| |
Zagrożenie!
Potężny upał na południu Europy. Temperatura wzrosła do 42 stopni. Czy fala upałów dotrze do Polski?

Potężny upał na południu Europy. Temperatura wzrosła do 42 stopni. Czy fala upałów dotrze do Polski?

Pierwsza poważna fala upałów dotarła na południe Europy. Najwyższą temperaturę blisko 42 stopni C. zanotowano w Hiszpanii. To skutek napływu zwrotnikowego powietrza z Afryki. Gdyby powietrze było czystsze bez pyłu saharyjskiego, to upał byłby jeszcze większy. Czy ten upał dotrze również do Polski, a może tegoroczny maj nie przyniesie oficjalnie pierwszego upału w naszym kraju. Sprawdźmy, jakie są najnowsze prognozy temperatury do końca miesiąca.

Potężny upał w Hiszpanii. Prognozowana temperatura powietrza napływającego z Afryki na wysokości 1,5 km. 20 maja 2022

Potężna fala upałów na południu Europy w maju 2022. Temperatura w Hiszpanii wzrosła do 42 stopni

Gorące powietrze do Hiszpanii napłynęło z Maroka, gdzie wczoraj 20.05 zanotowano nowy krajowy rekord temperatury maksymalnej w maju. W Sidi Slimane zanotowano 45,7 st. C. Poprzedni majowy rekord Maroka był o 0,1 st. C. niższy. Z kolei w Hiszpanii pękła bariera 40 st. C. W piątek najwyższą temperaturę 41,8 st. C. zanotowano w mieście Andujar. Temperatura na Półwyspie Iberyjskim była miejscami o 10-15 st. C. wyższa od normy klimatycznej dla tej pory roku.

Potężny upał w Hiszpanii. Zanotowane temperatury 20 maja 2022. Dane: Ogimet

Potężny majowy upał w Europie, czy będzie upał w maju 2022 w Polsce

Skutki napływu powietrza zwrotnikowego odczuliśmy w tym tygodniu również w Polsce, bo temperatura wzrosła maksymalnie w Świnoujściu do 29,4 st. C. To do tej pory oficjalnie najwyższa temperatura w naszym kraju zanotowana w tym roku. Nie było więc jeszcze pierwszego upału o którym w Polsce mówimy od poziomu 30 st. C.

Anomalia temperatury w Polsce zanotowana do 20 maja 2022. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Potężny upał w maju 2022 w Europie, czy będzie pierwszy upał w Polsce

Za nami dwie dekady maja, które w skali kraju były przeważnie ciepłe z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Wyjątkiem miejscami są jedynie dzielnice wschodnie i północne z temperaturą w normie, a na Podlasiu z niewielką ujemną anomalią. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23-29 maja 2022

Pogoda do końca maja 2022, mapa anomalii temperatury w Polsce

Ostatnia dekada maja nie przyniesie przełomu pod względem temperatury w Polsce. Nadal na wschodzie i północnym wschodzie ma być nieco chłodniej niż wynika z normy klimatycznej, a na pozostałym obszarze kraju temperatury również spadną, ale średnia dobowa utrzyma się na ogół w normie klimatycznej. Aktualne najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują w ostatniej 3 dekadzie maja w Polsce tylko miejscami pojedyncze cieplejsze i miejscami gorące dni, ale raczej bez szans na upał.

Aktualnie prognozowana temperatura w Polsce, 25 maja 2022

Czy będzie pierwszy upał w maju 2022 w Polsce

Wygląda więc na to, że oficjalnie w tym roku w maju w Polsce nie doczekamy się pierwszego upału. Kolejna szansa pojawi się zapewne w czerwcu. Więcej już jutro w naszej najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!