| |
Zagrożenie!
Potężny huragan Fiona na Atlantyku. Wiatr osiąga blisko 250 km/h. Uderzy w ląd. Znamy zagrożone regiony

Potężny huragan Fiona na Atlantyku. Wiatr osiąga blisko 250 km/h. Uderzy w ląd. Znamy zagrożone regiony

Na Atlantyku rozwinął się potężny huragan Fiona. Posiada aktualnie wysoką 4 kategorię w skali Saffira-Simpsona. To obecnie najsilniejszy cyklon tropikalny w tym sezonie w basenie atlantyckim. Średnia jednominutowa prędkość wiatru osiąga 215 km/h, a w porywach blisko 250 km/h. Ciśnienie w centrum huraganu spadło do 934 hPa i nadal spada. Wcześniej huragan uderzył w Portoryko i wschodnią Dominikanę. Był wtedy huraganem na pograniczu 1 i 2 kategorii. Najnowsze prognozy wiatru, opadów i trajektorii potwierdzają, że Fiona zanim zaniknie to uderzy w ląd Kanady.

Potężny huragan Fiona na zdjęciu satelitarnym NASA. 22 września 2022 o godzinie 12:56 (czasu polskiego)

Potężny huragan Fiona na Atlantyku, uderzy w ląd Kanady, wrzesień 2022

Huragan zgodnie z wcześniejszymi prognozami, od wschodu ominie wzdłuż Atlantyku wybrzeże USA. W tym czasie ma się nadal rozwijać i pogłębiać. Najnowsza prognoza modelu ECMWF przewiduje spadek ciśnienia przed ponownym uderzeniem w ląd do około 922 hPa. Jest to niższe ciśnienie względem wcześniejszych prognoz o kilka hPa.

Prognozowane ciśnienie, porywy wiatru w węzłach na wysokości 1,5 km oraz położenie huraganu Fiona, 24 września 2022 o godzinie 05:00

Najsilniejszy huragan w sezonie na Atlantyku, Fiona uderzy w Kanadę, prognoza wiatru i ciśnienia 24 września 2022

Najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają, że huragan Fiona uderzy ponownie w ląd około 24 września. Niebezpieczna pogoda w tym dniu jest szczególnie spodziewana w kanadyjskiej Nowej Szkocji, częściowo Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na francuskim terytorium zamorskim Saint-Pierre i Miquelon. W chwili uderzenia huragan Fiona ma mieć drugą kategorię szybko spadającą do pierwszej. Średnia prędkość wiatru może więc wtedy osiągać powyżej 150 km/h

Prognozowana trajektoria i siła huraganu Fiona, między 22-24 września 2022. Dane: CIMSS

Prognoza wiatru i ciśnienia huragan Fiona, wrzesień 2022

Głównym zagrożeniem ze strony pogody, jakie przyniesie do tej pory najsilniejszy cyklon w tym sezonie, będzie nie tylko wiatr, ale również ulewny deszcz i wysokie fale sztormowe mogące się wdzierać w głąb lądu.

Prognozowane położenie huraganu Fiona i zasięg opadów deszczu, 24 września 2022 o godzinie 08:00

Prognoza opadów deszczu, huragan Fiona uderzy w Kanadę, 24 września 2022

Zanim Fiona zacznie zanikać w rejonie zimnych wód Grenlandii, to wcześniej będzie mieć nadal doskonałe warunki do rozwoju. Energię dostarcza mu Atlantyk z bardzo ciepłą wodą powierzchniową. Aktualnie znajduje się na obszarze, gdzie temperatura wody osiąga aż 30 st. C.

Prognozowana temperatura wody na Atlantyku, 22 września 2022

Huragan Fiona na Atlantyku, prognoza temperatury wody, wrzesień 2022

Dopiero tuż przed Kanadą temperatura wody w Atlantyku zacznie spadać poniżej poziomu umożliwiającego dalszy rozwój huraganu (minimum musi wynosić 26,5 st. C.). Potężny gradient ciśnienia i nagromadzenie wilgoci wystarczy jednak do dalszego napędzania cyklonu tropikalnego, który dopiero zbliżając się do Grenlandii zdecydowanie osłabnie i zacznie zanikać.

Prognozowana anomalia temperatury wody na Atlantyku, 22 września 2022

Huragan Fiona, prognoza anomalii temperatury na Atlantyku, wrzesień 2022

Poza huraganem Fiona obecnie na Atlantyku mamy jeden sztorm tropikalny nazwany Gaston i dwa systemy tropikalne w strefie konwergencji, które wymagają dalszej analizy, bo być może przekształcą się w nowe cyklony tropikalne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!