| |
Zagrożenie!
Potężne gradobicia i ulewy na zachodzie. Powódź na drogach, grad niszczy uprawy. Ludzie są załamani i bezradni

Potężne gradobicia i ulewy na zachodzie. Powódź na drogach, grad niszczy uprawy. Ludzie są załamani i bezradni

Bardzo niebezpieczne burze w ostatnich dniach występują szczególnie w zachodniej i południowo zachodniej Europie. Komórki burzowe generują ulewy powodujące powodzie, a także gradobicia niszczące uprawy. Ludzie są załamani i bezradni. Wyjątkowo silne zjawiska pogodowe pojawiają się szczególnie we Francji. Nagła ulewa i powódź zalała wiele dróg, pól z uprawami, a także podtopiła domy. Do takich zjawisk minionej doby doszło w Mouchan, Essars, Nœux-les-Mines, Lille i Comines. Gwałtowna pogoda nadciąga do Polski.

Nagła ulewa i powódź we Francji. Skutki potężnej burzy w Comines, 20 czerwca 2023. Foto: FB Florence Destroies

Gradobicia, ulewy i powódź we Francji, woda zalewa drogi, grad niszczy uprawy, Mouchan, Essars, Nœux-les-Mines i Comines, czerwiec 2023

Podczas gwałtownych burz minionej doby miejscami we Francji potrafiło spaść w czasie ulewy nawet 30-80 mm wody na m2 ziemi. Przykładem może być aglomeracja Lille na północy kraju. Zalania i podtopienia wystąpiły także miejscami w Holandii, Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, aczkolwiek na mniejszą skalę.

Silne burze niosące ulewy, gradobicia i powodujące lokalne powodzie w Europie zanotowane minionej doby do godziny 12:00, 21 czerwca 2023

Ulewy, gradobicia i powódź we Francji, zalane drogi i zniszczone uprawy, czerwiec 2023

Błyskawiczne powodzie ponownie zalały wiele odcinków dróg i pól z uprawami. Podtopienia sięgnęły również lokalnie domów. Kolejnym przykładem z Francji jest droga d931 do miejscowości Mouchan, która miejscami została zalana.

Skutki powodzi błyskawicznej we Francji w departamencie Nord, 20 czerwca 2023

Ryzyko gwałtownych burz mogących przynosić kolejne miejscami zalania i podtopienia w tym powodzie utrzyma się nad zachodnią Europą w kolejnych kilkudziesięciu godzinach i zacznie także sięgać Polski. Gwałtowne burze szczególnie do piątku 23 czerwca będą się z zachodu Europy na wschód przez nasz kraj przesuwać wraz z chłodnym frontem przy wypieraniu ciepłej masy powietrza z upałem.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 25 czerwca 2023

Gwałtowne burze, ulewy, gradobicia i powodzie we Francji, prognozy opadów w Europie czerwiec 2023

W najbliższych dniach ryzyko miejscami ulew obejmie szczególnie obszar, od Francji przez zachodnie i częściowo północne Niemcy, miejscami Polskę po wschodnią Europę. Burzom będą również towarzyszyć lokalnie gradobicia, z gradem co najmniej o średnicy 2-5 cm.

Skutki potężnego gradobicia we Francji w miejscowości Itxassou w regionie Nowa Akwitania, 20 czerwca 2023

Bardzo poważnym problemem w czasie nawałnic będą nadal nie tylko ulewy, ale także gradobicia i silne porywy wiatru szczególnie w rejonie superkomórek i liniowych układów burzowych. Przykładem są producenci owoców z Itxassou, którzy podczas gradobicia stracili znaczą część swoich zbiorów.

Potworne gradobicie niszczące uprawy, a także mienie w przydomowych ogródkach we Francji, 20 czerwca 2023

W ciągu najbliższej doby bardzo poważne ryzyko silnych burz z ulewami powodującymi zalania, podtopienia i lokalne powodzie oraz gradobicia rozciąga się szczególnie, od północnej i wschodniej Hiszpanii przez południową, środkową i wschodnią Francję, południową połowę Niemiec i północne Włochy po częściowo Bałkany i Polskę.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 22 czerwca 2023

Prognoza burz dla Europy 22 czerwca 2023

Rekomenduje śledzenie najnowszych danych radarowych oraz sprawdzanie wskazań detektorów burzowych. W zakładce prognoza burz znajdziecie codziennie aktualizowaną prognozę prawdopodobieństwa i siły burz opracowywaną specjalnie dla Polski. Bądźcie czujni i przygotujcie się na nadejście gwałtownej pogody. O szczegółach informujemy także na bieżąco w naszych stosownych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Maciej

Więcej aut przyjedzie do PL?

21 czerwiec 2023 - 16:00
Odpowiedz