| |
Zagrożenie!
Potężny supertajfun zagrozi milionom ludzi. Niesie gigantyczny wiatr i deszcz. Hinnamnor wolno się porusza

Potężny supertajfun zagrozi milionom ludzi. Niesie gigantyczny wiatr i deszcz. Hinnamnor wolno się porusza

Po długim okresie względnego spokoju w kolejnych miesiącach spodziewamy się uaktywnienia cyklonów tropikalnych na Pacyfiku i Atlantyku. Ośrodki te będą mieć wpływ na nagłe zmiany prognoz pogody. Oczy meteorologów są obecnie skierowane na supertajfun Hinnamnor, jaki przemieszcza się na południe od centrum Japonii. W jego zasięgu znajduje się aktualnie południowa wyspa Okinawa będąca największą wyspą archipelagu, znajdującego się w środkowej części łańcucha Riukiu na Oceanie Spokojnym. Tajfun osiągnął najwyższy 5 stopień klasyfikacji. Średnia prędkość wiatru osiągała 260 km/h. W porywach wiatr mógł mieć nawet 300 km/h. Prognozy przemieszczenia tajfunu nie są jeszcze stabilne, ale wygląda na to, że za kilka dni Hinnamnor może się znaleźć na obszarze między Koreą Południową i Japonią. Wskazuje na to najnowsza prognoza modelu ECMWF.

Położenie supertajfunu Hinnamnor o godzinie 15:20 (czasu polskiego), 31 sierpnia 2022. Foto: Satelita himawari-8

Tajfun Hinnamnor zagrozi Japonii i Korei, prognozy wiatru do 6 września 2022

Aktualnie tajfun osłabł do 4 kategorii. Generuje wiatr o średniej prędkości 230 km/h. W porywach jest silniejszy. Hinnamnor, jako burza tropikalna powstał na otwartych wodach Pacyfiku 28 sierpnia. Dość szybko nastąpiła jego intensyfikacja bo już 29 sierpnia stał się tajfunem 1 kategorii, a wczoraj 30.08 osiągnął najwyższą 5 kategorię stając się pełnoprawnym supertajfunem. Prognozy na kolejne dni przewidują jego przejściowe osłabnięcie, a później powrót do 4 kategorii.

Aktualne położenie i prognozowane przemieszczenie wraz z klasyfikacją tajfunu Hinnamnor na początku września 2022. Dane: CIMS

Tajfun Hinnamnor, najnowsza prognoza wiatru

Najnowsze niepewne wyliczenia numeryczne zakładają jego chwilowe przesunięcie się na południowy zachód od obecnego centrum, a później nagły zwrot na północ. Dzięki temu tajfun ma raczej ominąć Tajwan. Głównym zagrożeniem na drodze tajfunu są ogromne fale sztormowe i potężne porywy wiatru, ale również olbrzymie opady deszczu. Tajfun przemieszcza się wolno z prędkością 21 km/h, a przez to następuje duża kumulacja sumy opadów. Deszcz, a także lawiny błotne i powodzie mogą być dodatkowym niebezpiecznym zjawiskiem w przypadku uderzenia tajfunu w ląd.

Wstępnie prognozowana suma opadów w rejonie przejścia tajfunu Hinnamnor do 7 września 2022

Prognoza wiatru i opadów, tajfun Hinnamnor, wrzesień 2022

Trajektoria przejścia supertajfunu jest niestabilna, dlatego warto w kolejnych dniach śledzić najnowsze prognozy. Aktualne wyliczenia wskazują, że miejscami może spaść nawet 200-700 mm wody na m2 ziemi. Model ECMWF wskazuje obecnie przesunięcie się tajfunu w rejon Morza Wschodniochińskiego, a następnie nad Morze Japońskie. W tym czasie może zagrozić szczególnie mieszkańcom południowej Korei i częściowo Japonii.

Prognozowane porywy wiatru i położenie tajfunu Hinnamnor, 5 września 2022

Prognoza wiatru, gdzie uderzy tajfun Hinnamnor, mapa 5 września 2022

Przed uderzeniem w południowy ląd Korei i południowo zachodni Japonii, wiatr w porywach w centrum tajfunu może przekraczać 220-260 km/h. To oczywiście wstępna prognoza i jeszcze niepewna w przypadku tak dynamicznych cyklonów tropikalnych, ale możliwa do zrealizowania.

Wstępnie prognozowane położenie tajfunu oraz prędkość porywów wiatru w rejonie Korei i Japonii, 6 września 2022

Supertajfun uderzy w Japonię i Koreę Południową, mapa wiatru 6 września 2022

Aktualnie tajfun zagraża archipelagowi Okinawy. Niektóre z jego wysp są bardzo odległe i zamieszkuje je kilkuset mieszkańców. W całym regionie mieszka jednak około 1,4 mln osób. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała stosowne ostrzeżenia pogodowe. Co ciekawe, w tej części Japonii na Okinawie mieści się większość baz wojskowych USA. W kolejnych dniach musimy bacznie śledzić rozwój i trasę przejścia tajfunu bo może to być dopiero wstęp do większych strat i zagrożenia życia w przypadku faktycznego podejście tajfunu do wybrzeża Korei i głównych wysp Japonii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!