
Potężny mróz w prognozach. Temperatura spadnie poniżej -22 stopni. Silne ocieplenie niepewne
Przez południową i wschodnią Polskę w ten weekend przejdą ogromne śnieżyce, a następnie niż zaciągnie z północy i północnego wschodu bardzo zimną masę powietrza arktycznego. Przy nocnych przejaśnieniach i rozpogodzeniach miejscami ściśnie potężny mróz poniżej -22/-15 st. C. Silne ocieplenie i trwalsza odwilż w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady grudnia stoi pod znakiem zapytania. Sporo zależy od niepewnej przepychanki antycyklonu rosyjskiego z cyklonem atlantyckim.
Po śnieżycy będzie silny mróz w Polsce. Prognozowana temperatura 4 grudnia 2023
W ostatnich dniach w Polsce nadal trzyma silny mróz, który szczególnie dotyka regiony przy gruncie z rozpogodzeniami. Poprzedniej nocy najniższą temperaturę -18 st. C. spośród stacji synoptycznych IMGW odnotowano w Pile na północy Wielkopolski. Niewiele mniejszy mróz -16 st. C. zanotowano w Gorzowie Wielkopolskim.
Silny mróz notowany w Polsce, 1 grudnia 2023
Adwekcja arktycznego powietrza do Polski zostanie podtrzymana po przejściu śnieżycy szczególnie w okolicach 4 grudnia, gdy ponownie przy nocnych i porannych rozpogodzeniach pojawi się silny dwucyfrowy mróz. Jego zasięg będzie uzależniony od wielkości zachmurzenia, dlatego warto sprawdzić bieżące zdjęcia satelitarne. W kolejnych dniach rozegra się potężna bitwa o wpływy antycyklonu znad wschodniej Europy i cyklonu znad Atlantyku. Od ich zasięgu będzie zależny typ pogody.
Prognozowany zasięg oddziaływania antycyklonu i cyklonu w Europie, 7 grudnia 2023
Z tego powodu w prognozach długoterminowych ponownie zaczął się pojawiać ogromny chaos i nieprzewidywalność trendu. Sytuacja zmienia się niemal co aktualizację w zależności od wziętej pod uwagę konkretnej wiązki. Jeśli wpływ cyklonu będzie silniejszy w kierunku Polski, to możemy liczyć w dalszej części na odwilż i mieszane opady. W przypadku silniejszego wpływu antycyklonu musimy się liczyć z ryzykiem podejścia i wystąpienia tęgiego mrozu, który będzie występował tuż za naszą wschodnią i północno wschodnią granicą.
Potężny mróz prognozowany w rejonie Polski i wschodniej Europy, 10 grudnia 2023
Sytuacja jest więc nadal niepewna i wszystko jest możliwe. Niewykluczone, że antycyklon ze wschodniej Europy okaże się silniejszy i faktycznie pojawi się silniejszy mróz i utrzymanie zimy przeciągnie się do połowy grudnia. Najpóźniej jednak w drugiej połowie lub wcześniej powinien wygrać wpływ Atlantyku, zwłaszcza, że jest w tym terminie prognozowany dodatni indeks oscylacji NAO.
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur z mrozem w Polsce na przykładzie Krakowa do 17 grudnia 2023
Jeśli jednak spojrzymy na aktualne wiązki prognostyczne, to widzimy, że większość z nich ma wartości ujemne, co świadczyłoby o przewadze wpływu antycyklonu z chłodnymi masami powietrza oraz podchodzeniu stref frontowych z opadami śniegu. Możliwe byłoby więc dalsze umacnianie zimy. Prognozy te są jednak obecnie nadal niepewne i zmienne. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco o wszystkich pewnych zmianach.
Źródło: DobraPogoda24.pl