| |
Zagrożenie!
Potężne tornado na południu. Wiatr zrywał dachy i burzył mury budynków. Żywioł uderzył w kilku miejscowościach

Potężne tornado na południu. Wiatr zrywał dachy i burzył mury budynków. Żywioł uderzył w kilku miejscowościach

Wkraczamy w okres dynamicznych i silnych zjawisk konwekcyjnych związanych z burzami, które mogą generować również niebezpieczne tornada w różnych regionach Europy lub w regionach ościennych. Jedno z nich uderzyło w środkowo zachodnią część Turcji. Lej wirującego powietrza niszczył na swej drodze słupy energetyczne i telekomunikacyjne, dachy i kominy budynków, ponadto przewracał ciężarówki i przyczepy rolnicze oraz potrafił uszkodzić ściany budynków. Tornado uderzyło w obszar północnej prowincji Aksaray. Co najmniej 1 osoba została ranna.

Potężne tornado w Turcji, 10 kwietnia 2023. Foto: FB Akksaray68 

Potężne tornado uderzyło w Turcji, wiatr niszczył ściany budynków i dachy w prowincji Aksaray, kwiecień 2023

Z danych obserwacyjnych i meteorologicznych wynika, że tornado zanim zaniknęło to pokonało ścieżkę około 22 km. W tym czasie wiatr uszkodził lub zniszczył infrastrukturę telekomunikacyjną i elektryczną, ponadto uszkodził lub zerwał dachy w wielu budynkach. Spowodował lokalnie częściowe zawalenie ścian oraz przewracał ciężarówki i przyczepy. Wyrywał również drzewa z korzeniami. Żywioł zabił kilka zwierząt w budynkach gospodarczych.

Silne tornado zarejestrowane w Turcji, 10 kwietnia 2023. Dane: ESWD

Tornado uderzyło w Turcji, żywioł niszczył budynki i zrywał dachy w kilku miejscowościach, kwiecień 2023

Tornado uderzyło w obszar północnej prowincji Aksaray. Lej wirującego powietrza przeszedł przez obszary wiejskie miejscowości Camili, Avsar, Kırımini i Gollu. Co ciekawe zawaliła się wieża minaretowa meczetu w Gollu. Przebywający w środku 26 letni mężczyzna został ranny przez spadające gruzy.

Skutki tornada w Turcji

Nad Turcją w najbliższych dniach nadal utrzyma się zmienna pogoda i ponownie chłodna, gdyż nad kraj napłynie z północy zimne i chwiejne powietrze w którym będą się rozwijać rozproszone opady konwekcyjne, w tym miejscami z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej, a w rejonach wyżej położonych również śniegu.

Prognozowane rozproszone przelotne opady konwekcyjne w Turcji o godzinie 14:00, 12 kwietnia 2023

Silne tornado i burze w Turcji z opadami śniegu i krupy śnieżnej, prognoza opadów 12 kwietnia 2023

Żywioły w ostatnich miesiącach nie oszczędzają mieszkańców Turcji. Po śmiertelnych trzęsieniach ziemi teraz ponownie zagrożenie ze strony pogody powoduje spore straty. Za kilka dni aura powinna się jednak nieco ustabilizować na tym krajem, zwłaszcza między 14-18 kwietnia. Wówczas będzie sporo chwil ze słońcem, a przelotne opady wystąpią tylko lokalnie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!