
Potężny mróz na wschodzie. Temperatura od 40 dni jest poniżej -50 stopni. Fala mrozu w lutym sięgnie Polski?
Niebawem zakończy się styczeń, który w wielu regionach Polski przyniósł prawdziwą zimę z mrozem i śniegiem. Temperatura lokalnie przy gruncie spadła do prawie -36 st. C. To jednak nic w porównaniu do dalekiego wschodu, gdzie od 40 dni temperatura nocą codziennie spada poniżej -50 st. C., a nawet zbliża się chwilami do -60 st. C. Mimo to, żyją tam ludzie. Sprawdźmy, gdzie jest najzimniej na Ziemi i czy fala mrozu w lutym wróci do Polski.
Prognoza zasięgu potężnego mrozu poniżej -50/-30 st. C. w dalekiej Rosji, 26 stycznia 2024. Dane: ECMWF / Windy
Zima w tym sezonie w Polsce, do tej pory największy mróz -35,6 st. C. przy gruncie przyniosła 9 stycznia w miejscowości Bodzentyn w województwie świętokrzyskim. W innych regionach mróz sięgał okresami poniżej -25/-10 st. C. i już mieliśmy powody do narzekania. Co mają jednak powiedzieć mieszkańcy dalekiej wschodniej Rosji, gdzie od grudnia trzyma potężny mróz, w naszym kraju na takim poziomie w zasadzie niewyobrażalny.
Potężny mróz notowany w rosyjskiej miejscowości Delyankir do 25 stycznia 2024. Dane: Ogimet
Przykładem jest wieś Delyankir zamieszkiwana przez kilka osób. Znajduje się w okręgu Ojmiakońskim Republiki Sacha na granicy z Obwodem Magadan. To jeden z najzimniejszych regionów na Ziemi. Już 3 grudnia zeszłego roku temperatura pierwszy raz w tym sezonie zimowym w tej miejscowości spadła poniżej - 50 st. C. i utrzymywała się na tym poziomie przez kilka następnych dni. Od 18 grudnia do dziś nastał okres codziennych nocy z temperaturami poniżej -50 st. C. Do tej pory najzimniej było 24 stycznia, gdy temperatura spadła do -57 st. C. na standardowej wysokości 2m. Przy gruncie z pewnością mróz był znacznie większy.
Potężny układ wyżowy blokuje siarczysty mróz. Prognozowane ciśnienie, 26 stycznia 2024. Dane: ICON / Ventusky
Warunki do utrzymywania się siarczystego mrozu w tym regionie Rosji są wyśmienite. W sezonie zimowym wraz ze skracaniem dnia szybko wychładza się ląd nad którym rozbudowuje się silny antycyklon z ciśnieniem okresami nawet ponad 1050-1060 hPa. To właśnie w tym regionie stacjonuje legendarna Bestia Ze Wschodu, która w sprzyjających warunkach w zimie zbliża się w rejon Europy, w tym do Polski.
Prognozowane temperatury w Polsce na przykładzie Białegostoku do 10 lutego 2024
Pytacie, czy siarczysty mróz ma szansę wrócić do Polski w trakcie lutego, który jest ostatnim miesiącem meteorologicznej zimy. Najnowsze prognozy wskazują, że nie ma na to szans co najmniej do około pierwszej dekady lutego. Dopiero w trakcie drugiej i trzeciej dekady miesiąca akcenty zimowe będą mieć nieco większe szanse na zaistnienie. Ich skala jest jednak nadal pytaniem otwartym. Wcześniej pojawią się miejscami na nizinach tylko incydenty zimowe. Wyjątkiem będą rejony podgórskie i górskie, gdzie zimowe akcenty będą częstsze.
Źródło: DobraPogoda24.pl