| |
Zagrożenie!
Potężny cyklon uderzy na wschodzie Europy. Wiatr przekroczy 100 km/h. Znamy zagrożone regiony

Potężny cyklon uderzy na wschodzie Europy. Wiatr przekroczy 100 km/h. Znamy zagrożone regiony

Przed nami kilka dni z bardzo dynamiczną pogodą w Europie. Będzie to wynikało ze spływu chłodnego powietrza na południe aż w rejon ciepłego basenu Morza Śródziemnego. To da impuls do gwałtownej cyklogenezy i utworzy się niż genueński, który w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin znad Włoch przez Bałkany, Rumunię, w pobliżu pogranicza Polski i Ukrainy nasunie się nad Białoruś i Rosję. Na swej drodze przyniesie ulewy, opady śniegu w górach oraz początkowo miejscami burze, a następnie wichury. Niż ten znacznie się pogłębi między Ukrainą, Białorusią i Rosją, gdzie mówić będziemy już o potężnej wirowości wiatru w formie typowej dla cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h, a ciśnienie spadnie poniżej około 979 hPa.

Prognozowane porywy wiatru i położenie cyklonu na wschodzie Europy, 18 września 2022 wieczorem

Potężny cyklon uderzy na wschodzie Europy, będą wichury, prognoza wiatru 18 września 2022

W rejonie Włoch, a w zasadzie Zatoki Genueńskiej powstanie niż już w piątek 16 września. Niemiecka służba meteorologiczna nadała mu imię Reili. Niż ten w następnych kilkudziesięciu godzinach zacznie się przemieszczać na wschód Europy, w tym nad Bałkany i Rumunię. Przyniesie w wielu krajach ulewne opady deszczu, w rejonach podgórskich w tym Alpach i Karpatach miejscami również opady śniegu. Wystąpią także burze z silnym wiatrem. Opady miejscami będą intensywne i mogą powodować zalania lub podtopienia.

Prognozowane położenie cyklonu na wschodzie Europy, 19 września 2022

Potężny cyklon przyniesie wichury w Europie, wiatr przekroczy 100 km/h, mapa ciśnienia 19 września 2022

Niż wchodząc znad Rumunii nad Ukrainę zacznie się pogłębiać i jeszcze bardziej umacniać, gdyż trafi na oś prądu strumieniowego, ponadto zaciągnie kolejną porcję wilgoci, ale tym razem znad Morza Czarnego. Kluczowym czynnikiem sprzyjającym pogłębianiu niżu nietypowo nad lądem, co zdarza się rzadko, będzie prąd strumieniowy, który zawsze napędza ośrodki niżowe.

Prognozowane wichury między Rumunią, Mołdawią i południowo zachodnią Ukrainą, 18 września 2022 w południe

Wichury w Europie, prognoza wiatru w Rumunii, wrzesień 2022

Pogoda w rejonie pogłębiającego się niżu będzie bardzo dynamiczna i miejscami niebezpieczna. Trajektoria tego ośrodka może jeszcze ulec zmianie, ale wiele na to wskazuje, że głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz bardzo silne porywy wiatru szczególnie między częściowo Ukrainą, Białorusią i Rosją. Wiatr miejscami przekroczy 80-100 km/h. Taki wiatr w Europie wyrządza już znaczne szkody.

Wstępnie prognozowane wichury i położenie cyklonu na wschodzie Europy, 19 września 2022

Cyklon na wschodzie Europy, będą wichury, prognoza wiatru 19 września 2022

Kolejne najnowsze wyliczenia numeryczne będą coraz bardziej precyzyjnie przewidywać trajektorię tego ośrodka niżowego, a przez to będziemy dokładnie wiedzieć, gdzie wichury będą najsilniejsze. Prognozy wskazują, że niż ma się kierować znad Białorusi w rejon Moskwy, gdzie również będzie możliwy wiatr o sile wichury. Około 19 września porywy wiatru w stolicy Rosji mogą osiągać około 70-90 km/h.

Prognozowane położenie głębokiego niżu/cyklonu na wschodzie Europy, 20 września 2022

Cyklon przyniesie wichury w Europie, prognoza ciśnienia 20 września 2022

Niż ten wpłynie również na pogodę w Polsce, bo około 18 września przyniesie miejscami opady deszczu na południowym wschodzie kraju, ponadto po jego zachodniej stronie zaciągnie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu i w górach szczególnie w Tatrach spadnie śnieg około 18-19 września. Trajektoria niżu nie jest jeszcze ostateczna i wymaga dalszego monitorowania. Jeśli znajdzie się bliżej Polski, to również u nas zaznaczy się przejściowo silniejszy wiatr i będą możliwe większe opady od aktualnie prognozowanych na południu i południowym wschodzie. Obecne wyliczenia dla Polski nie sugerują jednak powodów do niepokoju. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

I oczywiście będzie jak zwykle. Kiedy w końcu coś ciekawego się zadzieje na tym nudnym kontynencie, to z dala od Polski. Brak słów :-(

15 wrzesień 2022 - 13:21
Odpowiedz