Potężny upał osiąga 52 stopnie. Miliony ludzi odcięte od prądu. To obecnie najcieplejsze miejsce na Ziemi
Olbrzymia fala upałów nawiedza obecnie Półwysep Arabski. Temperatura w cieniu osiąga 52 stopnie C. System energetyczny nie wytrzymuje i miliony osób w Iraku zostały odcięte od dostaw prądu. Sieć elektryczna ulega częstym awariom szczególnie w południowych prowincjach Basra, Dhi Qar i Maysan. Z tego powodu doszło do masowego psucia się żywności i wzrostu liczby osób potrzebujących hospitalizacji. Ludzie wyszli na ulice i zaczęli palić opony w Basrze w proteście z powodu braku prądu. Doszło do sytuacji, gdy mieszkańcy aby znieść upał, zaczęli jeździć po mieście samochodami z klimatyzacją. Tak dosłownie wygląda obecnie apokalipsa klimatyczna.
Potworny upał w Iraku i Iranie. Zasięg adwekcji gorącego powietrza na wysokości 1,5 km, 10 sierpnia 2022
Nad Półwyspem Arabskim powietrze dosłownie się gotuje. Nawet na wysokości 1,5 km, gdzie mamy niezakłócony jego napływ, temperatura maksymalna dochodzi do 36-39 st. C. To oczywiście przekłada się na piekielny upał na powierzchni ziemi. Temperatura w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m dochodzi lokalnie do 50-52 st. C. Taki żar niezwykle trudno znieść, zwłaszcza przy braku energii elektrycznej, która zasila m.in. lodówki i klimatyzatory. Sytuacja jest fatalna.
Potężny upał w Iraku. Zanotowana temperatura maksymalna, 9 sierpnia 2022. Dane: Ogimet
Potężny upał nie odpuści w kolejnych dniach. W środę 10.08 również w Iraku, Iranie i Kuwejcie temperatury mogą wzrosnąć maksymalnie do około 47-52 st. C.
Potężny upał prognozowany na Półwyspie Arabskim, 10 sierpnia 2022
System energetyczny w Iraku jest przestarzały i ulega częstym awariom szczególnie w czasie wysokich temperatur. Ludzie w okresach braku prądu są niezwykle zirytowani. Wychodzą na ulice i palą opony, a kto posiada samochód, to jeździ po mieście i próbuje przetrwać dzięki klimatyzacji w pojeździe.
Olbrzymi upał w Iraku. Brak prądu i uliczne protesty, sierpień 2022
Irak zajmuje 5 miejsce na światowej liście krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu. Region Bliskiego Wschodu boryka się z szybszym wzrostem temperatur niż większość. Sytuacja zaczyna być dramatyczna, gdyż z powodu zmian klimatycznych i zacofaniu rozwojowemu, w tym kraju, będzie coraz trudniej żyć. Zmiany widać na każdym kroku. Przykładem mogą być bagna na południu w prowincji Dhi Qar. Aktualnie wysychają w bardzo szybkim tempie, tworząc pęknięcia w gruncie na obszarze wielu kilometrów.
Prognozowany upał na Półwyspie Arabskim, 11 sierpnia 2022
Nie tylko sieć energetyczna ma kłopoty. Również szpitale są bardzo obciążone, ponieważ służba medyczna walczy z olbrzymim wzrostem przypadków udarów cieplnych.
Długotrwała i silna fala upałów w rejonie Iraku. Prognozowana temperatura 16 sierpnia 2022
Przedłużające i się powtarzające ekstremalne fale upałów w Iraku przy częstych awariach zasilania, mogą wywołać powszechne zamieszki i zupełny krach opieki medycznej. Niestety, przyszłość w tej części świata nie zapowiada się dobrze. Z pewnością znaczna część migracji klimatycznej, będzie pochodzić m.in. z Iraku.
DobraPogoda24.pl