Potężne wichury sięgną Europy. Wiatr przekroczy 130 km/h. Cyklon Bodo wpłynie na pogodę w Polsce
Za nami wyjątkowo ciepłe i wietrzne święta spowodowane aktywną cyrkulacją strefową atmosfery niosącą łagodne masy powietrza w głąb Polski. Do Europy zbliżają się jednak kolejne ośrodki niżowe, które przyniosą silne wichury z wiatrem ponad 100-130 km/h. Jednym z nich jest cyklon Bodo wraz z niżami wtórnymi. Ośrodek ten został dodatkowo nazwany imieniem Gerrit przez brytyjskich meteorologów z powodu uderzenia sztormu. Wpłynie także na warunki pogodowe w naszym kraju przed końcem roku.
Prognoza zasięgu wichury w północno zachodniej Europie, 28 grudnia 2023
Z powodu powstawania kolejnych ośrodków niżowych ze strefami frontowymi i wkraczania ich znad Atlantyku w głąb Europy, nie możemy w najbliższych dniach oczekiwać powrotu zimy w Polsce, a wręcz przeciwnie nadal temperatury będą znacznie powyżej normy, aczkolwiek okresami znowu odczujemy silny wiatr. Z tego właśnie powodu napływające łagodne masy powietrza polarnomorskiego podniosły temperaturę w naszym kraju do 13-14 st. C. w minione święta. Najcieplej było w Małopolsce w rejonie Tarnowa i Nowego Sącza.
Prognoza położenia cyklonu Bodo w Europie o godzinie 13:00, 28 grudnia 2023
W najbliższych dniach na pogodę wpłynie cyklon Bodo z niżami wtórnymi. Ich rozległe strefy frontowe przyniosą śnieżyce w Skandynawii, Krajach Nadbałtyckich, Rosji oraz w Szkocji, ponadto opady deszczu i łagodna masy powietrza w Polsce oraz wichury szczególnie w rejonie Wysp Brytyjskich.
Prognoza położenia cyklonu Bodo i zasięgu jego opadów w Europie, 28 grudnia 2023
W czasie oddziaływania cyklonu Bodo, najsilniejsze wichury wystąpią w Irlandii, Wielkiej Brytanii, na zachodzie i północy Francji przez Belgię, Holandię, Morze Północne, po Danię, północne Niemcy, Wyspy Owcze i południowo zachodnią Norwegię. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie miejscami co najmniej 80-130 km/h lub lokalnie więcej, przy czym najmocniej powieje w rejonie Wysp Brytyjskich, Owczych oraz na Morzu Północnym.
Prognoza zasięgu wystąpienia wichury w Europie do 29 grudnia 2023
Tego typu warunki pogodowe na omawianym obszarze Europy i Polski są możliwe nie tylko z powodu omawianych ośrodków niżowych, ale przede wszystkim ze względu na obecność prądu strumieniowego ułożonego z zachodu na wschód Europy, w tym w rejonie naszego kraju. Przez to utrzymuje się adwekcja łagodnych mas powietrza i tworzą się kolejne ośrodki niżowe z frontami.
Prognozowane położenie osi prądu strumieniowego nad Europą, 28 grudnia 2023
W Polsce z omawianych niżów popada przelotnie i miejscami szczególnie między 29-30 grudnia. Wiatr nadal do końca roku będzie umiarkowany i chwilami silny, zwłaszcza na południu w regionach podgórskich, na zachodzie oraz na północy kraju szczególnie nad morzem. Ponownie między 28-29 grudnia zanotujemy wysokie temperatury w Polsce do około 10-14 st. C. na południu, zwłaszcza między Dolnym Śląskiem i Małopolską. Wcześniej czekają nas najbliższej nocy niewielkie przymrozki w rejonie słabnącego klina wyżowego szczególnie miejscami na północy oraz we wschodniej połowie kraju.
Źródło: DobraPogoda24.pl