| |
Zagrożenie!
Potężny orkan przejdzie przez Europę. Wichury zagrożą milionom gospodarstw. Będą czerwone alerty

Potężny orkan przejdzie przez Europę. Wichury zagrożą milionom gospodarstw. Będą czerwone alerty

Silne wichury i orkan między 17-19 lutego 2022 zagrożą nie tylko Polsce, ale także mieszkańcom wielu innych europejskich krajów. Cyklony powstające w rejonie potężnego prądu strumieniowego znad Atlantyku wejdą w rejon Wysp Brytyjskich, a następnie przyniosą niszczące wichury i miejscami burze także m.in. w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Danii, Polsce, Austrii, Czechach, części Słowacji i Białorusi. Niebezpiecznie ma być szczególnie na Wyspach Brytyjskich oraz w Niemczech i Krajach Beneluksu, gdzie już zaczęto wydawać stosowne ostrzeżenia meteorologiczne. Dwie wichury zagrożą więc milionom gospodarstw w Europie. Pierwsza nosi imię Ylenia (orkan Dudley).

Na zdjęciu satelitarnym widoczny obszar niżowy z charakterystycznym zachmurzeniem świadczącym o obecności ekstremalnego prądu strumieniowego wraz z naniesionym kierunkiem przemieszczenia ośrodków niżowych. Dane: Eumetsat, godzina 11:00, 15 lutego 2022

Potężne wichury i orkan w Polsce i Europie, prognoza wiatru od 17, do 19 lutego 2022. Wiemy, gdzie wiatr będzie najsilniejszy

Na znacznym obszarze Europy pojawią się liczne zniszczenia i ryzyko przerw w dostawie energii elektrycznej. Niebezpiecznie będzie również na drogach, gdyż silny wiatr może przewracać oplandekowane samochody dostawcze. 

Silne wichury w Europie. Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 18 lutego 2022

Wichury w Europie, silny wiatr od Wysp Brytyjskich przez Niemcy po Polskę, prognoza wiatru 17-19 lutego 2022

W najbliższych dniach musimy szczególnie śledzić rozwój dwóch ośrodków niżowych. Pierwszy Ylenia ( Dudley), a kolejny będący niżem wtórnym niebawem otrzyma imię. Pierwszy niż uderzy w Polsce w czwartek 17 lutego, a drugi w sobotę 19 lutego. Oba ośrodki niżowe są już widoczne na mapie synoptycznej. Co ciekawe, niemiecka służba meteorologiczna pierwszemu ośrodkowi niżowemu nadała statut orkanu z imieniem Dudley. To oznacza, że ten cyklon będzie przynosił na znacznym obszarze Europy wiatr osiągający lub przekraczający co najmniej 117 km/h. To już drugi orkan w tym roku na Starym Kontynencie.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Europie, jakie mają wystąpić do 19 lutego 2022. Model GFS

Silne wichury w Polsce i Europie, prognoza wiatru, gdzie będą wichury 17-19 lutego 2022

Pierwsze ostrzeżenia meteorologów m.in. z Niemiec i Wielkiej Brytanii przed wydaniem oficjalnych komunikatów już zaczynają się pojawiać. To przykład z Niemiec.

Warto zwrócić uwagę, że zasięg najsilniejszego wiatru nadal się różni w prognozach poszczególnych modeli. O ile przejście pierwszego niżu wydaje się już dość stabilne, o tyle drugi niż z porywami wiatru aktualnie wypada zupełnie inaczej w przypadku Polski, jeśli porównany obecne wyliczenia modelu GFS i niemieckiego ICON. Ten drugi prognozuje najsilniejszą wichurę w centralnej i całej południowej połowie kraju. Sytuacja jest więc nadal rozwojowa i wymaga dalszych analiz.

Wstępnie prognozowana wichura w Europie. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, do 19 lutego 2022. Model ICON

Wichury i orkan w Europie, aktualne prognozy i mapy wiatru, 17-19 lutego 2022

Już jutro na podstawie najnowszych wyliczeń dowiecie się dokładnie, gdzie czwartkowa 17.02 wichura w Polsce, będzie najsilniejsza. Bądźcie czujni i śledźcie nasze aktualne prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!