| |
Zagrożenie!
Potężny upał na południu. Temperatura przekroczy 45 stopni. Fala upałów sięgnie Polski

Potężny upał na południu. Temperatura przekroczy 45 stopni. Fala upałów sięgnie Polski

Zmiany w polu barycznym nad Europą na przełomie pierwszej i drugiej dekady lipca sprawią adwekcję bardzo ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu do środkowej Europy w tym do Polski. Na Półwyspie Iberyjskim, zwłaszcza w Hiszpanii upał przekroczy 45 st. C. w cieniu, ale część tej ciepłej masy powietrza odczujemy również w naszym kraju, gdyż spodziewamy się fali upałów szczególnie odczuwanej na zachodzie, południowym zachodzie oraz miejscami w centrum i na południu kraju.

Potężna fala upałów w Hiszpanii. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 10 lipca 2023

Potężny upał w Hiszpanii, temperatura przekroczy 45 st. C., fala upałów w lipcu 2023 sięgnie Polski

Obecnie Polska dostała się od zachodu w obszar pola wyżowego związanego z niezbyt silnym antycyklonem Evi, jednocześnie na Atlantyku w pobliżu Wysp Brytyjskich znajduje się duży obszar pola niżowego związany z ośrodkiem Quentin. Układy baryczne współdziałając ze sobą tworzą korytarz z adwekcją ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu. W najbliższych dniach to ciepłe powietrze będzie napływać w głąb kontynentu w kierunku zachodniej i częściowo środkowej Europy.

Prognozowany upał w rejonie Hiszpanii, 9 lipca 2023

Potężny upał Półwysep Iberyjski, fala upałów dotrze do Polski 9 lipca 2023

O potencjale możliwego upału świadczy napływ bardzo ciepłego powietrza na wysokości 1,5 km. Na tym poziomie w Hiszpanii temperatura może osiągać lub przekraczać miejscami nawet 30-32 st. C., co jest wartością ekstremalną i przełoży się na wartości temperatur notowanych na standardowej wysokości 2m nad gruntem. Jeżeli w najbliższych dniach będziecie na urlopie w tym kraju, to szczególnie w regionach południowych i południowo wschodnich musicie się zmierzyć z temperaturami przekraczającymi 40 st. C., lokalnie nawet 45 st. C. Przykładem może być rejon Sewilli.

Prognozowany potężny upał w Hiszpanii, 10 lipca 2023

Ogromny upał w Hiszpanii, 45 st. C., fala upałów sięgnie Polski 10 lipca 2023

Takie wartości temperatur dla Polaków są już ekstremalne i wyższe od naszego krajowego absolutnego rekordu temperatury maksymalnej w całej historii pomiarów. Temperatura gruntu będzie dosłownie piekielna, bo przekraczająca nawet 55-60 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury powietrze na wysokości 1,5 km w Europie między 11-12 lipca 2023

Fala upałów rozleje się po Europie i dotrze do Polski, 12 lipca 2023

Ciepłe powietrze znad Hiszpanii mające swoje źródła w północno zachodniej Afryce przez częściowo Francję, Włochy, Niemcy i Czechy dotrze w najbliższych dniach do Polski. W naszym kraju zrobi się ponownie bardzo gorąco i miejscami upalnie, ale oczywiście aż takiego upału jak na Półwyspie Iberyjskim nie musimy się obawiać. Temperatury na poziomie co najmniej 30-34 st. C. w cieniu będą jednak bardzo prawdopodobne.

Fala upałów sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 9 lipca 2023

Upał sięgnie Polski, będzie fala upałów 9 lipca 2023

Ponowny upał w Polsce, czyli temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. na wysokości 2m w cieniu zaczniemy miejscami notować od 8 lipca, zwłaszcza między Ziemią Lubuską, Wielkopolską i Dolnym Śląskiem. Upał szczególnie na zachodzie oraz miejscami w centrum i na południu kraju odczujemy także w kolejnych dniach. Najczęściej gorąco i okresami upalnie w pierwszej połowie lipca ma być w wielu regionach południowej połowy kraju. Co jakiś czas w nowym tygodniu będą się również miejscami pojawiać burze o których będziemy w prognozach informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!