Potężny tajfun Nanmadol uderzył w ląd. Wiatr przekracza 200 km/h. Zagrożone miliony ludzi
Kolejny w tym sezonie tajfun Nanmadol uformował się na wodach Pacyfiku i obecnie uderza w ląd południowej Japonii. W szczycie aktywności dwa dni temu był tajfunem 4 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Generował wtedy wiatr o średniej prędkości 250 km/h, a w porywach około 280 km/h. Aktualnie tajfun generuje wiatr w porywach przekraczający 200 km/h. Średnia prędkość wiatru spadła ze 175 do 150 km/h.
Tajfun w momencie wejścia nad japońską wyspę Kiusiu był na pograniczu 2 i 1 kategorii. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin tajfun osłabnie, ale pozostaną po nim potężne opady deszczu. Miejscami może spaść nawet 500 litrów wody na m2 ziemi.
Tajfun Nanmadol uderzający w południową Japonię. Foto: NASA, 18 września 2022
Ten kolejny w tym sezonie bardzo silny tajfun zaczął się generować z depresji tropikalnej 12 września. Dzień później 13 września był już cyklonem tropikalnym, a 15 września stał się tajfunem pierwszej kategorii. Szczyt jego rozwoju przypadł 16-17 września, gdy był tajfunem 4 kategorii. Dziś 18.09 zbliżając się do Japonii zaczął słabnąć do 3 i 2 kategorii, a obecnie ma 1 kategorię w skali Saffira-Simpsona.
Położenie i prognoza przemieszczenia tajfunu Nanmadol. Dane: CIMSS, 18 września 2022
Zagrożeniem jest nie tylko wiatr, ale głównie ulewne opady deszczu, jakie wystąpią w czasie przejścia tajfunu przez wyspę Kiusiu. Najnowsze prognozy modelu ECMWF wskazują nawet 500 litrów wody na m2 ziemi, czyli prawie tyle ile średnio spada przez cały rok w Warszawie, czy Legnicy.
Prognozowana suma opadów w czasie przejścia tajfunu Nanmadol w rejonie Japonii do 20 września 2022
Takie sumy opadów mogą wywołać miejscami powodzie, zalania i podtopienia, a także niebezpieczne osunięcia ziemi. Na zagrożonym obszarze mieszka około 13 mln ludzi, z których aż 4 mln zostało wezwanych do ewakuacji.
Prognozowane porywy wiatru w tajfunie w czasie uderzenia w ląd Japonii, 18 września 2022
Po minięciu wyspy Kiusiu, tajfun Nanmadol przesunie się na północny wschód przez główne wyspy japońskie w kierunku Tokio, ale będzie szybko słabnąć i zdąży już oficjalnie przestać nosić miano tajfunu.
Prognozowane ulewy związane z tajfunem Nanmadol w rejonie Japonii o godzinie 20:00 (czasu polskiego), 18 września 2022
Szczyt aktywności tajfunów w rejonie wschodniej i południowo wschodniej Azji, w tym Japonii i Korei Południowej przypada we wrześniu. Nie inaczej jest w tym roku. Rocznie zdarza się ich nawet 20.
Aktualnie poza tajfunem w Japonii na uwagę zasługuje również huragan Fiona znajdujący się nad Portoryko. W kolejnych dniach nad otwartym Atlantykiem ma się szybko zintensyfikować do 3 kategorii. Warto śledzić jego dalszą wędrówkę, bo niewykluczone, że pozostałości tego huraganu dotrą w rejon Europy.
DobraPogoda24.pl