| |
Zagrożenie!
Potężny mróz i burze śnieżne na zachodzie. Spadnie 50-75 cm śniegu. Śnieżyce zasypią lotniska i drogi

Potężny mróz i burze śnieżne na zachodzie. Spadnie 50-75 cm śniegu. Śnieżyce zasypią lotniska i drogi

Warunki pogodowe w Polsce na święta Bożego Narodzenia są już przesądzone, bo czeka nas kontynuacja odwilży, okresami z przelotnymi opadami i miejscami z silniejszym wiatrem oraz wyższą temperaturą, szczególnie na zachodzie i południu kraju w Wigilię i drugi dzień świąt. Zupełnie inaczej będzie w Ameryce Północnej na obszarze Kanady i znacznej części USA. Potężny cyklon zaciągnie zimne powietrze arktyczne i sprowadzi mróz aż nad Florydę. Przejdą śnieżyce i burze śnieżne. Miejscami między południowo wschodnią Kanadą i północno wschodnią częścią USA spadnie około 20-75 cm śniegu. Pojawi się paraliż na drogach i lotniskach. Wiele lotów zostanie odwołanych, a tym samym tysiące ludzi nie dotrze na święta.

Prognozowane położenie cyklonu i zasięg burzy śnieżnej między USA i Kanadą, 24 grudnia 2022

Potężny mróz i burze śnieżne w USA i Kanadzie, prognoza cyklonu i opadów śniegu 24 grudnia 2022

Zimne powietrze arktyczne sięga już Teksasu i Zatoki Meksykańskiej. Jest to niezwykle rzadka sytuacja atmosferyczna, gdy mróz pojawia się w tych zazwyczaj bardzo ciepłych regionach. Mimo, że śnieg na tym obszarze nie spadnie, to jest to trudny czas dla mieszkańców nieprzystosowanych do niskich temperatur, bo ich domy nie są ocieplane i nie mają odpowiedniego systemu grzewczego.

Potężny mróz notowany na obszarze Kanady i USA. Ujemna temperatura sięgnęła Teksasu i północnego Meksyku, 23 grudnia 2022

Będą burze śnieżne i potężny mróz w Kanadzie i USA, grudzień 2022

Uwagę przykuwają obecnie mróz notowany w Kanadzie. Miejscami temperatury spadają do -54/-40 st. C. To są oficjalnie notowane temperatury na wysokości 2m w klatkach meteorologicznych. Temperatury przy gruncie, jak również odczuwalne ze względu na silne porywy wiatru są znacznie niższe.

Potężny mróz zanotowany ostatniej doby 22/23.12 w Kanadzie. Dane: Ogimet

Potężny mróz i burze śnieżne, zanotowane temperatury w Kanadzie i USA, grudzień 2022

W ciągu kolejnej doby zimne powietrze przesunie się dalej na wschód i południowy wschód USA. Mróz w Wigilię sięgnie zazwyczaj bardzo ciepłej Florydy. Ujemne temperatury wystąpią, zwłaszcza na północy tego stanu.

Prognozowany zasięg mrozu w Ameryce Północnej. Ujemne temperatury sięgną Florydy, 24 grudnia 2022

Burze śnieżne i silny mróz w USA i Kanadzie, prognoza temperatury 24 grudnia 2022

Podobny zasięg mrozu w Kanadzie i USA jest prognozowany w Boże Narodzenie. 25 grudnia 2022 ujemne temperatury również wystapią miejscami na Florydzie. Dopiero po świętach zasięg zimnego powietrza arktycznego ma się cofać na wschód i północny wschód Ameryki Północnej.

Mroźne i śnieżne święta Bożego Narodzenia na znacznym obszarze Kanady i USA. Prognozowana anomalia temperatury do 26 grudnia 2022

Burze śnieżne i potężny mróz w USA i Kanadzie, prognoza anomalii temperatury, grudzień 2022

Na powyższej mapie anomalii widzimy, że temperatury szczególnie od Alaski przez środkową i północno zachodnią Kanadę po środkowe, wschodnie, południowe i południowe stany USA będą znacznie niższe niż wynika to z normy klimatycznej dla tej pory roku. Będzie to jeden z najchłodniejszych okresów świątecznych na tym obszarze na przestrzeni wielu lat. Wyjątkowy silny atak zimy związany ze śnieżycami i burzami śnieżnymi jest prognozowany na północnym wschodzie USA oraz w południowo wschodnich prowincjach w Kanadzie. Wstępne informacje linii lotniczych mówią o odwołaniu co najmniej 126 lotów w BC i 140 lotów w Ontario i Quebecu.

Prognozowana pokrywa śnieżna między USA i Kanadą do 26 grudnia. Grubość podano w calach (1 cal, to 2,54 cm)

Silne burze śnieżne i odwołane loty w Kanadzie i USA, prognoza pokrywy śnieżnej do 26 grudnia 2022

Wyjątkowo trudna sytuacja będzie panować w kanadyjskiej prowincji Quebec i Ontario. Potężna burza śnieżna przyniesie tutaj od 20, do nawet 75 cm śniegu, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie. Śnieżycy będą towarzyszyć wichury z wiatrem w porywach ponad 70-100 km/h. Na lotniskach i drogach będzie totalny paraliż przed świętami. Wiele dróg stanie się nieprzejezdnych. Najwięcej śniegu powinno spaść w pobliżu jeziora Huron, zatoki Georgian Bay i jeziora Erie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!