| |
Zagrożenie!
Potężne ulewy i burze w prognozach. Załamanie pogody w Polsce przyniesie niż Frieda. Spadnie ponad 100 litrów wody?

Potężne ulewy i burze w prognozach. Załamanie pogody w Polsce przyniesie niż Frieda. Spadnie ponad 100 litrów wody?

Od kilku dni analizujemy prognozy załamania pogody, jakie przyniesie między 30/31 lipca niż Frieda. Ośrodek niskiego ciśnienia powstanie na froncie polarnym w rejonie północnych Włoch, a następnie przemieści się nad Polskę. W naszym kraju przyniesie potężne ulewy i burze. Lokalnie może spaść nawet powyżej 100 litrów wody. Będą więc możliwe miejscami zalania i podtopienia. Nadal prognozy sumy opadów i zasięgu ulewy są rozbieżne. Sprawdźmy najnowsze wyliczenia najważniejszych modeli pogodowych.

Prognozowane położenie niżu Frieda nad Polską, 30/31 lipca 2022

Ulewy i burze uderzą w Polskę 30-31 lipca 2022, załamanie pogody spowoduje niż Frieda

Niż powstanie na froncie polarnym rozciągającym się na południe od Polski. W rejonie północnych Włoch dojdzie już w piątek 29.07 do gwałtownej cyklogenezy. Powstanie tutaj niż genueński, który otrzymał imię Frieda. Następnie niż zacznie się przemieszczać na froncie przez Alpy w kierunku południowo wschodniej Polski, aczkolwiek prognozy jego dokładnej trajektorii są nadal rozbieżne.

Prognozowane ulewy w Polsce, europejski model ECMWF. Przewidywana suma opadów do 1 sierpnia 2022

Niż Frieda przyniesie ulewy i burze w Polsce, załamanie pogody 30-31 lipca 2022

Prognozy głównych modeli numerycznych są nadal bardzo rozbieżne pod względem prognozy sumy opadów i zasięgu ulewy. Miejscami może spaść nawet do około 30-140 mm wody, między 30 lipca i 1 sierpnia, z tym, że główne opady wystąpią między 30/31 lipca.

Prognozowana ulewa związana z niżem Frieda, niemiecki model ICON

Ulewy w Polsce, prognoza niżu Frieda, 30-31 lipca 2022

Prognozy europejskiego modelu ECMWF i ICON są aktualnie ze sobą zbliżone. Według tych wyliczeń największe sumy opadów miałyby wystąpić, od Opolszczyzny, Górnego Śląska i Małopolski przez centrum po Podlasie. Zupełnie inaczej wygląda aktualnie prognoza francuskiego modelu ARPEGE. Większe sumy opadów są bardziej wyrzucone na północy zachód od centrum kraju.

Ulewa w Polsce prognozowana przez model ARPEGE

Ulewy i burze w Polsce, niż Frieda, prognoza opadów 30-31 lipca 2022

Jeszcze inny wariant przedstawia obecna prognoza amerykańskiego modelu GFS. Jego wyliczenia ograniczają ulewę do południowych dzielnic kraju szczególnie od Opolszczyzny po Małopolskę. To oznacza, że w rejonach podgórskich może szybko dojść do wzrostu poziomu wody w rzekach i potokach.

Aktualnie prognozowana ulewa w Polsce, model GFS

Prognoza sumy opadów w Polsce, gdzie będą ulewy, 30-31 lipca 2022

Uwzględniając powyższe prognozy, należy przyjąć, że najbliżej stanu faktycznego, będzie prawdodpobnie model europejski ECMWF i niemiecki ICON. Dodatkowo oprócz opadów wielkoskalowych prognozowane są również miejscami burze, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju w cieplejszym i bardziej chwiejnym wycinku niżu. Ze względu na dynamiczną sytuację pogodą, zalecamy sprawdzanie radaru opadów, aby dokładnie wiedzieć, gdzie pada i z jaką intensywnością. Nadal czekamy na ustabilizowanie prognoz trajektorii ośrodka niżowego, gdyż od tego ostatecznie będzie zależeć dokładna suma opadów i zasięg ulewy. Przed ulewą pojawią się najnowsze prognozy opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiesiek

W tytule napisali ze spadnie 100 litrow wody. To na wojewodztwo czy na powiat?

29 lipiec 2022 - 13:47
Odpowiedz
Monia

W prognozach pogody 1mm oznacza 1 litr wody i zawsze jest to wartość podawana na metr kwadratowy ziemi. Jeżeli prognozują 100 litrów wody i więcej, to oznacza, że miejscami taka suma opadów może wystąpić na 1 metr kwadratowy ziemi.

29 lipiec 2022 - 14:24
Odpowiedz