| |
Zagrożenie!
Potężny upał wdziera się z południa. To rekordowy żar w Europie. Naciera wczesne lato z falą upałów

Potężny upał wdziera się z południa. To rekordowy żar w Europie. Naciera wczesne lato z falą upałów

Zapowiadaliśmy, że w tym tygodniu do południowo zachodniej Europy dotrze piekielny upał z szansą na pobicie nowego rekordu temperatury. Zwrotnikowa masa powietrza z Afryki wdarła się nad Półwysep Iberyjski, gdzie zanotowano najwyższą w historii temperaturę dla kwietnia nie tylko w Hiszpanii, ale również na całym obszarze Starego Kontynentu. Najwyższą temperaturę 38,7 st. C. zanotowano w Kordobie na terenie Andaluzji. Pomiary są wstępne i ostateczna wartość maksymalna może jeszcze być nieznacznie większa, zwłaszcza, że także 28 kwietnia temperatury będą bardzo wysokie i mogą sięgnąć nawet około 39 st. C.

Rekordowy kwietniowy upał w Hiszpanii. Anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 27 kwietnia 2023

Rekordowy piekielny żar w Hiszpanii w Kordobie na terenie Andaluzji, padł rekord najwyższej temperatury dla kwietnia 2023 w Europie

Uwagę przykuwa potężny kontrast temperatury między obszarem północnej, środkowej i południowo wschodniej Europy, gdzie napływa obecnie powietrze arktyczne i temperatury są znacznie niższe od normy wieloletniej, a obszarem Półwyspu Iberyjskiego po częściowo Francję, gdzie sięga bardzo ciepła masa powietrza zwrotnikowego i jest gorąco lub upalnie, miejscami z rekordową temperaturą.

Prognozowany bardzo silny upał w Hiszpanii, 28 kwietnia 2023

Nowy rekord temperatury dla kwietnia w Europie, najcieplej w Hiszpanii, blisko 40 st. C., prognoza 28 kwietnia 2023

Nowe rekordy temperatur kwietniowych w Hiszpanii dosłownie znokautowały poprzednie z olbrzymią nawiązką. Dotychczasowy rekord w Sewilli wynosił 35,4 st. C., ale już wiadomo, że został pobity, bo wczoraj 26.04 zanotowano 36,4 st. C. Absolutny rekord najwyższej temperatury dla kwietnia w Europie wynosił 37,4 st. C. i pochodził z Murcji z 9 kwietnia 2011. Ten rekord został w czwartek 27.04 pobity i wynosi na tę chwilę co najmniej 38,7 st. C.

Rekord najwyższej temperatury w Hiszpanii i Europie w kwietniu

Rekordy padły na co najmniej 20 stacjach meteorologicznych pierwszego rzędu w Hiszpanii. Dane cały czas spływają i nie są jeszcze ostateczne.

Rekordowy upał w Hiszpanii. Padł rekord najwyższej temperatury dla kwietnia w Europie

Piekielny upał na południowym zachodzie Europy utrzyma się w kolejnych dniach, aczkolwiek po 28 kwietnia na przełomie kwietnia i maja będzie już mniejszy. Rekordowa temperatura jest efektem adwekcji gorącego powietrza znad Sahary, które jest przenoszone nad właśnie Półwysep Iberyjski.

Potężna różnica w anomalii temperatury na obszarze Europy, 28 kwietnia 2023

Padł rekord temperatury dla kwietnia w Europie i Hiszpanii, najcieplej w Andaluzji, kwiecień 2023

Jak widać na powyższej prognozie, temperatury w piątek 28.04 między południową Francją przez Hiszpanię po południową Portugalię będą miejscami o około 12-20 st. C. wyższe niż powinny być o tej porze roku. To w kwietniu nie zdarza się często i nawet najstarsi meteorolodzy takie prognozy widywali rzadko.

Słabszy upał przeciągnie się na początek maja. Prognozowana temperatura w Hiszpanii i Portugalii, 3 maja 2023

Rekordowy upał w kwietniu 2023 w Hiszpanii, fala upałów przeciągnie sie na maj 2023

Miejmy nadzieję, że ludność Hiszpanii odpowiednio przygotowała się na tę rekordową dla kwietnia bardzo wczesną falę upałów, zwłaszcza, że co najmniej do 4-5 maja nie widać nadal większych opadów deszczu na południu tego kraju. Sytuacja związana z suszą nadal będzie katastrofalna.

Aktualizacja godzina 20:45 - W przesłanej depeszy synoptycznej ostatecznie maksymalnie widnieje 38,8 st. C. w Kordobie. To nowy i aktualny rekord najwyższej temperatury maksymalnej notowanej w Europie w kwietniu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!