| |
Zagrożenie!
Potężny upał ruszy w głąb Europy. Temperatury są piekielne. Wiemy, kiedy upał dotrze do Polski

Potężny upał ruszy w głąb Europy. Temperatury są piekielne. Wiemy, kiedy upał dotrze do Polski

Na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza w Hiszpanii trwa pierwsza w tym sezonie potężna fala upałów. Temperatura już osiągnęła 43 stopnie, a w tym tygodniu wzrośnie maksymalnie do około 44-45 st. C. To będą najwyższe temperatury w Europie od początku roku. Napływające zwrotnikowe powietrze wprost z północnej Afryki, w tym tygodniu przez Hiszpanie ruszy na północ i północny wschód w głąb kontynentu, aż przez Francję i Niemcy upał dotrze do Polski. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to temperatury osiągające lub przekraczające 30 stopni zanotujemy około 18-19 czerwca 2022, czyli pod koniec tygodnia w najbliższy weekend. Ciepłe powietrze w tym okresie prawdopodobnie, będzie jednak stopniowo spychane z zachodu na południowy wschód kraju.

Fala zwrotnikowego powietrza rozprzestrzeni się z Hiszpanii przez Francję, Niemcy po Polskę. Prognozowana anomalia temperatury, 18 czerwca 2022

Fala upałów z Hiszpanii przez Francję i Niemcy dotrze do Polski około 18-19 czerwca 2022

Upał w Hiszpanii jest już piekielny. Temperatura wczoraj 12.06 wzrosła do 43 stopni, a w tym tygodniu wzrośnie o jeszcze około 1-2 st. C. Oczywiście w słońcu i zabetonowanych miastach będzie znacznie więcej. Taki żar w polskich warunkach jest nie do zniesienia. 

Upał zanotowany w Hiszpanii, 12 czerwca 2022. Dane: Ogimet

Upał w Hiszpanii do 43-45 stopni. Żar i upał dotrze do Polski, temperatury czerwiec 2022

Wyjątkowo upalnie będzie m.in. na południu Hiszpanii w rejonie Sewilli, gdzie w najbliższy czwartek 16 czerwca wyląduje członek naszej redakcji. Będziemy mieć dla Was specjalną relacje. 

Prognozowany upał w Hiszpanii i Portugalii, 15 czerwca 2022

Żar i fala upałów na południu Europy. Upał dotrze do Polski, mapa temperatury 15 czerwca 2022

Upał z Hiszpanii i Portugali z upływem tygodnia, będzie się rozprzestrzeniał na północ i północny wschód Europy. Już wczoraj 13.06 we Francji temperatura miejscami wzrosła do 35-37 st. C., a w drugiej połowie tygodnia miejscami będzie powyżej 40 st. C. Później upał dotrze do Niemiec, gdzie temperatura wzrośnie miejscami powyżej 32-34 st. C., a następnie gwałtownie z zachodu wkroczy do Polski.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 18 czerwca 2022

Upał dotrze do Polski, prognoza temperatury 18 czerwca 2022

Następnego dnia powietrze zwrotnikowego rozprzestrzeni się w głąb Polski na wschód i południowy wschód, ale jednocześnie od północnego zachodu ma być spychane przez front.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 19 czerwca 2022

Fala upałów na południu Europy, upał pojawi się w Polsce. Mapa temperatury, 19 czerwca 2022

Czas dotarcia frontu, tak samo, jak zasięg wystąpienia upału w Polsce i ostatecznych prognoz temperatur maksymalnych w poszczególnych regionach może jeszcze ulegać korektom, ale wiele wskazuje na to, że w najbliższy weekend 18-19 czerwca (+/- 1 dzień ) odnotujemy w naszym kraju w wielu miejscach upał. Sytuację monitorujemy, będziemy informować o szczegółach, gdy będą dostępne bardziej precyzyjne prognozy bliższe podanego terminu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirks

Super, w końcu dobre wiadomości :D nie mogę się doczekać :D oby utrzymał się jak najdłużej

14 czerwiec 2022 - 15:16
Odpowiedz