| |
Zagrożenie!
Potężne wichury uderzą w ląd. Wiatr ponad 150 km/h z ryzykiem powodzi. Znamy zagrożone regiony

Potężne wichury uderzą w ląd. Wiatr ponad 150 km/h z ryzykiem powodzi. Znamy zagrożone regiony

Na wodach Atlantyku rozwinął się potężny huragan Lee, którego średnica jest znacznie większa od Polski. W szczycie rozwoju był bardzo silnym żywiołem najwyższej 5 kategorii w skali Saffira-Simpsona. Obecnie przesuwa się wzdłuż wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, ale w ten weekend z siłą huraganu 1 kategorii uderzy w ląd między Nową Szkocją po Nowy Brunszwik w Kanadzie i Maine w USA. Zagrożeniem będą wysokie fale sztormowe z gwałtownymi wichurami, ale również ulewne opady deszczu mogące prowadzić do powodzi.

Prognozowane położenie huraganu Lee zbliżającego się z wichurami, ulewami i wysokim falami sztormowymi w rejon pogranicza USA i Kanady między Nową Szkocją i Maine, 16 września 2023

Potężne wichury z ryzykiem powodzi, huragan Lee uderzy w ląd Kanady i USA w rejonie Nowej Szkocji 16-17 września 2023

Szczyt rozwoju huraganu już za nami i do tej pory na szczęście udało się uniknąć jego bezpośredniego uderzenia w ląd, ale to się zmieni w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin. Cyklon tropikalny przesuwa się na północ, gdzie temperatura wody powierzchniowej spada im bliżej lądu Kanady, dlatego huragan traci na sile. Obecnie generuje średnią prędkość wiatru 140 km/h, z porywami do 200 km/h. Ciśnienie w centrum wynosi 957 hPa i nadal rośnie, co oznacza, że rozpoczął się proces jego wypełniania.

Prognozowana trajektoria i siła zbliżającego się huraganu Lee w rejon Nowej Szkocji w Kanadzie. Dane: CIMSS, 15 września 2023

Wichury z ulewami i powodzią uderzą w Kanadę wrzesień 2023 zagrożona Nowa Szkocja, skutki huraganu Lee

Najnowsze prognozy przewidują, że żywioł uderzy bezpośrednio w ląd południowo zachodniego wybrzeża Nowej Szkocji już w najbliższą sobotę 16 września. Centrum żywiołu ma się znaleźć w rejonie miejscowości Yarmouth. Alerty pogodowe przez nadejściem ogromnej wichury z wysokimi falami sztormowymi i ulewami obowiązują szczególnie dla przybrzeżnych dzielnic Nowej Anglii, Nowego Brunszwiku i południowej Nowej Szkocji. Skutki oddziaływania będą większe, bo odczują je także mieszkańcy amerykańskiego stanu Maine.

Prognozowany zasięg ulewy i położenia huraganu Lee uderzającego w ląd o godzinie 17:00 (czasu polskiego), 16 września 2023

Wichury i ulewy huragan Lee w Kanadzie i USA wrzesień 2023, prognoza wiatru i opadów

Bezpośrednie uderzenie żywiołu w ląd spowoduje przerwy w dostawie prądu, ponadto niektóre drogi zostaną zalane przez wysoką wodę oraz zatarasowane przez powalone drzewa. Wysokie fale sztormowe mogą się wdzierać w głąb lądu przyczyniając się do ryzyka powodzi, które już będzie możliwe z faktu prognozowanych sum opadów.

Prognozowane ulewy w rejonie oddziaływania przejścia huraganu Lee do 19 września 2023

Ulewy wichury i ryzyko powodzi w Kanadzie, Nowa Szkocja wrzesień 2023, skutki huraganu Lee

W odróżnieniu od Europy, w Ameryce Północnej, zwłaszcza w USA sumy opadów podaje się w calach, a nie w  mm. Maksymalne sumy opadów mogą sięgnąć nawet 5-13 cali, co oznacza, że spadnie około 120-330 litrów wody na m2 ziemi. W chwili uderzenia w ląd średnia prędkość wiatru ma wynosić około 120 km/h, a w porywach o kilkadziesiąt km/h więcej. Wiatr będzie więc na pograniczu huraganu 1 kategorii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!