| |
Zagrożenie!
Potężne wichury w prognozach. Wiatr przekroczy 100 km/h. Cyklon i prąd strumieniowy namiesza w pogodzie

Potężne wichury w prognozach. Wiatr przekroczy 100 km/h. Cyklon i prąd strumieniowy namiesza w pogodzie

W kolejnych dniach listopada warunki pogodowe będą nadal często zmienne i dynamiczne. W prognozach pojawia się wichura, która ma przynieść w rejonie Polski wiatr przekraczający 100 km/h. Wichury mają być skutkiem głębokiego cyklonu i prądu strumieniowego ułożonego bezpośrednio nad naszym krajem. Przejściu żywiołu będą towarzyszyć również mieszane opady, w tym pochodzenia zimowego w postaci śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej.

Silne wichury w prognozach. Przewidywane położenie prądu strumieniowego nad Polską, 24 listopada 2023

Silne wichury w prognozach, wiatr w rejonie Polski przekroczy 100 km/h, prognoza prądu strumieniowego 24 listopada 2023

Do omawianej wichury pozostało kilka dni, dlatego prognozy nie należy lekceważyć, bo ma szansę się sprawdzić, zwłaszcza, że uderzenie żywiołu przewiduje kilka wiodących modeli numerycznych. Załamanie pogody ma przynieść przechodzący cyklon nad Skandynawią przez Bałtyk w kierunku Rosji. Zasięg jego oddziaływania będzie jednak większy, gdyż sięgnie także Polski. W naszym kraju zaznaczy się jego strefa frontowa z opadami zarówno deszczu, jak również przejściowo śniegu i krupy śnieżnej, ponadto zwiększy poziomy gradient ciśnienia i powstanie wichura.

Prognozowany zasięg opadów i położenia cyklonu względem Polski w rejonie północnej Estonii, 23 listopada 2023

Wichury uderzą w Polskę, prognoza wiatru, opadów i ciśnienia 23 listopada 2023

W nowym tygodniu w pogodzie czeka nas szereg zjawisk atmosferycznych, od kolejnych opadów śniegu i deszczu przez silniejszy mróz w nocy, w tym pierwszy całodobowy po ryzyko wystąpienia wichury. Jeśli chodzi o silny wiatr, to na uwagę zasługuje szczególnie termin między około 23-24 listopada. W tym właśnie okresie przechodzący cyklon nad północno wschodnią Europą wywoła silny wiatr, dodatkowo przepływ powietrza zwiększy w rejonie Polski silny prąd strumieniowy.

Prognoza położenia cyklonu i zaostrzenia gradientu ciśnienia w rejonie Polski między 23-24 listopada 2023

Wichury w Polsce, prognoza ciśnienia 24 listopada 2023

Wszystko ostatecznie będzie zależne od głębokości potencjalnego niżu i różnicy ciśnienia, jakie powstanie w rejonie Polski. Wstępne prognozy numeryczne wyliczają, że gradient baryczny między północno wschodnimi krańcami kraju, a południowo zachodnimi przekroczy 20 hPa. To wystarczy do wystąpienia wiatru w Polsce w porywach do około 70-90 km/h, a miejscami może osiągnąć lub przekroczyć 100 km/h.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru, jakie mogą wystąpić w Polsce do 24 listopada 2023

Wichura w prognozach dla Polski, przewidywany wiatr 24 listopada 2023

Aktualnie dość zgodnie w prognozach widnieje ryzyko wichury w rejonie Polski, zarówno w wyliczeniach modelu GFS, jak również ECMWF, a to ze znacznym wyprzedzeniem nie zdarza się często. Świadczy to o zwiększonym prawdopodobieństwie sprawdzenia prognozy w takim wariancie lub zbliżonym.

Prognozowany silny wiatr w Polsce między 23-24 listopada 2023

Prognoza wichury w Polsce, mapa wiatru 23-24 listopada 2023

Sytuacja w prognozach jest nadal dynamiczna, dlatego zajdą z pewnością jeszcze zmiany w wyliczeniach w kierunku złagodnienia lub wzmocnienia potencjalnej wichury, także pod względem jej pory i zasięgu wystąpienia. Nie zmienia to jednak faktu, że jest coś na rzeczy i musimy bacznie śledzić prognozy w kolejnych dniach. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!