| |
Zagrożenie!
Potężny cyklon zagrozi Europie. Przyniesie huraganowy wiatr. Znamy zagrożone kraje

Potężny cyklon zagrozi Europie. Przyniesie huraganowy wiatr. Znamy zagrożone kraje

Silna cyrkulacja strefowa na Atlantyku między Islandią, a Wielką Brytania i Skandynawią szybko nie odpuści. Nadal utrzymujący się silny prąd strumieniowy będzie sprzyjał powstawaniu ośrodków niskiego ciśnienia. Cyklony idące torem z zachodu na północny wschód z ominięciem części środkowej, wschodniej i południowej Europy nadal pozbawią Polskę istotnych opadów deszczu co najmniej do połowy października. Zupełnie inaczej będzie na północnym zachodzie Europy, gdzie nadal będą się zdarzać wichury z huraganowym wiatrem i częstymi ulewami. Na kolejną uwagę zasługuje potencjalnie głęboki cyklon, jaki ma podejść do Europy około 13-14 października. Wstępnie prognozowany maksymalny spadek ciśnienia w jego centrum oscyluje w pobliżu 950 hPa.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru i położenie głębokiego cyklonu, 14 października 2022

Potężny cyklon zagrozi Europie, przyniesie huraganowy wiatr, prognoza na 14 października 2022

W ostatnich dniach między Islandią, Wyspami Owczymi, Wielką Brytania, Irlandią i Skandynawią bardzo często przechodzą ośrodki niżowe. Pogoda na tym obszarze jest dynamiczna i zmienna. Sztorm niemal codziennie występuje na Morzu Północnym, Norweskim i Irlandzkim oraz na północnym Atlantyku. Wiatr w porywach przekraczał w wielu regionach 70-170 km/h. Śnieżyce pojawiły się miejscami w Norwegii, Szwecji i na Islandii. W kolejnych dniach obszar wyżowy z południowej Europy i prąd strumieniowy na Atlantyku nadal będzie utrzymał tor cyklonów w pobliżu północno zachodniej Europy z zachodu na północny wschód. 

Prognozowane położenie silnego prądu strumieniowego na zachód od Irlandii, 12 października 2022

Potężny cyklon uderzy w Europę, prognoza wiatru, październik 2022

Wkraczamy w okres pogodowy gdy bardzo duże znaczenie w kontekście prognoz długoterminowych odgrywa położenie oraz kondycja i siła prądu strumieniowego. Od niego bardzo zależy, jaki dany typ pogody będzie przeważał przez wiele dni. Aktualnie nadal obserwujemy meandrujący i co najważniejsze aktywny prąd strumieniowy nad Atlantykiem, który okresami na kontraście temperatury znacznie się wzmacnia. To właśnie w jego rejonie dochodzi do rozwoju głębokich ośrodków niskiego ciśnienia.

Wstępnie prognozowane ciśnienie i położenie cyklonu w pobliżu Wysp Brytyjskich, noc 14/15 października 2022

Głęboki niż i cyklon w prognozach, przyniesie potężne wichury w Europie, prognoza ciśnienia i wiatru 15 października 2022

Kolejne silne wichury w rejonie Wysp Brytyjskich, zwłaszcza na północy Szkocji są prognozowane 9 października, ale będzie to tylko wstęp do jeszcze silniejszego uderzenia wiatru około 14 października (+/-1 dzień). Wszystko wskazuje na to, że ten głęboki cyklon faktycznie powstanie i pojawi się w tej części Europy. W zależności od jego ostatecznego położenia i głębokości będzie zależeć prędkość wiatru. Wichurze będą także towarzyszyć ulewne opady deszczu i lokalne burze.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru i położenie cyklonu, do godziny 20:00, 14 października 2022

Potężny cyklon w prognozach, uderzy z silnym wiatrem w Europę, prognoza wiatru 14 października 2022

Powstanie tego niżu przewiduje także z dużym wyprzedzeniem znacznie mniej precyzyjniejszy model GFS, który zazwyczaj z opóźnieniem reaguje na prognozy modelu ECMWF. Mamy więc prognozę dwóch wiodących modeli od dłuższego czasu wyliczających podejście groźnego niżu w rejon północno zachodniej Europy. Jest więc niemal pewne, że wichury wystąpią i zagrożą, szczególnie Wyspom Brytyjskim, Irlandii, Wyspom Owczym, platformom na Morzu Północnym po prawdopodobnie wybrzeże Holandii i Belgii. Tak wyglądają obecne wyliczenia, które jeszcze mogą ulec zmianie. Sytuacja wymaga więc dalszego monitorowania. 

Aktualnie prognozowane położenie wichury i cyklonu, 14 października 2022. Model GFS

Wichury w Europie, prognoza wiatru 14 października 2022

Z kolei w Polsce zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, pogoda co najmniej do połowy października będzie łaskawa. Co prawda temperatury maksymalne po 8 października spadną, a w nocy z 9/10 października pojawią się miejscami kolejne przymrozki, szczególnie przy gruncie, to opadów będzie w tym czasie niewiele, a te, które wystąpią będą mieć ograniczony zasięg. Nie zabraknie również nadal okresów pogodnych i ponownie z temperaturami maksymalnymi do 15-20 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!