| |
Zagrożenie!
Potężne burze i wichury w Europie. Spadł duży grad i zanotowano tysiące wyładowań. To skutki cyklonu

Potężne burze i wichury w Europie. Spadł duży grad i zanotowano tysiące wyładowań. To skutki cyklonu

Ostrzegaliśmy przed groźnym cyklonem Georgina, jaki ze strefami frontowymi i płytkimi niżami wtórnymi niesie groźną pogodę na zachodzie Europy między Hiszpanią, Portugalią, Francją, Wielką Brytanią i Irlandią. Minionej doby front atmosferyczny na jego obrzeżach przyniósł potężne burze, gradobicia, wichury i ulewy. Mimo, że mamy październik, to intensywność zjawisk była bardzo duża porównywalna z sezonem letnim. Burze największą intensywność wykazywały we Francji. Spadł grad o średnicy aż 5,5 cm. Burzom towarzyszyły również wichury z porywami wiatru do 80-100 km/h.

Potężne gradobicie we Francji w miejscowości Mur-de-Sologne. Foto: FB Swann Auger, 20 października 2022

Potężne burze i wichury w Europie, gradobicia we Francji, to skutki cyklonu, 20-21 października 2022

Silne burze z gradem o średnicy do 2-5,5 cm notowano w czwartek 20.10 szczególnie w centralnej Francji po godzinie 16:00-18:00. Potężnej burzy towarzyszył ulewny deszcz oraz silny wiatr. Wiele drzew zostało powalonych na ulice i były również przerwy w dostawie energii elektrycznej. Zła pogoda panowała, zwłaszcza w okolicach Neung-sur-Beuvron, Millancay, Saint-Viatre i Vineuil. Meteo France wydał żółte alerty pogodowe.

Rejon Francji z zanotowanymi gradobiciami i wichurami związanymi z potężnymi burzami. Dane: ESWD, 20 października 2022

Potężne burze na zachodzie Europy, gradobicia we Francji, październik 2022

Groźnie było również na ulicach gminy Arrou. Po gwałtownej burzy wiele dróg zostało zalanych. Mieszkańcy, a nawet sam burmistrz Franck Marchand był zaskoczony tym nagłym wzrostem wody. Gwałtowna burza w tym regionie trwała około 30 minut. Silny wiatr w rejonie burz łamach nie tylko drzewa, ale także słupy energetyczne i telekomunikacyjne. Tak było m.in. w rejonie miejscowości Vennecy.

Powalony słup telekomunikacyjny we Francji w wyniku silnego wiatru i burzy

Trzeba przyznać, że intensywność zjawisk burzowych jest bardzo wysoka, jak na warunki atmosferyczne panujące w październiku. Natężenie wyładowań jest porównywalne do szczytu sezonu burzowego w okresie letnim.

Gwałtowne burze na zachodzie Europy. Zanotowane wyładowania między 20-21 października 2022 do godziny 14:30

Potężne burze i gradobicia w Europie, cyklon z frontem uderzył we Francję, 20-21 października 2022

Burze w piątek 21.10 również występują. Komórki burzowe przynoszą wyładowania, opady i silny wiatr miejscami, zwłaszcza w Hiszpanii oraz na wschodzie i południowym wschodzie Francji. Lokalne burze notujemy również w Niemczech i Belgii.

Gradobicie we Francji, 20 października 2022

Sytuację pogodową non stop monitorujemy, dlatego o wszystkich ważnych zjawiskach dowiecie się na bieżąco lub z wyprzedzeniem. W najbliższych dniach w Polsce nie przewidujemy gwałtownych zjawisk.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!