| |
Zagrożenie!
Potężne gradobicie na południu. Spadł grad wielkości kurzych jaj. Superkomórka zasypała drogi, niszczyła uprawy i samochody

Potężne gradobicie na południu. Spadł grad wielkości kurzych jaj. Superkomórka zasypała drogi, niszczyła uprawy i samochody

W przeglądzie prognoz burzowych dla Europy na minioną dobę wskazywaliśmy bardzo poważne ryzyko burz gradowych w Hiszpanii, gdzie faktycznie doszło do potężnego gradobicia. W północno wschodnich regionach spadł grad wielkości kurzych jaj. Średnica gradzin osiągała nawet 4-8 cm. Lodowe kule zasypywały drogi, niszczyły uprawy i samochody. Ogromne gradziny spadły szczególnie w rejonie Valdelinares, Olves, Russell i Traiguera.

Potężne gradobicie w Hiszpanii, 29 czerwca 2023. Foto: TT Valdelinares - Visi Gorriz Lopez

Potężne gradobicie w Hiszpanii, spadł grad wielkości kurzych jaj, kule lodu zasypały drogi, zniszczyły uprawy i samochody, czerwiec 2023

Ogromne gradobicia były skutkiem powstania burzy superkomórkowej wspomaganej przez silne prądy wstępujące. Burze rozwinęły się nad północno wschodnią Hiszpanią i zaczęły się przesuwać przez morze w kierunku północno zachodnich Włoch.

Silne burze zanotowane w Europie minionej doby, w tym miejscami z gradobiciami do godziny 12:25, 30 czerwca 2023

Potęźne burze gradobowe uderzyły w Hiszpanii, grad niszczył uprawy, zasypywał drogi, grad wielkości kurzych jaj, czerwiec 2023

Pogodowych raportów z gradobicia w Hiszpanii jest mnóstwo, co tylko świadczy o tym, że skutki burzy gradowej były dość rozległe. Silne burze, którym towarzyszył grad zaskoczył wielu mieszkańców w tym prowincji Castellon, gdzie kule lodowe spowodowały liczne uszkodzenia pojazdów. Grad nie tylko wgniatał karoserię, ale również niszczył szyby samochodów.

Ogromne gradobicie w Hiszpanii w rejonie Valdelinares, 29 czerwca 2023

Burzom gradowym towarzyszyły również ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru przekraczające miejscami 90 km/h. Doszło również do lokalnych powodzi błyskawicznych, gdy padający ulewny deszcz i spadający grad szczególnie w regionie La Pobla de Segur spowodował dużą akumulację opadów gromadzących się na ulicach miasta. Grad spowodował spore straty w uprawach, zwłaszcza jabłek i wiśni. Hiszpańscy rolnicy są załamani, bo od wielu miesięcy często zmagali się z suszą, a jak już przyszły opady, to w formie nawałnic niszczących nakłady pracy. Sytuacja jest zła, gdyż koszty produkcji wzrosły trzykrotnie, a udzielona pomoc jest niewielka i źle realizowana.

Skutki potężnego gradobicia i ulewy w Hiszpanii, 29 czerwca 2023

Najbliższej doby na 1 lipca główne ryzyko burz gradowych w Europie obejmuje Sardynię, Korsykę i miejscami kontynentalną część Włoch, zwłaszcza w centrum kraju.

Prognoza burz dla Europy z 1-2 lipca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 1-2 lipca 2023

Z kolei z 1-2 lipca główne ryzyko burz z większym gradem obejmie południowe Bałkany, zwłaszcza od Albanii po Macedonię Północną, Serbię i zachodnie dzielnice Bułgarii oraz lokalnie południowe i południowo wschodnie Włochy. W Polsce lokalne burze wystąpią w południowo wschodnich regionach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Bzzzyszek

Ale jaja !!!

30 czerwiec 2023 - 21:59
Odpowiedz