Potężny mróz blisko Polski. Temperatura poniżej -30 stopni. Mroźna i śnieżna zima sunie ze wschodu
Nad Europą obserwujemy obecnie bardzo ciekawą sytuację pogodową. Na wschodzie blisko Polski zalega bardzo zimne powietrze. Mróz jest potężny, bo temperatura miejscami spada poniżej -30/-20 st. C. Występuje również znaczna pokrywa śnieżna, a tymczasem na zachodzie kontynentu mamy wyższe temperatury i powiew przedwiośnia lub wiosny. Nasz kraj znajduje się obecnie na pograniczu stref termicznych. Sprawdźmy, czy mroźna i śnieżna zima ze wschodu dotrze do Polski, a może nadal pogoda będzie dla nas łaskawa.
Potężny mróz na wschodzie Europy. Prognozowany zasięg chłodnego powietrza, 7 stycznia 2023
Jeszcze tydzień temu europejski model ECMWF obliczał ten silny mróz poniżej -20 st. C. również w Polsce, ale wpływ Atlantyku okazał się silniejszy od wyżu znad Rosji i mróz ostatecznie słabszy wystąpił jedynie na północnym wschodzie kraju, gdzie notowaliśmy -10 st. C.
Silny mróz notowany w Europie, 7 stycznia 2023
Zupełnie inaczej jest na północy i wschodzie Europy. Od północnej Skandynawii przez niemal całą europejską część Rosji po wschodnią Białoruś chwycił silny mróz. Temperatury w wielu regionach spadły poniżej -30/-20 st. C. Na tym obszarze panuje prawdziwa zima, bo zarówno z całodobowym mrozem, jak również ze śniegiem.
Pokrywa śnieżna notowana w Polsce, 7 stycznia 2023. Dane: IMGW-PIB
Słabsze niż były prognozowane wcześniej oddziaływanie wyżu z zimnym powietrzem znad Rosji na warunki pogodowe w Polsce wystarczyło jedynie do wystąpienia śnieżycy na przechodzącym froncie i pojawieniu się mrozu na północy i wschodzie kraju. Miejscami spadło 6-8 cm śniegu, ale pokrywa śnieżna w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin szybko stopnieje.
Cała Polska dostaje się w zasięg ciepłego powietrza. Silny mróz spychany jest na wschód. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 7 stycznia 2023
Jeśli marzycie o powrocie mroźnej i śnieżnej zimy do Polski, to musimy Was zmartwić. Dominacja cyrkulacji strefowej nadal nie pozwoli na wystąpienie prawdziwej zimy, co najmniej do połowy stycznia, a może i dłużej. Co najwyżej w tym czasie będą możliwe miejscami jej epizody.
Silny mróz zostanie zepchnięty w kolejnych dniach na wschodnie i północne krańce Europy. Prognozowana temperatura, 11 stycznia 2023 nad ranem
Przed nami więc kontynuacja braku zimy w zimie i to w statystycznie najchłodniejszym miesiącu roku. Nasza prognoza sezonowa na styczeń, w której zapowiadaliśmy, co najwyżej śnieżne epizody nadal będzie się sprawdzać. Początek stycznia mamy ekstremalnie ciepły. Średnia temperatura dobowa na obszarze Polski za okres do 6 stycznia jest aż o około 8,25 st. C. powyżej normy klimatycznej.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce, do 16 stycznia 2023. Mapa: meteomodel
Najnowsza prognoza temperatur do połowy stycznia obniży średnią anomalię temperatury w Polsce do poziomu około 5,7 st. C. powyżej normy wieloletniej, ale i tak nadal będzie ekstremalna.
Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, do 12 stycznia 2023
Prawdziwa zima, a więc ze śniegiem i mrozem będzie się utrzymywać nadal w Skandynawii, a także na wschodzie Europy, w tym niemal w całej europejskiej Rosji. Zimowo będzie również w rejonie Alp. W innych regionach kontynentu poza górami wystąpią jedynie krótkie incydenty. Czekamy więc nadal na przełom w pogodzie w Polsce.
DobraPogoda24.pl