| |
Zagrożenie!
Potężny mróz objął ogromny obszar. Temperatura na wschodzie spadła poniżej -60 stopni. Czy zima wróci do Polski?

Potężny mróz objął ogromny obszar. Temperatura na wschodzie spadła poniżej -60 stopni. Czy zima wróci do Polski?

Na wschodzie między Europą i Azją panuje obecnie potężny mróz. Olbrzymi wyż zbudowany z bardzo zimnego powietrza uwięził chłód na ogromnym obszarze Rosji. Temperatury w wielu regionach spadają poniżej -60/-40 st. C. Jest tak zimno, że miejscami padają absolutne rekordy temperatur minimalnych, a lokalnie władze ograniczają możliwość ruchu ze względu na bardzo niskie temperatury, smog i mgłę. Sprawdźmy, czy fala siarczystego mrozu ze śnieżną zimą dotrze również do Polski, a może nadal możemy być spokojni.

Prognozowany potężny mróz na ogromnym obszarze Rosji, 12 stycznia 2023. Model ECMWF / Ventusky

Potężny mróz na wschodzie, w Rosji padają rekordy niskich temperatur poniżej -60 st. C., czy zima wróci do Polski, styczeń 2023

Na powyższej mapie widzimy prognozowany ogromny obszar silnego mrozu, który obejmuje praktycznie cały azjatycki obszar Rosji. Co ciekawe, aktualnie siarczysty mróz zaczyna się od rejonu pasma Uralu i dalej ciągnie się na wschód Azji. Na tym obszarze temperatura w wielu regionach spada poniżej -60/-30 st. C. Rosjanie marzną więc niemiłosiernie.

Potężny mróz zanotowany 11 stycznia 2023 w Rosji. Dane: Ogimet

Potężny mróz na wschodzie w Rosji, zanotowana temperatura 11-12 stycznia 2023

Temperatura na stacji Dzalinda spadła do -62,1 st. C., a w miejscowości Oleniok w Jakucji notowano -60,2 st. C. Kolejna noc w samym środku Jakucji ma miejscami ponownie przynieść mróz do około -62/-60 st. C.

Prognozowany ogromny obszar silnego mrozu w Azji i częściowo w europejskiej części Rosji, jaki ma wystąpić w najbliższych 10 dniach do 21 stycznia 2023

Ogromny mróz w Rosji, temperatura spadnie do -62 st. C., styczeń 2023, czy zima wróci do Polski

Jak widać na prognozie modelu GFS, który ma tendencję do zaniżania mrozu (w rzeczywistości spadki temperatur są większe), w kolejnych dniach przeważający obszar Rosji nadal będzie się zmagał z silnym mrozem poniżej -60/-20 st. C., największym w części północnej i północno wschodniej Azji. Tak silny mróz daje się we znaki mieszkańcom, mimo, że powinni być przyzwyczajeni do ekstremalnie niskich temperatur. Jest jednak miejscami wyjątkowo mroźnie, bo padają lokalne rekordy niskich temperatur.

Ogromny obszar wyżowy trzymający silny mróz w ryzach między wschodnią Europą i Azją. Prognozowane średnie ciśnienie za okres do 21 stycznia 2023

Potężny mróz w Rosji, temperatura spadnie do -62 st. C., prognoza ciśnienia styczeń 2023

Rekordowy mróz w Rosji

Przykładem mogą być ekstremalnie niskie temperatury na stacjach meteorologicznych w Kinel-Czerkasach, Aglos i Tolyatti w regionie Samara. Został tam pobity 10 stycznia absolutny rekord temperatury minimalnej. Zanotowano -38,5 st. C., a poprzedni rekord wynosił -35,1 st. C. i pochodził z 1997 roku. Rekord mrozu zanotowano również na stacji meteorologicznej Aglos w obwodzie wołżskim. Minimalna temperatura wyniosła -32,1 st. C. i była o 1,4 st. C. poniżej poprzedniego rekordu z 2008 roku. Rekord najniższej temperatury -32,5 st. C. zanotowano także w Togliatti, podczas gdy poprzedni rekord mrozu odnotowano tam w 1987 roku i wynosił -32,2 st. C. 

Silny mróz w Azji, szczególnie w Rosji. Prognozowana anomalia temperatury za okres 12-15 stycznia 2023

Rekordowy mróz w Rosji, czy zima dotrze do Polski, prognoza temperatury i anomalii do 14 stycznia 2023

Władze niektórych regionów Rosji ograniczają możliwość przemieszczania się ze względu na bardzo silny mróz i mgłę. Najnowszym przykładem jest zjazd z Nojabrska w kierunku drogi Surgut-Salekhard. Ograniczenie zostało wprowadzone od 11 stycznia. Państwowa Inspekcja Ruchu w Noyabrsku zaleciła kierowcom zachowanie szczególnej ostrożności i jazdę tylko sprawnymi samochodami, mając przy sobie niezbędny zapas paliwa, żywności i ciepłej odzieży. Poproszono również kierowców i pieszych o zachowanie ostrożności podczas poruszania się po mieście. Ze względu na kłęby spalin i gęstą mgłę kierowcy mogą nie zauważyć osoby na drodze, dlatego należy przechodzić przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 21 stycznia 2023

Rekordowy mróz w Rosji, czy zima wróci do Polski, prognoza śniegu do 21 stycznia 2023

Z kolei w Polsce nadal możemy być spokojni. Co prawda niektóre przechodzące fronty w pozostałej części stycznia mogą miejscami przynieść przejściowo deszcz ze śniegiem i śnieg, ale powrotu prawdziwej zimy na niziny z tego nie będzie, skończy się jedynie na epizodach. W nocy przy większych przejaśnieniach i rozpogodzeniach mogą wrócić okresowo również przymrozki, zwłaszcza na południu kraju, ale będą słabe. Wyjątkiem będą rejony podgórskie i górskie, bo tutaj jeszcze dosypie miejscami śniegu i zimowe warunki powitają dzieciaki rozpoczynające ferie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!