Potężny antycyklon sięgnie Polski. Prognozy opadów deszczu i śniegu są fatalne. Ciśnienie nas zadziwi
W naszych prognozach zapowiadaliśmy, że w tym tygodniu powstanie w Europie potężny antycyklon, który wpłynie na pogodę szczególnie w centralnej, zachodniej i wschodniej Europie. Wiele wskazuje na to, że nastanie kolejny dłuższy okres bez istotnych opadów deszczu i śniegu. Ciśnienie znacznie wzrośnie i w długi weekend w rejonie Polski wyniesie około 1037-1040 hPa. Wpływ cyklonów atlantyckich na pogodę w Polsce w drugiej połowie tygodnia zostanie przyhamowany. Nastanie ponownie okres stabilnych warunków atmosferycznych, ale nie zawsze będzie pogodnie, bo wyż może mieć tendencję do gnicia. Wówczas nie wszędzie w ciągu dnia szybko ustąpią mgły z niskim zachmurzeniem stratus.
Potężny antycyklon rozbuduje się w całym pionowym profilu troposfery. Przewidywana anomalia ciśnienia na wysokości około 5600 m n.p.m., 13 listopada 2022
Zanim nastanie kolejny okres z dominacją pogody wyżowej, to jeszcze między 10/11 listopada nad Polską zaznaczy się strefa frontowa z opadami deszczu, która w najbliższy czwartek 10.11 będzie stopniowo z zachodu przesuwać się na wschód i południowy wschód kraju. Wówczas w wysokich Tatrach może ponownie popadać śnieg.
Prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce, do godziny 13:00, 10 listopada 2022
Od 11-12 listopada na pogodę w Polsce wpłynie już bezpośrednio zapowiadany antycyklon, którego centrum znajdzie się nad naszym krajem lub w jego pobliżu w czasie najbliższego długiego weekendu. Ciśnienie w centrum wyżu wzrośnie do około 1039-1040 hPa.
Prognozowany wyż w rejonie Polski, 12 listopada 2022
Dominacja układu wyżowego automatycznie oznacza fatalne prognozy opadów deszczu i śniegu, bo od 11-12 listopada ponownie czeka nas dłuższy okres bez większych opadów. Anomalia opadów znowu będzie wyraźnie poniżej normy.
Prognozowana ujemna anomalia opadów w Polsce za okres 14-21 listopada 2022
Obecność wyżu nie zawsze będzie oznaczać pogodną aurę, bo przy słabszej cyrkulacji powietrza, występowaniu inwersji i rosnącej wilgotności powietrza w warstwie przyziemnej pojawią się również miejscami warunki do powstawania mgły i towarzyszącego niskiego zachmurzenia warstwowego. Będziemy mieć w Polsce zatem regiony bardziej pochmurne, jak również pogodne, tam gdzie w ciągu dnia suchsze powietrze będzie rozrywać chmury warstwowe. Opady na ogół nie wystąpią, aczkolwiek drobnego deszczu, czy mżawki w rejonie zalegania przejściowo "zgniłego wyżu" nie możemy wykluczyć. Zalecamy, aby prognozy sprawdzać na bieżąco, wówczas wskażemy, gdzie będzie pogodnie, a gdzie chmury zasłonią niebo.
Prognozowane położenie antycyklonu w rejonie Polski, 13 listopada 2022
Temperatury maksymalne co najmniej do połowy listopada, w zależności od regionów będą często wzrastać do około 7-16 st. C., czyli będzie znacznie cieplej niż wynika z normy klimatycznej. W okresie nadejścia wyżu trzeba się jednak zacząć liczyć z pojawianiem coraz częstszych przymrozków, zwłaszcza przy gruncie i to w różnych regionach kraju. Temperatury na pewno będą ujemne w przypadku pojawienia się nocnych rozpogodzeń. Temperatury będziemy weryfikować na bieżąco w najnowszych prognozach pogody.
DobraPogoda24.pl
Całe szczęście, ze chociaż tego białego dramatu nie będzie, nic mnie tak nie dołuje jak śnieg i zimno. Cudownie by było jakby juz nigdy nie spadł.