| |
Zagrożenie!
Potężny huragan na Atlantyku. To najsilniejszy cyklon tropikalny w tym sezonie. Zagrozi kolejnym krajom

Potężny huragan na Atlantyku. To najsilniejszy cyklon tropikalny w tym sezonie. Zagrozi kolejnym krajom

Z wielką uwagą śledzimy rozwój potężnego huraganu, jaki powstał na Atlantyku. Cyklon tropikalny noszący imię Fiona w minionych dniach uderzył w Portoryko i we wschodnią Dominikanę. Miał wtedy 1 i 2 kategorię w skali Saffira-Simpsona. We wtorek 20.09 jeszcze bardziej się wzmocnił i obecnie jest już huraganem 3 kategorii, co oznacza, że może generować wiatr o średniej prędkości 180-200 km/h, w porywach znacznie więcej. Jest to aktualnie najsilniejszy huragan w tym sezonie na Atlantyku. Najnowsze prognozy wiatru i trajektorii wskazują, że może stać się niebawem huraganem 4 kategorii. Wówczas średnia prędkość wiatru mieści się w przedziale 210-250 km/h.

Huragan Fiona rozwijający się nad Karaibami, 20 września 2022 o godzinie 13:41 (czasu polskiego). Foto: NASA

Potężny huragan Fiona na Atlantyku, wzmocni się do 4 kategorii, najsilniejszy cyklon w sezonie, 20 września 2022

Obecny sezon cyklonów tropikalnych, z których część przekształca się w huragany rozkręca się znacznie później niż zwykle. Do tej pory zanotowano 6 cyklonów, z których 3 były huraganami, a Fiona jest pierwszym z 3 kategorią. Prognozy względem ostatniej doby uległy zmianie, bo wiele wskazuje na to, że Fiona nie zatrzyma się na 3 kategorii i niebawem stanie się potężnym huraganem 4 kategorii. Już teraz jest najsilniejszym żywiołem w basenie Atlantyku i takim pozostanie lub będzie w czołówce pod koniec sezonu.

Najnowsza prognoza trajektorii i siły huraganu Fiona, 20 września 2022. Dane: CIMSS

Potężny huragan Fiona na Atlantyku, najnowsza prognoza wiatru, gdzie uderzy, wrzesień 2022

Po minięciu wschodniej Dominikany i Portoryko, gdzie żywioł przyniósł huraganowy wiatr, ulewy i powodzie oraz odciął od prądu kilka milionów ludzi, Fiona dotarła nad ciepłe Morze Karaibskie i tutaj dostała porcję świeżej energii. Aktualnie huragan Fiona generuje wiatr ze średnią prędkością 185 km/h, w porywach do 220 km/h. Ciśnienie w centrum (oko cyklonu) spadło do 967 hPa.

Prognozowana temperatura wody powierzchniowej w basenie Atlantyku, 20 września 2022

Huragan Fiona najsilniejszy cyklon tropikalny na Atlantyku w sezonie, prognoza temperatury wody, 20 września 2022

Huragan w kolejnych kilkudziesięciu godzinach będzie się znajdował na obszarze Atlantyku z temperaturą wody powierzchownej sięgającej 28-30 st. C. To wystarczająco dużo do dalszego rozwoju cyklonu. Wymagane minimum, to 26,5 st. C. Na powyższej prognozie widzimy, że ten obszar sięga daleko na północ w głąb Atlantyku, dlatego huragan Fiona będzie miał niezbędną energię aby trwać i rozwijać się w kierunku Kanady. Według najnowszych prognoz, w szczytowej fazie rozwoju huragan będzie generował wiatr ze średnią prędkością około 220 km/h, a w porywach aż 270 km/h. 

Prognozowany położenie huraganu Fiona i zasięg opadów, 24 września 2022

Najnowsza prognoza huraganu Fiona, mapa opadów od 20, do 24 września 2022

Najnowsze prognozy potwierdzają, że huragan w kolejnych dniach ominie USA i podążając na północ dotrze około 24-25 września w rejon kanadyjskiej Nowej Szkocji i częściowo Nowej Fundlandii i Labradoru, gdzie przyniesie potężne ulewy, fale sztormowe i początkowo huraganowe porywy wiatru. Huragan wpłynie również na pogodę na francuskim terytorium zamorskim Saint-Pierre i Miquelon.

Prognozowane położenie huraganu Fiona, 24 września 2022

Najsilniejszy w sezonie huragan na Atlantyku, prognoza wiatru do 25 września 2022

Przed ponownym uderzeniem huraganu Fiona w ląd ma nastąpić potężny spadek ciśnienia w centrum cyklonu, z aktualnych 967, do około 927-928 hPa. Będzie to więc wyjątkowo silny w tym sezonie cyklon tropikalny na Atlantyku, który wymaga dalszej analizy i śledzenia najnowszych prognoz, które jeszcze mogą ulec korektom. Huragan ten nie wpłynie na pogodę w Europie, gdyż jego wędrówka ma być zablokowana przez silny wyż azorski. Pozostałości po huraganie dotrą aż w rejon Grenlandii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!