| |
Zagrożenie!
Potężne wichury uderzą w Europę. Pierwszy orkan w prognozach. Wiatr przekroczy 140 km/h

Potężne wichury uderzą w Europę. Pierwszy orkan w prognozach. Wiatr przekroczy 140 km/h

W sezonie jesienno-zimowym dość często uderzają wichury w Europie, co ma związek z silną cyrkulacją strefową. Najsilniejsze z nich są nazywane orkanami. Jest to sytuacja, gdy wiatr w porywach osiąga co najmniej 119 km/h na znacznym obszarze, nie tylko lokalnie. W prognozach długoterminowych zaczynają się pojawiać pierwsze symptomy potencjalnie głębokiego niżu, jaki pod koniec września lub na początku października miałby się rozwinąć nad Atlantykiem, a następnie uderzyć na zachodzie Europy. Wichury z nim związane mogą się następnie przemieścić w głąb kontynentu. Ryzyko sprawdzenia tej prognozy nie jest minimalne, bo obecnie dwa główne modele numeryczne sygnalizują taką sytuację, czyli faktycznie jest coś na rzeczy.

Potencjalny pierwszy jesienny orkan w Europie. Wstępna prognoza wichury około 1 października 2022

Pierwszy orkan w prognozach, potężne wichury uderzą w Europę, prognoza wiatru na przełomie września i października 2022

Główną przyczyną powrotu wichur i podchodzenia głębokich niżów do Europy będzie uaktywnienie silnej cyrkulacji strefowej związanej z odbudową silnego prądu strumieniowego, jaki na kontraście temperatury między chłodniejszą Arktyką i umiarkowanymi szerokościami geograficznymi rozwija się nad Atlantykiem.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Atlantykiem między USA i Europą, 29 września 2022

Potężne wichury i pierwszy orkan w prognozach, położenie prądu strumieniowego nad Atlantykiem, wrzesień 2022

Trwający sezon cyklonów tropikalnych na Atlantykiem i ich przemieszczanie na północ m.in. w rejon Kanady i Grenlandii podsyła nad ten obszar nie tylko strefę wilgoci, ale zaburza również przepływ powietrza. Następuje zaostrzenie gradientu poziomego i pionowego, a to daje impuls do powstania silnej fali w tym rozwinięcia się silnego prądu strumieniowego, który w sezonie chłodnym jest zazwyczaj bardzo silny. W najbliższych dniach meandrujący prąd strumieniowy ma szansę się nieco odbudować. W jego obrębie między Kanadą i Europą może dojść do powstania niezwykle głębokiego niżu.

Wstępnie prognozowane położenie głębokiego niżu na zachodzie Europy, 1 października 2022

Silne wichury uderzą w Europę, możliwy pierwszy orkan, prognoza wiatru i ciśnienia 1 października 2022

Powyższa prognoza jest ekstremalna jak na tę porę roku. Niewykluczone, że przewidywane ciśnienie jest zaniżone, ale nie zmienia to faktu, że Atlantyk w rejonie Europy ponownie ma się uaktywnić.

Wstępnie prognozowane położenie niżu i towarzyszącej mu wichury na zachodzie Europy, 1 października 2022. Model ECMWF

Pierwszy orkan w prognozach, wichury uderzą w Europie przełom września i października 2022

Prognoza rozwoju głębokiego niżu, w tym ostateczna wartość ciśnienia minimalnego w centrum, a także jego trajektoria i maksymalna prędkość wiatru będzie jeszcze ulegać zmianie, ale wygląda na to, że na przełomie września i października pogoda w Europie ponownie może być niebezpieczna i dynamiczna. Istnieje ryzyko pojawienia się pierwszego orkanu.

Wstępnie prognozowane położenie omawianej fali wiatru według modelu GFS, 30 września 2022

Wichury uderzą w Europie, prognoza orkanu, przełom września i października 2022

Jak widać powyżej, prognozy nie są ze sobą zgodne pod względem prędkości wiatru i dokładnego położenia niżu, ale obie przewidują powstanie głębokiego niżu i zbliżony termin jego podejścia. Na przełomie września i października warto więc szczególnie sprawdzać prognozę pogody dla rejonu Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji. Niewykluczone, że wichury wtedy przesuną się jeszcze bardziej w głąb Europy, tym lub nieco innym torem.

Prognozowane wichury w rejonie Wysp Brytyjskich, 26 września 2022

Wichury w Europie, prognoza wiatru 26 września 2022

Namiastkę czekających nas jesiennych wichur w Europie poczują już między 25/26 września mieszkańcy Wysp Owczych, północnej Irlandii, a także Szkocji i zachodniej Anglii, gdy podejdzie w ten region wypełniający się niż. Sytuacja o wiele bardziej dynamiczna i groźna będzie możliwa pod koniec września lub na początku października. Śledzimy najnowsze prognozy, będziemy informować o szczegółach, także w przypadku gdy omawiana sytuacja będzie mieć istotny wpływ na warunki pogodowe w Polsce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!