| |
Zagrożenie!
Potężne burze na południu Europy. Wiatr przekroczył 220 km/h. Wydano najwyższy stopień alertu

Potężne burze na południu Europy. Wiatr przekroczył 220 km/h. Wydano najwyższy stopień alertu

W minionych dniach przeważający obszar Europy dostał się w pole obniżonego ciśnienia w którym rozwijają się miejscami płytkie niże z frontami atmosferycznymi i lokalnymi liniami zbieżności wiatru. W ciepłym i wilgotnym powietrzu dochodzi do powstania niezwykle silnych burz. Potężne nawałnice uderzyły w czwartek 18 sierpnia 2022 we francuską Korsykę, a także w północne Włochy.

Co najmniej 3 osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych. Wiatr na Korsyce przekroczył w porywach 220 km/h. Niestety, są liczne straty. Burze nadal przesuwają się na północny wschód Włoch i dalej w kierunku Austrii. Wydano najwyższy stopień alertu pogodowego.

Potężne burze w Europie. Zniszczenia we Włoszech i na Korsyce. Zanotowane wyładowania do godziny 15:05, 18 sierpnia 2022

Potężne burze na południu Europy na Korsyce i we Włoszech, 18 sierpnia 2022

W rejonie Korsyki znajdował się płytki niż, który stopniowo przesunął się nad Włochy. W jego rejonie rozwinęły się potężne burze z gradobiciami, ulewami i huraganowymi porywami wiatru. Wstępne dane meteorologiczne i lokalne informacje mówią o co 3 ofiarach i porywach wiatru na Korsyce powyżej 220 km/h. Ofiary burz to mężczyzna i 13 letnia dziewczynka, którzy przebywali na kempingu, gdy przewróciło się drzewo oraz 72-latka, w której samochód uderzył dach, zerwany z budki na plaży. Ponadto, co najmniej kilkanaście osób zostało rannych. Nadal trwają akcje ratunkowe na morzu.

Prognoza burz dla Europy, 18/19 sierpnia 2022

Silne burze na południu Europy, nawałnice na Korsyce i we Włoszech, 18 sierpnia 2022

Stowarzyszenie Estofex wydało najwyższy alert pogodowy dla Korsyki i części Włoch. Ekstremalna burza uderzyła w Korsykę o poranku. Porywy wiatru na wyspie przekraczały 200-225 km/h. W miejscowości Ile Rousse zmierzono na stacji meteorologicznej dokładnie 205,3 km/h.

Skutki potężnej burzy i huraganowych porywów wiatru na Korsyce, 18 sierpnia 2022

Na Korsyce około 45 tysięcy gospodarstw domowych pozostało bez prądu. Trwają prace nad przywróceniem zasilania.

Chmura burzowa w centrum płytkiego niżu widoczna o godzinie 09:00, 18 sierpnia 2022 nad Korsyką. Dane: Eumetsat

Potężne burze na Korscyce i we Włoszech, mapa burz 18 sierpnia 2022

Burze z Korsyki przesunęły się nad Włochy, gdzie obowiązuje 2 i 3 stopień alertu pogodowego. Również tutaj zjawiska są ekstremalne. Burze niosą nawałnice z bardzo silnym wiatrem. Do niezwykłego zdarzenia doszło w miejscowości Piombino w regionie Toskanii. Wiatr prawdopodobnie zerwał blokady i w czasie nawałnicy kręcił się diabelski młyn.

Skutki potężnej burzy we Włoszech, 18 sierpnia 2022

Burze z rejonu Korsyki i Włoch dotarły już do Austrii, gdzie również mogą być silne. Po południu lokalne burze zaczęły się pojawiać na zachodzie i północnym zachodzie Polski, zgodnie z wydaną naszą prognozą. Zjawiska nie będą aż tak gwałtowne jak na południu Europy. Obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia na wskazanym obszarze w ciągu najbliższej doby.

Aktualizacja godzina 16:40 - Niestety, we włoskiej Toskanii dwie osoby zginęły w trakcie gwałtownych burz. Ofiary zostały przygniecione przez drzewa, które przewrócił wiatr. Do śmiertelnych zdarzeń doszło pod Lukką, oraz w parku w Carrarze. Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!