| |
Zagrożenie!
Potężne ulewy i burze w Europie. Cyklon spowodował gwałtowną powódź. Załamanie pogody sunie dalej

Potężne ulewy i burze w Europie. Cyklon spowodował gwałtowną powódź. Załamanie pogody sunie dalej

Na południu Europy pogoda nadal jest niebezpieczna. Cyklon śródziemnomorski po uderzeniu w południowe Włochy przemieścił się nad Grecję, gdzie również przynosi potężne opady deszczu i burze. Ponownie wystąpiła powódź, która tym razem dotknęła Kretę. Na stacji w miejscowości Souda zanotowano w krótkim czasie sumę opadów przekraczającą 110 mm, a na lotnisku w Heraklionie ponad 142 mm wody na m2 ziemi. Cyklon generuje również potężne burze. Właśnie w ich rejonie natężenie opadów jest największe, co ma związek ze stacjonarnym charakterem komórek burzowych.

Potężne ulewy i burze w Grecji. Powódź na Krecie w nadmorskim kurorcie Agia Pelagia. Foto: FB Forecast Weather Greece, 15 października 2022

Cyklon uderzył na południu Europy, potężne burze i ulewy, powódź na Krecie, 15 października 2022

Cyklon śródziemnomorski wcześniej uderzył w południowe Włochy, gdzie również przyniósł niszczące ulewy i burze, w tym powodzie błyskawiczne, szczególnie na Sycylii. Ulewne opady deszczu spowodował także na Malcie, a później zgodnie z naszymi prognozami uderzył częściowo w Grecję. Wyjątkowo aktywny jest nad Kretą, gdzie generuje sumy opadów przekraczające miejscami 60-140 mm wody w zaledwie 1-4 godziny. Takie opady zawsze kończą się możliwością powodzi błyskawicznej.

Cyklon śródziemnomorski nad południową Grecją w rejonie Krety. Dane: Windy / Eumetsat o godzinie 14:10, 15 października 2022

Cyklon niesie potężne ulewy, powodzie i burze na Krecie, 15 października 2022

Szczególnie trudna sytuacja panuje w rejonie Agia Pelagia i Sitia na Krecie. Ulice tych miejscowości szybko zamieniły się w rwące rzeki. Co najmniej kilkanaście samochodów nurt wody wrzucił do morza. Niestety, co najmniej 1 osoba zginęła i kilka zostało rannych.

Skutki powodzi błyskawicznej na Krecie

Mieszkańcy widzieli kolejną osobę porwaną w samochodzie przez nurt wody, ale obecnie nie ma więcej doniesień - informuje creta24.

Powódź błyskawiczna na Krecie, miejscowość Sitia, 15 października 2022

Prognozowane ulewy i położenie cyklonu w rejonie Krety. Sobota po południu, 15 października 2022

Powodzie i burze na Krecie, uderzył cyklon, mapa opadów 15 października 2022

Uwagę zwracają burze, jakie ponownie towarzyszą temu stosunkowo niewielkiemu, ale groźnemu układowi cyklonalnemu. Gwałtowne burze praktycznie uderzyły w całą Kretę. Niż jest bardzo zasobny w wilgoć, którą pobiera z ciepłego morza. Temperatura wody powierzchniowej w tej części Europy obecnie waha się od 24, do 27 st. C.

Burze zanotowane w rejonie Krety do godziny 14:10, 15 października 2022

Burze i ulewy w Europie, powódź na Krecie, uderzył Cyklon, mapa burz 15 października 2022

Cyklon w ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzinach przemieści się dalej na wschód i wpłynie również na pogodę na Cyprze oraz w Turcji, gdzie także miejscami może przynieść ulewy i burze. Niewykluczone są kolejne powodzie błyskawiczne.

Prognozowana suma opadów na południowym wschodzie Europy, między Grecją i Turcją, do 17 października 2022

Powodzie, ulewy i burze w Europie, gwałtowny cyklon na Krecie, mapa opadów do 15-16 października 2022

Omawiany jesienny cyklon śródziemnomorski zanim zaniknie, to wpłynie na pogodę w wielu krajach, od Włoch przez Grecję, Maltę, po Cypr i Turcję. W mniejszym stopniu wcześniej oddziaływał także na południową Albanię i Macedonię Północną.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!