| |
Zagrożenie!
Potężne ulewy na południu. Burze powodują powodzie błyskawiczne. Woda zalała samochody, drogi, pola i budynki

Potężne ulewy na południu. Burze powodują powodzie błyskawiczne. Woda zalała samochody, drogi, pola i budynki

Mieszkańcy szczególnie północnej i środkowej Polski nadal narzekają na brak opadów deszczu. Zupełnie inaczej jest na południu Europy, w tym blisko rejonu naszego kraju, gdzie bardzo wolno przemieszczające się komórki burzowe przynoszą potężne ulewy powodujące powodzie błyskawiczne i lokalne gradobicia. Minionej doby powódź wystąpiła szczególnie na Węgrzech w rejonie miejscowości Paks, Kety i Adony. Woda zalała drogi, samochody, pola uprawne i budynki. Miejscami sumy opadów przekraczały 40-100 litrów wody na m2 ziemi.

Potężne ulewy na Węgrzech. Skutki powodzi błyskawicznej w miejscowości Kety, 6 czerwca 2023. Foto: FB Evelin Fodor

Potężne ulewy i burze na Węgrzech, powodzie błyskawiczne zalewają drogi, samochody, budynki i pola uprawne, czerwiec 2023

Nad Węgrami rozwinęły się chmury burzowe w obszarze chwiejnego powietrza w zasięgu płytkiego niżu. Komórki burzowe z powodu słabego przepływu powietrza oraz blokady od północy przez klin wyżowy nie mogły się zbytnio i szybko przesunąć w inne rejony. Z tego powodu doszło do szybkiej akumulacji opadów, zwłaszcza, że nad danymi miejscowościami przechodziło po kilka komórek burzowych.

Burze zanotowane w Europie w rejonie Węgier w ciągu minionej doby do godziny 12:10, 7 czerwca 2023

Silne burze i powodzie na Węgrzech, ulewa zalała drogi, pola i samochody, czerwiec 2023

Mętna woda powodzi błyskawicznej na Węgrzech zalała wiele ogródków, w tym warzywne, a także drogi, samochody i co najmniej partery i piwnice budynków. Spływająca woda opadowa spowodowała wylanie wielu strumyków ze swoich koryt. Z pewnością mieszkańcy tych regionów tego dnia szybko nie zapomną.

Skutki potężnej ulewy na Węgrzech w miejscowości Paks, 6 czerwca 2023

Bardzo trudna sytuacja panowała szczególnie na północny zachód od Szekszard w miejscowości Kety, gdzie utworzyła się powódź błyskawiczna. Przez drogi przeszła również lawina błotna, która potrafiła zmyć samochody.

Przetaczająca się powódź błyskawiczna przez Kety na Węgrzech, 6 czerwca 2023

W kolejnych dniach ryzyko powodzi błyskawicznej w Europie nadal w niektórych krajach będzie się utrzymywać. Do początku pierwszej dekady czerwca najwięcej deszczu ma spaść miejscami między południową Polską i Słowacją przez zachodnie, południowo zachodnie i częściowo południowe i południowo wschodnie regiony Ukrainy, pogranicze Węgier i Rumunii, środkową część Bałkanów po północne Włochy, lokalnie południową Francję i miejscami rejon między północną Portugalią i Hiszpanią.

Prognozowane sumy opadów i ich zasięg w Europie do 12 czerwca 2023

Powodzie błyskawiczne w Europie, zalane drogi i pola uprawne, czerwiec 2023

Siła żywiołu była ogromna i to dosłownie po sumie opadów 40-60 mm, ale skumulowanych w zaledwie kilkunastu minutach. Na poniższym nagraniu możemy zobaczyć, jak ta gwałtowna powódź wyglądała z perspektywy mieszkańca spoglądającego przez okno swojego domu.

Powódź błyskawiczna na Węgrzech, 6 czerwca 2023

Najbliższej doby na 8 czerwca największe ryzyko burz obejmuje obszar, od południowej Polski przez Niemcy, Czechy, Słowację, wschodnią i południową Francję, Włochy, Austrię, Słowenię, Szwajcarię, Węgry po środkowe i zachodnie Bałkany oraz zachodnie dzielnice Turcji.

Prognoza burz dla Europy na 8-9 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz w Europie na 8 czerwca 2023

Kolejnej doby na 9 czerwca główne ryzyko silnych burz będzie się rozciągać, od południowej Polski przez Niemcy, Czechy, Austrię częściowo Bałkany po Francję, Hiszpanię, Włochy i zachodnią połowę Turcji. Silne burze z gradobiciami sięgną również północnej Tunezji, Algierii i Maroka.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!