| |
Zagrożenie!
Potężny tajfun Doksuri uderzy w ląd. Będą powodzie i lawiny błotne. Żywioł zagrozi milionom ludzi

Potężny tajfun Doksuri uderzy w ląd. Będą powodzie i lawiny błotne. Żywioł zagrozi milionom ludzi

Sezon na tropikalne cyklony przekształcające się w basenie Pacyfiku w tajfuny nadal trwa. Obecnie oczy meteorologów są zwrócone na tajfun Doksuri, który po przejściu w rejonie północnych Filipin obecnie nad Morzem Południowochińskim zbliża się do Tajwanu i uderzy bezpośrednio w ląd Chin. Na tym obszarze przyniesie potężny wiatr w porywach powyżej 200 km/h, a także ulewne opady deszczu powodujące powodzie i lawiny błotne. W obu krajach trwają przygotowania do uderzenia żywiołu.

Potężny tajfun zbliżający się w rejon Tajwanu i wybrzeża Chin widoczny na zdjęciu satelitarnym, 27 lipca 2023. Dane: Himawari-9

Tajfun Doksuri przyniesie powódź i huraganowy wiatr w Chinach i na Tajwanie, żywioł zagrozi milionom ludzi lipiec 2023

Centrum tajfunu ominie Tajwan, ale mimo to na jego wybrzeżu będą odczuwalne wichury i wysokie fale sztormowe, a w głąb lądu dotrze strefa ulewnych opadów deszczu z nim związana. Miejscami w czasie przejścia tajfunu może spaść powyżej 200-380 litrów wody na m2 ziemi. W takich warunkach dojdzie do powodzi i lawin błotnych. Inaczej będzie w przypadku Chin, bo tajfun uderzy bezpośrednio w ląd we wschodnim Guangdong lub w prowincji Fujian w piątek 28 lipca czasu lokalnego. Sumy opadów w tym kraju będą mniejsze, ale wiatr na lądzie może osiągać nawet 160 km/h.

Prognozowana siła i trajektoria przejścia tajfunu Doksuri do 29 lipca 2023. Dane: CIMS

Tajfun Doksuri zagrozi Tajwanowi i Chinom, prognoza wiatru i opadów, lipiec 2023

Aktualnie średnia prędkość wiatru w centrum tajfunu osiąga 195 km/h, a ciśnienie spadło do 943 hPa. Doksuri przed uderzeniem w ląd szybko się intensyfikuje, bo w ciągu dnia z 1 kategorii w skali Saffira-Simpsona wzmocnił się do obecnie silnej 3 kategorii. Jest więc silniejszy od wcześniejszej przytoczonej prognozy. Najnowsze prognozy japońskich meteorologów z JMA wskazują na wzrost średniej prędkości wiatru do 215 km/h tuż przed uderzeniem w ląd Chin. W porywach wiatr w centrum tajfunu będzie wtedy o kilkadziesiąt km większy. Jeśli prognoza się sprawdzi, to będzie ponownie supertajfunem 4 kategorii.

Skutki uderzenia tajfunu Doksuri w północnych Filipinach, 26 lipca 2023

Wcześniej skutki tajfunu były odczuwalne w północnych Filipinach, gdzie był bardziej znany jako tajfun Egay, tak nazwany przez tamtejszą służbę meteorologiczną. Co najmniej 16 tysięcy ludzi musiało się ewakuować. Doszło do powodzi i osunięć ziemi szczególnie w prowincji Benguet. Na stacji meteorologicznej w Laoag, mieście położonym na północy wyspy Luzon zmierzono aż 410 litrów wody na m2 ziemi. Woda zrywała mosty, a wiatr odcinał prąd, łamał drzewa i zrywał dachy.

Temperatura wody powierzchniowej morza w rejonie przechodzenia tajfunu Doksuri, 27 lipca 2023

Tajfun Doksuri uderzy w Chiny i Tajwan po minięciu Filipin, lipiec 2023

Ponowna intensyfikacja tajfunu będzie możliwa dzięki bardzo ciepłej wodzie morskiej w Morzu Południowochińskim sięgającej nawet 30-31 st. C. To niezbędne paliwo wraz z innymi czynnikami jest niezbędne do rozwoju i intensyfikacji tajfunu.

Prognozowany zasięg ulewy związanej z przejściem tajfunu Doksuri do 29 lipca 2023. Dane: Windy / ECMWF

Tajfun doksuri przyniesie powódź, huraganowy wiatr i lawiny błotne, Tajwan i Chiny, lipiec 2023

W Polsce żywioły typu tajfun, czy huragan kojarzymy głównie z zagrożeniem ze strony silnego wiatru, ale mało kto wie, że często jeszcze większe straty te cyklony tropikalne generują w wyniku olbrzymich opadów deszczu. Powodzie i lawiny błotne są zjawiskami bardzo częstymi. Na powyższej prognozie sumy opadów widzimy zasięg ulewy. Na obszarze zaznaczonym odcieniem koloru pomarańczowego spadnie ponad 100-380 mm wody w zaledwie kilkadziesiąt godzin. Lokalnie będzie to połowa rocznej sumy opadów notowanej w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!