| |
Zagrożenie!
Potężny orkan z zachodu uderzył w Europę. Wichury pędzą do Polski. Mamy dokładne prognozy wiatru

Potężny orkan z zachodu uderzył w Europę. Wichury pędzą do Polski. Mamy dokładne prognozy wiatru

W Europę z zachodu właśnie uderza potężny orkan Otto. Jego wichury przejdą w kilku krajach i sięgną również Polski. Warunki pogodowe będą miejscami niebezpieczne, bo mogą zagrozić życiu i mieniu. Z pewnością dojdzie w wielu regionach do uszkodzeń i przerw w dostawie prądu.

Orkan Otto uderza w Europę. Prognoza wiatru i położenie cyklonu w pierwszej połowie dnia, 17 lutego 2023

Potężny orkan Otto uderza w Europę, wichury sięgną Polski, najnowsza mapa i prognoza wiatru 17-18 lutego 2023

Za nami przegląd najnowszej prognozy wiatru. Wiemy już w których regionach wichury będą szczególnie niebezpieczne z ryzykiem uszkodzenia lub zerwania dachu, a także łamania gałęzi i drzew. Przygotowaliśmy stosowną godzinową prognozę przejścia orkanu związanego z cyklonem Ulf.

Orkan sunie przez Europę z zachodu

Potężny orkan uderzył właśnie w Szkocję oraz północną Anglię i Irlandię. Na tym obszarze wiatr osiągnął w porywach ponad 90-135 km/h. Aktualnie centrum cyklonu przemieszcza się nad Morze Północne, gdzie porywy wiatru mogą osiągać nawet 150-160 km/h. W najbliższych godzinach centrum wichury uderzy w rejon południowo zachodniego wybrzeża Norwegii, a także w Danię. Wichura będzie odczuwalna również w północnych Niemczech. Wiatr na tym obszarze przekroczy 90-120 km/h. W głębi morza porywy wiatru będą miejscami jeszcze silniejsze. Między Morzem Północnym i południowym Bałtykiem zacznie się nasilać sztorm. Wysokość fal może dochodzić na sporym obszarze wspomnianych akwenów nawet do 5-9 m.

Wichura związana z orkanem wieczorem zacznie wkraczać do północno zachodniej Polski. Prognozowane porywy wiatru około godziny 19:00, 17 lutego 2023

Silny orkan uderza w Europę, będzie potężna wichura w Polsce, godzinowa prognoza wiatru 17 lutego 2023

Centrum cyklonu napędzanego przez silny prąd strumieniowy będzie się bardzo szybko przesuwać z północno zachodniej Europy przez Skandynawię nad Bałtyk. Na aktualnym zdjęciu satelitarnym w podczerwieni możemy zobaczyć aktualne położenie orkanu wraz z zasięgiem jego zachmurzenia nasuwającego się z zachodu. W nocy z 17/18 lutego, centrum cyklonu jest prognozowane nad środkowym Bałtykiem. Ciśnienie spadnie w niżu do około 977-978 hPa. W tym czasie będzie bardzo mocno oddziaływać na warunki wietrzne w Polsce i na południowym Bałyku.

Prognozowane położenie centrum orkanu o godzinie 01:00, 18 lutego 2023

Nadciąga potężny orkan i wichura, prognoza ciśnienia 18 lutego 2023

Maksymalna różnica ciśnienia między północnymi i południowymi krańcami Polski sięgnie około 21 hPa. To będzie jeden z czynników powodujących silny wiatr. Innym będzie obecność silnego prądu strumieniowego nad krajem oraz lokalne przelotne opady konwekcyjne z silnym wiatrem zstępującym.

Prognozowane porywy wiatru i zasięg wichury w Polsce około godziny 01:00, 18 lutego 2023

Orkan i cyklon uderzają w Europę, wichury sięgną Polski, godzinowa prognoza wiatru 18 lutego 2023

Wichura, która najpierw uderzy w północno zachodnią Polskę, w ciągu nocy 17/18.02 zacznie się przesuwać w głąb kraju. Najsilniej będzie wiało na wybrzeżu i nad samym morzem, bo wiatr może osiągać miejscami nawet około 100-125 km/h. Niemiecki model ICON wskazuje, że wiatr w głębi morza nad taflą południowego Bałtyku może przekroczyć 140 km/h. W innych regionach poza górami, zwłaszcza Śnieżką, porywy wiatru w Polsce będą słabsze, bo do około 60-90 km/h, ale i tak lokalnie mogą spowodować szkody.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce około godziny 07:00, 18 lutego 2023

Cyklon i orkan uderza w Europę, wichura będzie w Polsce, najnowsza mapa i prognoza wiatru 18 lutego 2023

Generalnie nocą najsilniej powieje na wybrzeżu i nad morzem oraz w północnej połowie kraju. Sytuacja zmieni się nieco w sobotę 18.02 w ciągu dnia, gdy już wypełniający się orkan znad Bałtyku przez Kraje Nadbałtyckie zacznie schodzić na południowy wschód w kierunku Rosji. Północna i wschodnia Polska dostanie się wtedy w południowo zachodni obszar oddziaływania niżu. Na dużym gradiencie ciśnienia i fali prądu strumieniowego pojawi się silna fala wichury.

Prognoza zasięgu wichury i porywów wiatru w Polsce około godziny 13:00, 18 lutego 2023

Orkan pędzi na Europę, dokładna najnowsza prognoza wiatru w Polsce, 18 lutego 2023

W sobotę 18.02 w ciągu dnia wichura będzie najsilniejsza niemal w całej północno wschodniej połowie kraju. Wiatr najmocniej powieje, od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, warmińsko mazurskie, mazowieckie, podlaskie po częściowo łódzkie, świętokrzyskie oraz miejscami podkarpackie, zwłaszcza w północnych powiatach tego regionu. Na tym obszarze może osiągnąć do około 70-105 km/h. Poniżej przygotowaliśmy stosowną godzinową prognozę przejścia wichury, jaka nas czeka najbliższej doby. Niemal godzina po godzinie może prześledzić, kiedy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Prognoza godzinowa przejścia orkanu przez Europę w rejonie Polski między 17/18 lutego 2023

Miejmy nadzieję, że wiatr przyniesie jak najmniej strat i ostatecznie będzie słabszy niż wskazują na to prognozy. Generalnie najsilniejszej wichury oczekujemy na wybrzeżu i nad morzem oraz wysoko w górach, gdzie wiatr chwilami może mieć siłę huraganowych porywów, ponadto najbliższej nocy silnie powieje miejscami szczególnie w północnej połowie kraju, a w sobotę w północno wschodniej. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!