| |
Zagrożenie!
Potężny cyklon Mocha uderzy w ląd. Wiatr przekroczy 200 km/h i będzie powódź. Żywioł zagrozi milionom ludzi

Potężny cyklon Mocha uderzy w ląd. Wiatr przekroczy 200 km/h i będzie powódź. Żywioł zagrozi milionom ludzi

Po okresie względniej stabilizacji zaczyna się tworzyć tropikalny potężny cyklon Mocha, który z siłą co najmniej huraganu 2 kategorii uderzy w ląd blisko pogranicza Bangladeszu i Birmy. Oczy meteorologów z całego świata są zwrócone obecnie nad pogłębiającą się depresję nad południowo wschodnią zatoką Bengalską na Oceanie Indyjskim. Prognozy wskazują na wiatr powyżej 200 km/h, ponadto na ulewy z sumami opadów miejscami do 200-700 litrów wody na m2 ziemi. Będzie więc poważne ryzyko powodzi i osunięć ziemi.

Tworzący się cyklon Mocha, który uderzy w ląd z siłą huraganu. Dane satelitarne Himawari-9 o godzinie 09:20, 11 maja 2023

Cyklon Mocha uderzy w Bangladesz i Birmę, wiatr o sile huraganu przekroczy 200 km/h, będzie powódź maj 2023

Żywioł zagrozi milionom ludzi. Warunki do dalszego rozwoju, czyli pogłębiania cyklonu w kolejnych kilkudziesięciu godzinach będą znakomite. Aktualnie na mapach synoptycznych Mocha widnieje, jako burza tropikalna i szybko będzie nabierać rozmachu. Już generuje wiatr o średniej prędkości 85 km/h i porusza się wolno z prędkością 5 km/h na północny wschód.

Temperatura wody powierzchniowej dająca energię do rozwoju cyklonu Mocha, 11 maja 2023

Cyklon Mocha uderzy w ląd Bangladeszu i Birmy, będzie wiatr o sile huraganu i powódź maj 2023

Cyklony tropikalne czerpią energię z ciepłej wody powierzchniowej mórz i oceanów. Najnowsze dane niepokoją, bo tuż przed lądem temperatura wody osiąga 30-32 st. C. Będzie więc olbrzymi zastrzyk energii z konwekcji i niewykluczone, że prognozy obecnie zaniżają maksymalną fazę rozwoju cyklonu i faktycznie uderzy nie z siłą 2 kategorii, a 3 w skalii Saffira-Simpsona.

Aktualnie prognozowany zasięg oddziaływania, siły i trajektorii przejścia cyklonu Mocha. Dane: CIMSS

Cyklon Mocha z wiatrem huraganowym zagrozi milionom ludzi, będzie powódź, prognoza maj 2023

Najnowsze prognozy modelu ECMWF wskazują na wiatr mogący w porywach osiągać w centrum cyklonu ponad 240 km/h. To są nadal wstępne wartości, które warto sprawdzać i analizować w kolejnych dniach, bo cyklon będzie się szybko i intesywnie rozwijać. Wyliczenia numeryczne potwierdzają uderzenie cyklonu tropikalnego bezpośrednio w ląd 14 maja.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu Mocha w chwili uderzenia w ląd o godzinie 14:00, 14 maja 2023

Cyklon Mocha i powódź, wiatr o sile huraganu, prognoza opadów maj 2023

Nasuwa się pytanie, gdzie dokładnie uderzy centrum cyklonu i które obszary będą bezpośrednio narażone na potężny huraganowy wiatr i ulewy z burzami. Wśród najbardziej zagrożonych miast ma się znajdować Sittwe przy ujściu rzeki Kaladan do Zatoki Bengalskiej należącym do Mjanmie nazywanym również Birmą. Lista miast zagrożonych jest znacznie dłuższa i sięga szczególnie, od rejonu Nhilla w południowo wschodnim Bangladeszu przez Minbya po Ann. Ulewy związane z cyklonem, ale z już słabnącym wiatrem wedrą się znacznie dalej w głąb lądu szczególnie Birmy. Na tym obszarze pojawi się miejscami poważne prawdopodobieństwo powodzi i osunięć ziemi.

Prognozowane ulewy i sumy opaów związane z przejściem cyklonu Mocha, do 15 maja 2023

Cyklon Mocha przyniesie huraganowy wiatr i powodzie, prognoza sumy opadów, maj 2023

Sytuacja jest nadal rozwojowa i wymagająca dalszego mionitorowania sytuacji barycznej i atmosferycznej. Wygląda jednak na to, że żywioł zagrozi milionom ludzi i to niestety w jednym z biedniejszych regionów na naszej planecie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!