| |
Zagrożenie!
Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła do -24 stopni. Będzie kolejna fala siarczystego mrozu

Potężny mróz w Polsce. Temperatura spadła do -24 stopni. Będzie kolejna fala siarczystego mrozu

Po przejściu śnieżyc pojawił się siarczysty mróz w Polsce. Tak jak się spodziewaliśmy, temperatura w wielu regionach spadła poniżej -20/-10 st. C., a miejscami było aż -24 st. C. To dotychczas największy mróz w naszym kraju w tym sezonie zimowym. Obszar zimnej arktycznej masy powietrza w najbliższych dniach przesunie się nad północne dzielnice kraju i tam w czasie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń zanotujemy słabszy dwucyfrowy mróz, ale przed świętami czeka nas jeszcze jedna fala mrozu z temperaturami poniżej -20 st. C. Sprawdźmy, gdzie mróz był największy i kiedy znowu będzie bardzo zimno.

Zasięg arktycznego powietrza nad Polską i Europą, 14 grudnia 2022

Potężny mróz w Polsce, temperatura spadła do -24 st. C., będzie kolejna fala silnego mrozu 18 grudnia 2022

Za nami bardzo zimna noc. W wielu regionach kraju pojawił się dwucyfrowy mróz. Sprzyjała temu obecność powietrza arktycznego oraz obszaru wyżowego z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na stacjach synoptycznych IMGW-PIB pierwszego rzędu najniższą temperaturę -18,6 st. C. zanotowano w Zamościu. Miejscami było jednak znacznie zimniej. W Poroninie zanotowano -21 st. C., a w miejscowości Ratułów w Małopolsce było -20 st. C. Na minimalne temperatury wpływ miały także lokalne warunki atmosferyczne. Przykładowo na naszej stacji zlokalizowanej na południu Rzeszowa zanotowaliśmy -11,5 st. C., a na stacji IMGW zlokalizowanej na lotniskowej stacji w Jasionce oddalonej o 13 km było już tylko -10,5 st. C.

Mróz zanotowany na stacjach synoptycznych IMGW-PIB na wysokości 2m minionej nocy 13/14 grudnia 2022

Potężny mróz w Polsce, gdzie temperatura była najniższa, raport pomiarów 14-15 grudnia 2022

Potężny mróz panował tradycyjnie na polskim biegunie zima w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Temperatura w klatce meteorologicznej na wysokości 2m spadła do -23,9 st. C. Przy gruncie panował znacznie większy mróz.

Mróz zanotowany w Polsce na stacjach IMGW-PIB przy gruncie, 14 grudnia 2022

Olbrzymi mróz w Polsce, temperatura spadła do -24 st. C., zanotowane temperatury 14-15 grudnia 2022

Silny mróz pojawił się przy gruncie w wielu regionach Polski. W centrum, na południu i wschodzie temperatura spadła do -24/-20 st. C. Najniższą temperaturę -24 st. C. zanotowano na stacji meteorologicznej w Zamościu i Lublinie. Potężny mróz -23 st. C. przy gruncie sięgnął również lotniska w Warszawie.

Prognozowany mróz w Polsce, 15 grudnia 2022 nad ranem

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury noc 15 grudnia 2022

Najbliższa noc 14/15.12 i kolejne nie będą już aż tak mroźne. Zjawisko silniejszego dwucyfrowego mrozu ograniczy się tylko do północnych i północno zachodnich dzielnic kraju, zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. W sprzyjających warunkach temperatura spadnie miejscami do około -19/-8 st. C. 

Prognozowany kolejny silny mróz w Polsce, 18 grudnia 2022

Będzie kolejna fala silnego mrozu w Polsce, 18 grudnia 2022

Kolejne ryzyko silnego mrozu na znacznym obszarze Polski pojawi się około 18 grudnia (+/- 1 dzień). W tym okresie znowu miejscami temperatura może spaść poniżej -20 st. C. Zasięg prognozowanego mrozu i temperatur w poszczególnych regionach jest obecnie wstępny, ale trend pogodowy wydaje się być pewny.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 18 grudnia 2022 wieczorem

Będzie silny mróz w Polsce, temperatura spadnie poniżej -20 st. C., prognoza temperatury 18 grudnia 2022

Na szczegóły prognozy pogody na święta Bożego Narodzenia przy obecnej sytuacji barycznej w Europie jest jeszcze za wcześnie. Wstępne prognozy podamy za kilka dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!