| |
Zagrożenie!
Potężny orkan pędzi na Europę. Wichury w nocy będą zrywać dachy i odcinać prąd. Wiatr będzie mieć siłę huraganu

Potężny orkan pędzi na Europę. Wichury w nocy będą zrywać dachy i odcinać prąd. Wiatr będzie mieć siłę huraganu

Już tylko godziny dzielą nas od uderzenia potężnego orkanu w Europę. Wkraczamy w okres szybkiej intensyfikacji cyklogenezy, która doprowadzi do powstania niezwykle dynamicznego cyklonu niosącego wiatr o sile huraganu. Najnowsze prognozy wichury budzą niepokój, bo w chwili uderzenia w ląd wiatr w porywach może osiągać nawet do 180-200 km/h. Ciśnienie w centrum żywiołu ma spaść do około 948-950 hPa, co będzie rekordową wartością w tej części świata. Meteorolodzy wydali alerty pogodowe.

Potężny orkan pędzi na Europę. Obszar ogromnej postępującej cyklogenezy z kierunkiem uderzenia żywiołu o godzinie 12:00, 1 listopada 2023. Dane: Eumetsat

Potężny orkan pędzi na Europę, huraganowy wiatr zerwie dachy i odetnie prąd, będzie rekordowo niskie ciśnienie, prognoza do 2 listopada 2023

Mieszkańcy zagrożonych regionów zabezpieczają się jak mogą i przygotowują na uderzenie potężnego wiatru. Najbardziej zagrożonym regionem jest Bretania w zachodniej Francji. Apeluje się o niewychodzenie z domów. Jak wskazuje doświadczenie, bezpośrednie prognozy wichury tuż przed uderzeniem żywiołu dość dobrze przewiduje niemiecki model ICON, dlatego przedstawimy najnowsze wyliczenia z tego właśnie ośrodka.

Prognoza położenia orkanu i zasięgu jego frontu z opadami wkraczającymi do zachodniej Europy o godzinie 18:00, 1 listopada 2023

Orkan pędzi na Europę, przyniesie huraganowy wiatr, będą zerwane dachy, listopad 2023

W kolejnych godzinach szczególnie na zdjęciach satelitarnych będzie doskonale widoczny dynamiczny proces pogłębienia cyklonu, który przebierze charakterystyczną formę spirali kręcącej się odwrotnie do wskazówek zegara. Ciśnienie w centrum niżu z obecnych około 977 hPa będzie bardzo szybko spadać, bo około godziny 05:00, 2 listopada osiągnie 948-950 hPa, według obecnych wyliczeń modelu ICON. Oznacza to spadek ciśnienia o blisko 30 hPa w zaledwie 17 godzin, czyli znacznie szybciej i bardziej niż jest definiowany minimalny pułap dla bombogenezy określanej na co najmniej 24 hPa w ciągu 24 godzin.

Prognoza położenia orkanu i zasięgu wichury o godzinie 02:00, 2 listopada 2023

Orkan zbliża się do Europy, huraganowy wiatr przyniesie klęskę żywiołową, prognoza wiatru listopad 2023

Huraganowy wiatr największą prędkość ma mieć na otwartych wodach Morza Celtyckiego oraz w rejonie zachodniej Bretanii we Francji, bo maksymalnie w porywach do 180-200 km/h. Niszcząca wichura jest prognozowana także na północy i północnym zachodzie tego kraju po miejscami Holandię, Belgię i wybrzeże Anglii w rejonie Kanału La Manche. Na tym obszarze wiatr osiągnie do około 100-140 km/h. Niewykluczone, że mocniej miejscami powieje także w głębi tych krajów przy przejściu frontu szkwałowego.

Prognoza zasięgu huraganowego wiatru niesionego przez orkan w rejonie zachodniej Francji o godzinie 03:00, 2 listopada 2023

Orkan niesie huraganowy wiatr i pędzi na Europę, prognoza wiatru listopad 2023

Wiatr o takiej sile będzie zrywał lub uszkadzał dachy, łamał i wyrywał drzewa z korzeniami, a także niszczył linie energetyczne. Sytuacja może być dramatyczna, tym bardziej, że wystąpi w nocy, gdy skalę zniszczeń i uderzenia żywiołu nie będzie dobrze widać. Poranek może być niezwykle trudny, zwłaszcza, że z pewnością drogi będą zatarasowane przez powalone drzewa, a nawet przygniecione nimi samochody. Wichura będzie stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia i mienia ludzkiego.

Prognoza zasięgu wichury i położenia orkanu w Europie o godzinie 13:00, 2 listopada 2023

Huraganowy wiatr uderzy w Europę w nocy na 2 listopada 2023

W czwartek w ciągu dnia huraganowy wiatr będzie się przesuwał z rejonu Kanału La Manche w kierunku Morza Północnego. Nadal silne wichury będą występować szczególnie w rejonie angielskiego wybrzeża, północnej Francji po Belgię i Holandię. Wiatr o sile wichury w wyniku sporego gradientu ciśnienia będzie także notowany miejscami w Hiszpanii i Portugalii.

Prognoza położenia orkanu Ciaran i cyklonu Emir w Europie o godzinie 13:00, 2 listopada 2023

 Prognoza orkanu z huraganowym wiatrem w Europie, 2 listopada 2023

Omawiany cyklon wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce. Na mapie synoptycznej jest widoczny obszerny chłodny front atmosferyczny, który sięgnie nasz kraj 3 listopada. W tym okresie spodziewamy się przejścia strefy opadów deszczu z zachodu na wschód i północny wschód kraju, ponadto wystąpi wiatr o sile wichury, zwłaszcza w górach oraz w rejonach podgórskich, ale miejscami silniej powieje również w głębi kraju. Bliżej terminu przedstawimy stosowną najnowszą prognozę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!