| |
Zagrożenie!
Potężne oberwanie chmury zalało miasto. Powódź błyskawiczna uderzyła w cztery godziny. Setki samochodów w wodzie

Potężne oberwanie chmury zalało miasto. Powódź błyskawiczna uderzyła w cztery godziny. Setki samochodów w wodzie

Wracamy do przeglądu gwałtownych zjawisk związanych z oberwaniem chmury, które zdarzają się coraz częściej i zwykle powodują powódź błyskawiczną. Zjawisko to jest najczęściej skutkiem izolowanej niemal stacjonarnej ulewy, czasami z burzą z której spada mnóstwo deszczu zalewającego drogi, domy i samochody, niekiedy po sam dach. Kolejny przykład tym razem pochodzi z Indii z rejonu miasta Nagpur, gdzie w cztery godziny spadło ponad 100 litrów wody na m2 ziemi. Wylały przepełnione rzeki oraz jezioro Ambazari.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej w Indiach w rejonie Nagpur, 23 września 2023. Foto: FB Jyoti Thatte

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Indiach wrzesień 2023 zalało miasto Nagpur

Gwałtowna ulewa, której towarzyszyła umiarkowana burza zaskoczyła mieszkańców tego indyjskiego miasta. Oficjalne dane z pobliskich stacji meteorologicznych wskazują na sumy opadów przekraczające 100 litrów wody na m2 ziemi w czasie czterech godzin, ale prawdopodobnie znalazły się one poza centrum rdzenia ulewy i rzeczywista lokalna suma opadów jest znacznie większa na co wskazuje skala powodzi błyskawicznej zalewającej miejscami samochody po sam dach.

Prognozowane izolowane ulewy burzowe w Indiach mogące powodować lokalne powodzie błyskawiczne, 24 września 2023

Ulewa i powódź w Indiach wrzesień 2023, oberwanie chmury w Nagpur

Uderzenie żywiołu zupełnie zakłóciło życie mieszkańców. Wiele osób rozpoczęło dzień od widoku wdzierającej się wody powodziowej do domów. Najtrudniejsza sytuacja jest wzdłuż brzegów rzeki Nag i Pili, ponadto wylało także jezioro Ambazari. W Shankar Nagar mieszkańcy szukali schronienia na dachach swoich domów, bo wysoki poziom wody zupełnie ich zaskoczył. Fala powodziowa płynąca wąskimi uliczkami zmiotła wszystko na swojej drodze.

Skutki powodzi błyskawicznej w Indiach w rejonie Nagpur, 23 września 2023

Mieszkańcy w mediach społecznościowych są rozgoryczeni. Zarzucają decydentów brak dbałości o infrastrukturę kanalizacji deszczowej, która jest często nieczyszczona i zapchana. Na powódź nałożyło się też kilka innych czynników, jak przepełnienie rzek i jeziora w wyniku wcześniejszych ulew, gdyż w Indiach trwa sezon monsunowy, ponadto wystąpiła nieprzewidywalna i niebezpieczna ulewa stacjonarna.

Skutki powodzi błyskawicznej w mieście Nagpur w Indiach, 23 września 2023

Na licznych relacjach widać, że w niektórych dzielnicach miasta przemieszczanie między domami jest możliwe tylko na pontonach i to wyposażonych w silnik, gdyż silny nurt wody nie pozwala na płynięcie tylko przy użyciu wioseł. 

Prognozowane ulewy i sumy opadów w rejonie Indii do 25 września 2023

Oberwanie chmury ulewy i powódź w Indiach, wrzesień 2023 w Nagpur

Duże sumy opadów w Indiach o tej porze roku w sezonie monsunowym nie są czymś nadzwyczajnym. Problemem staje się jednak czas ich wystąpienia. To co kiedyś zwykle zajmowało kilka dni lub więcej, teraz potrafi spaść w kilka godzin. Częstotliwość nawalnych opadów deszczu wraz ze zmianą klimatu rośnie w różnych regionach planety i jest to zgodne z badaniami i prognozami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!