| |
Zagrożenie!
Potężne wichury w prognozach. Wiatr przekroczy 130 km/h. Żywioł uderzy w Europie

Potężne wichury w prognozach. Wiatr przekroczy 130 km/h. Żywioł uderzy w Europie

Kolejne wichury w tym sezonie zimowym są prognozowane w Europie, w przeciągu najbliższego tygodnia. Wiatr miejscami przekroczy 100-130 km/h i może zagrozić co najmniej kilku krajom. Żywioł ściągnie przemieszczający cyklon w rejonie Morza Północnego wraz z osią silnego prądu strumieniowego. Jego przejściu będą towarzyszyć opady i lokalne burze. Warunki pogodowe mogą powodować szkody. Sprawdźmy, czy wichura dotrze do Polski.

Wichury uderzą w głębi Europy. Aktualnie prognozowany zasięg silnego wiatru, 24 lutego 2024

Wichury uderzą w Europie, wiatr przekroczy 130 km/h, 24 lutego 2024

Z wielkim zaangażowaniem śledzimy non stop sytuację meteorologiczną na całym świecie ze szczególnym wskazaniem na Europę i Polskę. Po dłuższej przerwie, do Europy jeszcze w lutym ma wrócić zagrożenie ze strony wiatru. Wiodące modele numeryczne zgodnie wskazują na powstanie i rozwinięcie się cyklonu na zaburzeniu falowym w rejonie Wysp Brytyjskich i Morza Północnego, a następnie na strefie jego frontu przejście silnej wichury z opadami.

Głęboki cyklon z wichurami w prognozach w Europie, 25 lutego 2024

Wichury nadciągną do Europy, wiatr uderzy w kilku krajach, 25 lutego 2024

Porównanie prognoz operacyjnych modelu GFS i ECMWF wskazuje jednoznacznie, że coś jest na rzeczy między 24-25 lutego. Ze względu na jeszcze dość długi okres do omawianych dni, to występują rozbieżności w obliczeniu trajektorii cyklonu z wichurą, ale jej powstanie i wystąpienie jest wskazywane w obu prognozach. Na naszą uwagę zasługuje szczególnie obszar między Francją, Hiszpanią, Anglią, Belgią, Holandią, częściowo Niemcami po Danię i rejon Alp. Prawdopodobieństwo wichury na tym obszarze będzie największe pod koniec nowego tygodnia.

Prognoza zasięgu wichury w Europie, 25 lutego 2024. Model EMCWF

Wichury uderzą w Europie, wiatr spowoduje szkody, luty 2024

Europejski model ECMWF będący zazwyczaj bardziej precyzyjny od jego amerykańskiego odpowiednika, wstępnie wskazuje zasięg silnego wiatru w Europie znacznie większy, bo rozszerzający się także w kierunku całych Alp po zachodnią i południową Polskę, z tym, że najsilniej w naszym kraju może powiać w regionach podgórskich i górskich oraz na Pomorzu Zachodnim. Zaznaczamy jednak, że ta prognoza zasięgu wiatru w Polsce nie jest jeszcze pewna i wymaga dalszej analizy i monitoringu.

Prognoza zasięgu frontu z opadami i wichurami w Europie, 24 lutego 2024

Wichury przyniosą ulewy i burze w Europie, prognoza 24-25 lutego 2024

Przejściu cyklonu ma towarzyszyć strefa frontowa z intensywnymi opadami deszczu, a miejscami także śniegu w chłodniejszych sektorach powietrza. Mocno popada szczególnie między Pirenejami przez Francję, po Danię, częściowo Niemcy, rejon Alp oraz miejscami Norwegię i Szwecję, gdzie wystąpi śnieżyca. Prognozy będziemy nadal śledzić. W przypadku stabilizacji wyliczeń i pewnych skutków, co do wpływu na pogodę także w Polsce, będziemy informować z wyprzedzeniem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!