Potężny mróz szybko nie ustąpi. Temperatura spadnie poniżej -45 stopni. Prognozy nadejścia wiosny są fatalne
Niebawem rozpocznie się marzec 2023 i wiele osób ma nadzieję na szybkie nadejście ciepłej wiosny, ale rozbicie wiru polarnego będzie mieć swoje konsekwencje w wielu regionach na półkuli północnej Ziemi. Wiele na to wskazuje, że zima ze śniegiem i mrozem będzie jeszcze powracać. W niektórych regionach jej akcenty będą się znacznie przedłużać. Potężny mróz poniżej -50/-40 st. C. nadal będzie możliwy i to przez znaczną część kolejnego miesiąca.
Prognozowana potężna fala arktycznego powietrza zaciągana w głąb Kanady. Przewidywana temperatura na wysokości 1,5 km, 1 marca 2023
Na szybkie nadejście wiosny nie ma co liczyć w najbliższych tygodniach w niemal całej Kanadzie, a także w północnej i północno zachodniej części USA. Temperatury na tym obszarze będą poniżej normy. Co jakiś czas przechodzące cyklony przez ten obszar będą zaciągać zimne powietrze arktyczne w głąb kontynentu. Rekordowe opady śniegu i deszczu zaznaczają się obecnie miejscami nawet w stanie Kalifornia w USA.
Zimny przełom lutego i marca 2023 od Kanady i Alaski po Kalifornie. Prognozowana anomalia temperatury do 7 marca 2023
Bardzo mroźna zima będzie się szczególnie utrzymywać na obszarze Kanady, tym bardziej, że niewykluczone jest powstanie w marcu potężnego wyżu między Alaską i północno zachodnimi prowincjami kraju. Wstępne wyliczenia numeryczne wskazują na wyż z ciśnieniem 1050-1060 hPa. To oznacza, że nadal będą warunki do wystąpienia siarczystego mrozu.
Mróz notowany w Kanadzie, 26 lutego 2023. Dane: Ogimet
Temperatura w Kanadzie pod koniec lutego spada w wielu prowincjach poniżej -45/-35 st. C. Jeszcze większy mróz utrzymuje się w Rosji. Na stacji Delyankir zanotowano obecnie -56,3 st. C. To obecnie najzimniejsze miejsce na Ziemi. Z kolei w słynnym biegunie zimna we wsi Ojmjakon temperatura spadła do -54 st. C. Szybkiego wyzwolenia spod siarczystego mrozu w kolejnych tygodniach nie będzie, bo skutki rozbicia wiru polarnego, a tym samym adwekcje chłodnego powietrza z północy w głąb umiarkowanych szerokości geograficznych odczujemy w kolejnych tygodniach w wielu regionach na półkuli północnej Ziemi. Początek wiosny meteorologicznej nie będzie więc wyjątkowo ciepły.
Prognozowany mróz i jego zasięg, jaki może wystąpić w Ameryce Północnej, do 7 marca 2023. Temperatura podana w skali F
Co jakiś czas będą możliwe również kolejne śnieżyce. Aktualnie na opady śniegu i burze śnieżne przygotowuje się m.in. południowa prowincja Ontario. Śnieżyca uderzy w poniedziałek 27.02 i potrwa miejscami do wtorku 28.02. Śnieg spadnie po północnej stronie cyklonu, a na południe od niego będzie mieszanka śniegu, deszczu lodowego lub marznącego deszczu.
Prognozowany zasięg śnieżycy między Kanadą i północno wschodnią częścią USA, 28 lutego 2023
Szczególnie w rejonie Parry Sound, Bancroft i Kingston może spaść kolejne 10-15 cm śniegu, a w Dolinie Ottawy do 15-20 cm. Również w Polsce i Europie znaczna część marca zapowiada się chłodniejsza, przejściowo także z kolejnymi akcentami zimy, ale o tym więcej wkrótce napiszemy w najnowszej prognozie długoterminowej.
DobraPogoda24.pl