| |
Zagrożenie!
Potężne gradobicia na południu. Samochody ugrzęzły w lodowych zaspach. Wysłano pług do odblokowania drogi

Potężne gradobicia na południu. Samochody ugrzęzły w lodowych zaspach. Wysłano pług do odblokowania drogi

Sezon silnych wiosenno-letnich burz w Europie nabiera rozmachu. W ostatnich dniach w wielu regionach wystąpiły ulewy i gradobicia, a nawet tornada. Przykładem jest szczególnie Turcja, a także Włochy. Miejscami spadło nawet 10-12 cm gradu, a lokalnie powstała "zaspa lodu" w której ugrzęzły samochody. W środku wiosny zrobiło się biało, jakby panowała nadal śnieżna zima. Niestety, liczba gradobić w ostatnich latach na Starym Kontynencie rośnie i to potwierdzają także dane z obecnego sezonu.

Skutki silnego gradobicia we Włoszech w regionie Umbria, 24 kwietnia 2023. Foto: FB Park Narodowy Valserra

Potężne gradobicia na południu Europy, samochody utknęły w lodowej zaspie we Włoszech, kwiecień 2023

W krótkim czasie podczas przechodzenia silnych burz spadło bardzo dużo gradu. Miejscami warstwa lodu mogła być większa niż 12 cm. Trudna sytuacja panowała szczególnie w rejonie przełęczy Somma na drodze krajowej Flaminia, na odcinku łączącym Spoleto z Terni. Samochody dosłownie zakopały się w warstwie gradu. Władze wysłały pług śnieżny na drogę krajową Tre Valli w celu przywrócenia przejezdności. 

Silne burze w Europie. Zanotowane wyładowania minionej doby z 24-25 kwietnia 2023

Potężne gradobicia i burze w Europie, samochody zablokowane na drodze w zaspie gradu, kwiecień 2023

Niektórzy mieszkańcy tej części Włoch zaczęli jeździć na nartach i deskach snowboardowych po warstwie gradu blokującej drogi. Potężna burza gradowa nawiedziła szczególnie obszar Spoleto i niektóre obszary Valnerina. Najtrudniejsze warunki drogowe wystąpiły na przełęczy Somma, położonej na granicy prowincji Perugia i Terni.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech w regionie Umbria, 24 kwietnia 2023

Średnica gradzin osiągała we Włoszech, od 1, do 4 cm. We wtorek 25.04 również dość silne burze z gradem mogą wystąpić między Włochami, a Bałkanami.

Potężne gradobicie we Włoszech blokuje drogę, kwiecień 2023

W środę 26.04 obszar chwiejnego powietrza zostanie bardziej zepchany na wschód i południowy wschód Europy, gdyż od północy w głąb kontynentu wedrze się chłodne powietrze z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, gdzie w najbliższych dniach wystąpi wczesny piekielny upał z temperaturą do około 38-40 st. C.

Prognoza burz dla Europy, 26 kwietnia 2023

Silne gradobicia we Włoszech, samochody zablokowane w lodowych zaspach, prognoza burz w Europie 26 kwietnia 2023

Lokalne burze występują we wtorek 25.04 również w Polsce, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie między Podlasiem i wschodnimi krańcami Mazowsza oraz Mazur.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Tomasz

Teraz trzeba Edukować Dzieci by nosiły kaski Rowerowe na podwórku i ochraniacze na pagonach

29 kwiecień 2023 - 15:56
Odpowiedz