| |
Zagrożenie!
Potężny cyklon Poly na zachodzie. Huraganowy wiatr osiąga 150 km/h. Zrywa dachy i tarasuje drogi

Potężny cyklon Poly na zachodzie. Huraganowy wiatr osiąga 150 km/h. Zrywa dachy i tarasuje drogi

Wyjątkowo aktywny cyklon Poly bardziej charakterystyczny dla pory zimowej niż dla letniej uderzył w zachodnią Europę. Porywy wiatru w jego centrum sięgają około 110-150 km/h. Żywioł powoduje spore szkody między Holandią, zachodnimi i północnymi Niemcami po Danię. Wiatr uszkadza i zrywa dachy oraz łamie i wyrywa z korzeniami drzewa. Wiele dróg i linii kolejowych jest nieprzejezdnych, gdyż drzewa tarasują przejazd. Jego chłodny front z burzami dotrze również do Polski, ale siła wiatru powinna być słabsza.

Wichury związane z cyklonem Poly blokują drogi i szlaki kolejowe. Skutki żywiołu w rejonie Haarlem, 5 lipca 2023. Foto: FB Debora Debby Dorsman

Potęzny cyklon Poly w Holandii, wiatr 150 km/h zrywa dachy i tarasuje drogi, lipiec 2023

Na zdjęciach satelitarnych możemy zobaczyć wręcz podręcznikowy przykład niżu barycznego umiarkowanych szerokości geograficznych. W rejonie fali na froncie w wyniku gwałtownej cyklogenezy nad Holandią rozwinął się okazały cyklon Poly od którego rozciąga się spory obszar frontowy, który najbliższej doby z burzami sięgnie również Polski.

Cyklon Poly ze strefą frontową widoczny między Polską i Morzem Bałtyckim z centrum w rejonie Holandii o godzinie 11:30, 5 lipca 2023. Dane: Windy / Eumetsat

Cyklon Poly zrywa dachy i tarasuje drogi w Holandii, jego front z burzami sięgnie Polski, lipiec 2023

Centrum cyklonu w kolejnych godzinach będzie się przemieszczać nad Danię, dlatego w jego rejonie silne wichury sięgną również miejscami zachodnie i północne Niemcy oraz szczególnie południową Danię. Po dotarciu niżu nad chłodniejsze wody Bałtyku cyklon straci na impecie i rozwinie się również jego niż wtórny, ale gwałtowność zjawisk zdecydowanie spadnie.

Skutki uderzenia wichury i cyklonu Poly w Holandii, w rejonie Haarlem, 5 lipca 2023

Rejonów Holandii z zanotowanymi bardzo silnym wiatrem jest bardzo dużo. Wiatr o sile wichury, a nawet lokalnie huraganu w porywach do 80-150 km/h wystąpił niemal w całym kraju, przy czym najmocniej wiało na północy i północnym zachodzie. W stolicy Amsterdamie zanotowano aż 119 km/h. Cyklon łamie i wyrywa z korzeniami drzewa, uszkadza lub zrywa dachy, tarasuje drogi i szlaki kolejowe, ale ma również wpływ na połączenia lotnicze i żeglugę. Część połączeń jest opóźnionych, odwołanych lub zmieniona została trasa docelowa. Wstępne dane mówią o odwołaniu kilkuset lotów.

Skutki potężnej wichury w Holandii, 5 lipca 2023

Uderzenie potężnego wiatru w Holandii potrafiło przewrócić samochody ciężarowe z naczepą na autostradzie A9. Do zdarzenia doszło na północy kraju. W wyniku uderzenia wichury, co najmniej jedno osoba zginęła w miejscowości Haarlem, gdy drzewo spadło na samochód w którym była 51 letnia kobieta. Linie alarmowe w szczycie uderzenia cyklonu były przeciążone.

Prognozowany zasięg oddziaływania wichury związanej z cyklonem Poly w Europie, godziny popołudniowe 5 lipca 2023

Wichury w Holandii, wiatr osiagnął 150 km/h, cyklon Poly, lipiec 2023

Cyklon opuszcza Holandię i aktualnie z wichurą przesuwa się nad północne Niemcy i południową Danię, gdzie również wiatr może powodować szkody. Z kolei do Polski dociera jego strefa frontu chłodnego. W rejonie frontu i strefy przedfrontowej dojdzie do rozwoju burz niosących miejscami intensywny przelotny deszcz, miejscami gradobicia i wiatr o sile wichury. Został wydany pierwszy i drugi stopień ostrzeżenia pogodowego. Zalecamy sprawdzanie radaru opadów oraz prognozy burz w zakładkach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!