Potężne wichury uderzą w Europę. Pierwszy orkan w prognozach. Wiatr przekroczy 140 km/h
W sezonie jesienno-zimowym dość często uderzają wichury w Europie, co ma związek z silną cyrkulacją strefową. Najsilniejsze z nich są nazywane orkanami. Jest to sytuacja, gdy wiatr w porywach osiąga co najmniej 119 km/h na znacznym obszarze, nie tylko lokalnie. W prognozach długoterminowych zaczynają się pojawiać pierwsze symptomy potencjalnie głębokiego niżu, jaki pod koniec września lub na początku października miałby się rozwinąć nad Atlantykiem, a następnie uderzyć na zachodzie Europy. Wichury z nim związane mogą się następnie przemieścić w głąb kontynentu. Ryzyko sprawdzenia tej prognozy nie jest minimalne, bo obecnie dwa główne modele numeryczne sygnalizują taką sytuację, czyli faktycznie jest coś na rzeczy.
Potencjalny pierwszy jesienny orkan w Europie. Wstępna prognoza wichury około 1 października 2022
Główną przyczyną powrotu wichur i podchodzenia głębokich niżów do Europy będzie uaktywnienie silnej cyrkulacji strefowej związanej z odbudową silnego prądu strumieniowego, jaki na kontraście temperatury między chłodniejszą Arktyką i umiarkowanymi szerokościami geograficznymi rozwija się nad Atlantykiem.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Atlantykiem między USA i Europą, 29 września 2022
Trwający sezon cyklonów tropikalnych na Atlantykiem i ich przemieszczanie na północ m.in. w rejon Kanady i Grenlandii podsyła nad ten obszar nie tylko strefę wilgoci, ale zaburza również przepływ powietrza. Następuje zaostrzenie gradientu poziomego i pionowego, a to daje impuls do powstania silnej fali w tym rozwinięcia się silnego prądu strumieniowego, który w sezonie chłodnym jest zazwyczaj bardzo silny. W najbliższych dniach meandrujący prąd strumieniowy ma szansę się nieco odbudować. W jego obrębie między Kanadą i Europą może dojść do powstania niezwykle głębokiego niżu.
Wstępnie prognozowane położenie głębokiego niżu na zachodzie Europy, 1 października 2022
Powyższa prognoza jest ekstremalna jak na tę porę roku. Niewykluczone, że przewidywane ciśnienie jest zaniżone, ale nie zmienia to faktu, że Atlantyk w rejonie Europy ponownie ma się uaktywnić.
Wstępnie prognozowane położenie niżu i towarzyszącej mu wichury na zachodzie Europy, 1 października 2022. Model ECMWF
Prognoza rozwoju głębokiego niżu, w tym ostateczna wartość ciśnienia minimalnego w centrum, a także jego trajektoria i maksymalna prędkość wiatru będzie jeszcze ulegać zmianie, ale wygląda na to, że na przełomie września i października pogoda w Europie ponownie może być niebezpieczna i dynamiczna. Istnieje ryzyko pojawienia się pierwszego orkanu.
Wstępnie prognozowane położenie omawianej fali wiatru według modelu GFS, 30 września 2022
Jak widać powyżej, prognozy nie są ze sobą zgodne pod względem prędkości wiatru i dokładnego położenia niżu, ale obie przewidują powstanie głębokiego niżu i zbliżony termin jego podejścia. Na przełomie września i października warto więc szczególnie sprawdzać prognozę pogody dla rejonu Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji. Niewykluczone, że wichury wtedy przesuną się jeszcze bardziej w głąb Europy, tym lub nieco innym torem.
Prognozowane wichury w rejonie Wysp Brytyjskich, 26 września 2022
Namiastkę czekających nas jesiennych wichur w Europie poczują już między 25/26 września mieszkańcy Wysp Owczych, północnej Irlandii, a także Szkocji i zachodniej Anglii, gdy podejdzie w ten region wypełniający się niż. Sytuacja o wiele bardziej dynamiczna i groźna będzie możliwa pod koniec września lub na początku października. Śledzimy najnowsze prognozy, będziemy informować o szczegółach, także w przypadku gdy omawiana sytuacja będzie mieć istotny wpływ na warunki pogodowe w Polsce.
DobraPogoda24.pl