| |
Zagrożenie!
Potężny tajfun zagrozi kilku regionom. Huraganowy wiatr przekroczył 300 km/h. To najsilniejszy żywioł w tym roku

Potężny tajfun zagrozi kilku regionom. Huraganowy wiatr przekroczył 300 km/h. To najsilniejszy żywioł w tym roku

Niesamowicie wygląda na najnowszych zdjęciach satelitarnych potężny tajfun Mawar nazywany również Betty. Aktualnie jest supertajfunem o 4 kategorii huraganu z ciśnieniem 928 hPa. Generuje wiatr o średniej prędkości 240 km/h, a w porywach powyżej 280 km/h. Nadal przesuwa się na zachód i północny zachód w pobliże Tajwanu i północnych wysp Filipin. Mieszkańcy tych regionów odczują jego skutki. Zagrożeniem będą również ulewne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia. W prognozach zachodzą korekty.

Potężny supertajfun Mawar - Betty widoczny na zdjęciu satelitarnym na Morzu Filipińskim o godzinie 18:10, 27 maja 2023. Dane: Himawari-9

Potężny tajfun Mawar - Betty zbliża się do Tajwanu i północnych Filipin, to najsilniejszy żywioł w 2023 roku

Tajfun Mawar na mapach pogodowych pojawił się oficjalnie 21 maja gdy zaczął generować wiatr o sile huraganu pierwszej kategorii na zachodnim Pacyfiku. Zaczął się formować jednak kilka dni wcześniej. Następnie 24 maja uderzył bezpośrednio w wyspę Guam. Generował wtedy średni wiatr o prędkości 220 km/h, w porywach o kilkadziesiąt km więcej. W maksymalnym zbliżeniu oko tajfunu minęło północne krańce wyspy w odległości zaledwie około 10 km. Na wyspie spowodował poważne zniszczenia, w tym łamał drzewa, zrywał dachy z budynków i przyniósł ulewy ponad 600 litrów wody na m2 ziemi w ciągu zaledwie kilku godzin.

Ogromny tajfun Mawar - Betty kieruje się w stronę Tajwanu i północnych Filipin. Na zdjęciu temperatura chmur w warstwie szczytowej o godzinie 18:10, 27 maja 2023

Potężny tajfun Mawar - Betty uderzy w tajwan i północne Filipiny, prognoza wiatru maj 2023

Po minięciu wyspy Guam tajfun ponownie wzmocnił się do najwyższej 5 kategorii huraganu i 26 maja w szczycie rozwoju generował średni wiatr o prędkości 295 km/h. W porywach znacznie przekraczał 300 km/h. Niewykluczone, że wiatr mógł mieć nawet 350 km/h. Wysokość fal na otwartym morzu dochodziła do blisko 16 m, a ciśnienie w oku spadło do 897 hPa według danych JTWC. To obecnie najsilniejszy żywioł, jaki został zarejestrowany na Ziemi w 2023 roku.

Prognozowana siła i kierunek przemieszczenia tajfunu Mawar - Betty, maj 2023. Dane: CIMSS

Prognoza tajfunu Mawar i Betty, maj 2023

Prognozy od wielu dni wskazują, że tajfun wraz z dalszym przesuwaniem na zachód i północny zachód ma skręcić na północ przed północnymi regionami Filipin i jednocześnie zacznie słabnąć do 3 i kolejnych kategorii wraz ze spadkiem temperatury wody powierzchniowej i napłynięciu suchszego powietrza z Chin. Prognozy ulegają jednak korektom trajektorii tajfunu o kilkaset km, a to bardzo kluczowe dla północnych wysp Filipin i wschodniego wybrzeża Tajwanu. Wiele jednak wskazuje, że mieszkańcy tych regionów odczują skutki tego potężnego tajfunu w postaci ulewnego deszczu, silnego wiatru i ogromnych fal sztormowych.

Aktualnie prognozowane położenie tajfunu i prędkość wiatru, 29 maja 2023

Prognoza wiatru i opadów, tajfun Mawar i Betty, maj 2023

W przekazach medialnych widnieje głównie międzynarodowa nazwa tajfunu Mawar, ale filipińska służba meteorologiczna, która od kilku dni zaczęła wzmożone monitorowanie tego ogromnego tajfunu nadała mu dodatkowo imię Betty, dlatego możecie się spotkać z dwoma imionami, a będą dotyczyć tego samego tajfunu. Pamiętajmy, że zagrożeniem nie jest tylko rejon obrzeża oka tajfunu z najsilniejszym wiatrem. Obszar oddziaływania takiego żywiołu w postaci ulewnego deszczu, burz i potężnych wichur jest znacznie większy. Średnica zachmurzenia tajfunu przekracza obecnie ponad 1000 km, czyli o kilkaset km więcej od obszaru między zachodnią i wschodnią granicą Polski.

Prognozowane ulewne opady deszczu na trasie oddziaływania cyklonu Mawar do 1 czerwca 2023

Tajfun Mawar i Betty zbliża się do Tajwanu i Filipin, najnowsza prognoza wiatru i opadów, maj 2023

Jeśli sprawdzą się aktualne wyliczenia modelu ECMWF to bardzo dużo deszczu spadnie na północnych wyspach Filipin, gdzie może dojść do powodzi błyskawicznych i osunięć ziemi. Zagrożone będzie również wschodnie wybrzeże Tajwanu. Tajfun na pogodę w tych regionach wpłynie szczególnie między 29-31 maja.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!