| |
Zagrożenie!
Potężne oberwanie chmury przyniosło powódź. Ludzie po kolana w wodzie robią zakupy. Padł rekord opadów

Potężne oberwanie chmury przyniosło powódź. Ludzie po kolana w wodzie robią zakupy. Padł rekord opadów

W naszych raportach pogodowych pojawia się sporo danych o kolejnych powodziach błyskawicznych powodowanych przez oberwania chmury związanych z burzami. Częstotliwość tych zjawisk na całym świecie zdecydowanie rośnie i niepokoi, zwłaszcza w miastach, które są zupełnie bezbronne walce z tym żywiołem. Najnowszy przykład dotyczy USA w stanie Nowym Jork i New Jersey, gdzie miejscami spadło ponad 200 litrów wody na m2 ziemi. Woda zalała drogi, metro i liczne budynki.

Potężne oberwanie chmury przyniosło powódź błyskawiczną w USA w Nowym Jorku. Ludzie brodzący w wodzie po kolana robią zakupy spożywcze. Foto: X News Monitor

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w USA w Nowym Jorku w stanie New Jersey, woda zalała drogi, metro i budynki, ludzie robią zakupy po kolana w wodzie

Do powodzi błyskawicznej w stanie New Jersey i Nowy Jork doszło 29 września 2023, gdy nad metropolią rozwinęły się stacjonarne burze, które przez wiele godzin generowały ulewne opady deszczu szybko kumulujące olbrzymie sumy opadów prowadzące do powodzi błyskawicznej. Kanalizacje deszczowe w zabetonowanym mieście szybko przestały skutecznie odprowadzać nadmiar opadów i doszło do dosłownej rekordowej powodzi błyskawicznej. Woda zalała metro, autobusy, budynki i liczne samochody. Wielu kierowców zostawiało pojazdy i musiało się ewakuować.

Stacjonarne burze przyniosły oberwanie chmury i rekordową powódź w USA w Nowym Jorku. Zanotowane wyładowania, 29 września 2023

Rekordowa powódź błyskawiczna w USA, ulewa zalała Nowy Jork w New Jersey, 29 września 2023

Oberwanie chmury niosące potężną ulewę wpłynęło również na lotnictwo, bo setki lotów zostało opóźnionych lub odwołanych. Sumy opadów po ulewie są olbrzymie. W nowojorskim Central Parku spadło 150 litrów wody na m2 ziemi, z czego ponad 50 litrów wody w ciągu zaledwie godziny. Poprzedni dobowy rekord opadów wynosił 55 mm i pochodził z 1963 roku. Lokalnie sumy opadów w Nowym Jorku przekroczyły jednak 200 litrów wody na m2 ziemi. W przypadku ulew w mieście liczy się nie tyle suma całkowita opadów, a ich natężenie, czyli prędkość opadów w danym czasie. Im większe natężenie, tym rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej.

Skutki powodzi błyskawicznej w Nowym Jorku w USA. Ludzie po kolana w wodzie robią zakupy spożywcze

Zalane drogi, samochody i budynki, to obecnie częsty widok powodzi błyskawicznych w miastach, ale sytuacja w której widzimy ludzi brodzących w wodzie po kolana w czasie zakupów spożywczych, to już nie jest normalny widok, a znak zmieniającego się klimatu. Rekord dobowej sumy opadów sprzed kilkudziesięciu lat został pobity w wielu miejscach, w tym w Central Parku.

Skutki rekordowej powodzi błyskawicznej w USA w Nowym Jorku

Po historycznej rekordowej ulewie na wschodnim wybrzeżu USA w nowym tygodniu powróci słoneczna i stabilna pogoda za sprawą wyżu. Mieszkańcy będą mogli odetchnąć i wrócić do normalności. Będzie również spokojny okres do posprzątania po żywiole.

Prognozowane sumy opadów na wschodzie USA do 6 października 2023

Rekordowe oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w USA w Nowym Jorku i New Jersey, prognoza opadów do 7 października 2023

Z kolei w Polsce w nowym tygodniu czeka nas zarówno okres z chwilowym powrotem letnich temperatur oraz ponownie z ochłodzeniem, jak również przejściowo z silniejszym wiatrem, ale z niewielkimi sumami opadów, jedynie na północy częściej popada. O szczegółach informujemy w naszej najnowszej prognozie długoterminowej.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!