| |
Zagrożenie!
Potężne wichury w prognozach. Blisko Polski przejdzie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 100 km/h i może powodować szkody

Potężne wichury w prognozach. Blisko Polski przejdzie głęboki cyklon. Wiatr przekroczy 100 km/h i może powodować szkody

W najnowszych prognozach zaczyna się coraz częściej pojawiać kolejny głęboki cyklon, jaki ma przejść blisko Polski około 11 marca 2023. Również w tym przypadku musimy bardzo uważnie śledzić jego trajektorię, gdyż od niej będzie zależna prędkość wiatru w czasie wichur, jakie wystąpią w tej części Europy. Cyklon ma przechodzić nad Bałtykiem, tak wynika z aktualnych prognoz numerycznych głównych modeli pogodowych. Wiatr w kilku krajach może przekroczyć miejscami 70-100 km/h. Pojawią się również opady deszczu i śniegu, a lokalnie nie będą wykluczone burze.

Aktualnie prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą. Ma on wpływ na rozwój ośrodków niżowych i napędzanie przepływu powietrza w troposferze, 10 marca 2023

Potężne wichury w prognozach będzie głęboki cyklon w rejonie Polski, prognoza prądu strumieniowego w Europie 10-11 marca 2023

Obecnie wróciliśmy do pogody charakterystycznej dla cyrkulacji strefowej. Co jakiś czas w różnych regionach kraju w najbliższych dniach będą się pojawiać przelotne opady śniegu i miejscami deszczu lub krupy śnieżnej, ale wystąpią również dogodne warunki do przejścia głębokich cyklonów w rejonie Polski. Najbliższa taka sytuacja będzie między 7-8 marca 2023, gdy znad Morza Północnego przez Bałtyk nad Kraje Nadbałtyckie i Rosję przesunie się dość głęboki cyklon Cornelis. Wpłynie on na pogodę w kilku krajach Europy przynosząc wichury, opady śniegu i deszczu oraz sztorm na morzu. W Polsce silnym wiatrem zaznaczy się głównie na północy i północnym zachodzie, zwłaszcza w województwie pomorskim, zachodniopomorskim oraz miejscami w warmińsko mazurskim i podlaskim. Najsilniej powieje szczególnie na wybrzeżu.

Wstępnie prognozowane położenie pogłębiającego się cyklonu w pobliżu Polski o godzinie 01:00, 11 marca 2023

Głęboki cyklon i potężne wichury w prognozach dla Polski, mapa wiatru i ciśnienia 11 marca 2023

Kolejny incydent z silnym wiatrem wystąpi 9 marca na południu Polski, głównie miejscami w rejonach podgórskich i górskich w województwie małopolskim i podkarpackim. Sytuacja zacznie się ponownie komplikować około 10 marca, gdy w tym dniu nad Morzem Północnym ma się pojawić kolejny głęboki i dynamiczny cyklon. Trafi on w oś prądu strumieniowego i wtedy gwałtownie zacznie się rozwijać i przesuwać na wschód Europy w kierunku Bałtyku. Po drodze wpłynie na pogodę m.in. w Krajach Beneluksu, Niemczech, Danii, południowej Szwecji po Polskę i Kraje Nadbałtyckie. Kluczowa będzie jego dokładna trajektoria, gdyż od niej ostatecznie będzie zależeć prędkość wiatru w poszczególnych krajach. Aktualne prognozy są dla Polski dość niepokojące, ale nie ostateczne.

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce, 11 marca 2023, model ECMWF

Potężne wichury w prognozach, przejdzie blisko Polski głęboki cyklon, prognoza wiatru 11 marca 2023

Wygląda na to, że faktycznie jest coś na rzeczy, bo będą dobre warunki do rozwoju takiego gwałtownego niżu. Po pierwsze potrzebna jest otwarta droga znad Atlantyku bez blokady wyżowej, a po drugie nad Europą musi być w tym okresie silny prąd strumieniowy. Oba czynniki będą spełnione, więc powstanie i przejście głębokiego niżu jest zatem raczej pewne.

Prognozowane prawdopodobieństwo wzrostu średniej prędkości wiatru w Polsce na przykładzie Gdańska. Na wykresie zaznaczony dodatkowo 11 marca 2023

Wichury wrócą do Polski, będzie potężny wiatr, prognoza 10-11 marca 2023

Mało tego, ryzyko silnego wiatru nie widnieje tylko w jednej prognozie, ale zaczyna być widoczne również w wielu innych modelach. Tradycyjnie amerykański model GFS w Europie wylicza zjawiska z opóźnieniem.

Wstępnie prognozowane wichury w Polsce, 11 marca 2023, model GFS

Będą silne wichury w Polsce, prognoza ciśnienia i wiatru 11 marca 2023

Sytuacja jest nadal rozwojowa i wymaga monitorowania, zwłaszcza, że do omawianego terminu prognozy pozostało jeszcze kilka dni. Nie mniej powstanie cyklonu jest raczej pewne, tak samo, jak ryzyko wichury w naszej części Europy. Wszystko zależy jednak od dynamicznej trajektorii niżu.

Aktualnie prognozowane położenie głębokiego cyklonu w rejonie wybrzeża Estonii o godzinie 01:00, 12 marca 2023

Głęboki cyklon w prognozach, będą potężne wichury w Polsce i Europie, prognoza ciśnienia i wiatru 11-12 marca 2023

Jeśli cyklon będzie dość blisko Polski, to ryzyko wichury w naszym regionie będzie faktycznie duże. Sytuację będziemy monitorować i tradycyjnie trzymać rękę na pulsie. W przypadku podtrzymania niekorzystnych prognoz pojawią się stosowne wpisy publikowane na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!