| |
Zagrożenie!
Potężny upał dotrze z południa. Temperatura wzrośnie do 45 stopni. Wiemy, gdzie żar poleje się z nieba

Potężny upał dotrze z południa. Temperatura wzrośnie do 45 stopni. Wiemy, gdzie żar poleje się z nieba

Pierwsza fala upałów w tym sezonie już dała się we znakom wielu mieszkańcom Europy. Skwar i żar odczuli szczególnie Grecy, Francuzi, Włosi i Hiszpanie. W kolejnych dniach temperatury ponownie wzrosną. Prognozy wskazują na upał mogący dochodzić do 40-45 st. C. i to oczywiście w cieniu. W słońcu temperatura znacznie przekroczy 50 stopni. Żar poleje się z nieba i to dosłownie. To będą najwyższe temperatury w Europie, jakie wystąpią w pierwszej połowie bieżącego czerwca. Sprawdźmy, gdzie upał będzie największy i czy również w Polsce wystąpi upał.

Potężny upał dotrze do Hiszpanii, Portugali i na południe Francji. Prognozowana adwekcja powietrza zwrotnikowego i jego temperatura na wysokości 1,5 km, 13 czerwca 2022

Potężny upał dotrze z południa do Europy, temperatura w czerwcu 2022 osiągnie 40-45 stopni. Mapa temperatury

Do tej pory w tym sezonie wiosenno letnim najwyższą temperaturę blisko 42 st. C. notowano w Hiszpanii. We Włoszech było nieco ponad 40 st. C., a w Grecji i Francji nawet 38 st. C. Na tym jednak nie koniec, bo apogeum letnich temperatur jeszcze przed nami. Co ciekawe, w Europie jeszcze nigdy oficjalnie według standardów WMO nie zmierzono 50 st. C. w klatce meteorologicznej na wysokości 2m. Czy nowy europejski rekord temperatury maksymalnej padnie w najbliższych latach? Czas pokaże.

Gorące i upalne temperatury w Europie. Prognozowane maksymalne wartości, jakie mogą wystąpić między 8-18 czerwca 2022. Lokalnie temperatury będą wyższe

Potężny upał dotrze z południa do Europy, temperatura wzrośnie do 45 stopni, prognoza temperatury do 18 czerwca 2022

W najbliższych dniach najbardziej upalne lato w Europie jest prognozowane na obszarze, od południowej Portugalii i Hiszpanii przez południową Francję po Włochy. W tych krajach temperatury wzrosną miejscami do 35-40 st. C., a lokalnie na południu Hiszpanii będzie możliwe nawet 43-45 st. C., zwłaszcza w rejonie Sewilli.

Potężny upał w Hiszpanii i Portugalii, prognozowana temperatura 12 czerwca 2022

Żar poleje się z nieba, fala upałów na południu Europy, prognoza temperatury w Hiszpanii, 12 czerwca 2022

Jeżeli w najbliższych dniach wybieracie się na urlop do Hiszpanii, to musicie wziąć pod uwagę, że upał będzie niemiłosierny, jak na nasze polskie warunki. O udar cieplny nie będzie trudno.

Prognozowany upał na Półwyspie Iberyjskim, 13 czerwca 2022

Olbrzymi upał na południu Europy, mapa temperatury 13 czerwca 2022

Ciepłe powietrze znad Hiszpanii i Portugalii częściowo dotrze nad południową Francję, a także ponownie nad Włochy, gdzie znowu silniejszy upał uaktywni się w pierwszej połowie czerwca.

Prognozowany upał we Włoszech, 15 czerwca 2022

Upalna i gorąca pierwsza połowa czerwca 2022 na południu Europy, prognozowany upał we Włoszech 15 czerwca 2022

Z kolei w Polsce pierwsza fala upałów mimo wcześniejszych prognoz jest ciągle oddalana w kolejnych wyliczeniach numerycznych. Co prawda temperatura zbliża się do granicy 30 st. C., bo jest gorąco i miejscami notujemy nawet 29 st. C., ale progu upału raczej nie przekroczymy. W czwartek 9 czerwca niemiecki model ICON wskazuje lokalnie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie pierwsze 30 st. C., jednak ze względu na bliskie położenie falującego frontu, niewykluczone, że temperatura jest zawyżona i będzie ostatecznie 28-29 st. C. Sytuację będziemy monitorować. Na pewno upał w tym dniu wystąpi miejscami za naszą wschodnią granicą, zwłaszcza na Ukrainie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!