| |
Zagrożenie!
Potężne burze i ulewy na południu. Gwałtowna powódź zalewa domy, drogi i pola. Skala żywiołu jest ogromna

Potężne burze i ulewy na południu. Gwałtowna powódź zalewa domy, drogi i pola. Skala żywiołu jest ogromna

Kontynuujemy przegląd skutków gwałtownej pogody w południowej Europie, gdzie nadal utrzymuje się bardzo poważne ryzyko gwałtownych powodzi powodowanych przez wolno przemieszczające się burze z ulewami. Lista krajów w których wystąpiła powódź ciągle rośnie. Kolejnym przykładem jest Serbia, gdzie spadło mnóstwo deszczu. Woda zalała drogi, domy i pola z uprawami w rejonie Kursumlija, Kragujevac i Vladicin Han. Straty są bardzo poważne. Żywioł nie ma żadnej litości.

Powódź błyskawiczna zalewa domy i drogi. Woda pochłonęła miejscowość Donja Bela Reka w Serbii, 15 czerwca 2023. Foto: FB Savski nasip

Powódź uderzyła w Serbii, zalane domy, drogi i uprawy, burze i wodny żywioł nie ma litości, czerwiec 2023

Zasięg powodzi w ciągu ostatniej doby z Kosowa rozszerzył się w kierunku Serbii. Ten kraj dołączył w czerwcu do listy z notowaną powodzią błyskawiczną na Bałkanach. Żywioł uderzył w rejonie Kursumlija, Kragujevac i Vladicin Han. Na licznych zdjęciach i nagraniach widać, że najgorzej było w czwartek 15.06 pod wieczór, gdy w wielu miejscach drogi zamieniły się w rwące rzeki. Kanalizacje deszczowe były zupełnie bezradne i nie poradziły sobie z nadmiarem opadów. W wielu przypadkach są przestarzałe i niedostosowane do współczesnych realiów zmian klimatycznych.

Silne burze z ulewami notowane w południowo wschodniej Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 12:20, 16 czerwca 2023

Silne burze i powódź w Serbii, zalane drogi i domy, czerwiec 2023

Na wielu serbskich portalach społecznościowych ludzie się zbulwersowani i bardzo krytyczni wobec decydentów. Informują, że niemal każdego roku duże powodzie dotykają wielu miejscowości w tym kraju. Za konserwację, budowę i ochronę systemu przeciwpowodziowego odpowiada publiczne przedsiębiorstwo wodociągowe wobec którego są bardzo krytyczni. Serbowie twierdzą, że władze zezwalają na nielegalne budownictwo w korytach rzek, wiercenie wałów i inne niebezpieczne działania, które grożą powodziami, zagrażają życiu i mieniu ludzi. Od lat obywatele zgłaszają do Srbijavody uszkodzenia systemu przeciwpowodziowego, a decydenci nie podejmują działań w ramach swojej jurysdykcji.

Skutki potężnej powodzi w Serbii w miejscowości Kragujevac 15 czerwca 2023

Ludzie w Serbii są wściekli, gdyż co roku tracą dobytek całego życia, a nic się nie zmienia w kwestii zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Niestety, prognozy opadów i burz na kolejne dni dla Bałkanów nadal są złe. W dalszym ciągu utrzyma się ryzyko miejscami wystąpienia powodzi błyskawicznych z sumami opadów do około 50-180 mm na m2 ziemi.

Prognozowany zasięg ulew i sumy opadów w południowo wschodniej Europie w tym na Bałkanach do 21 czerwca 2023

Burze i ulewy powodują powódź w Serbii, zalane wiele miejscowości, czerwiec 2023

Do końca drugiej dekady czerwca największe ryzyko ulew mogących miejscami powodować powodzie utrzyma się nad Bałkanami, zwłaszcza między zachodnią połową Bułgarii, Rumunii i wschodnią połową Serbii po miejscami Grecję i Turcję. Dużo deszczu ma również spaść na wschód od Polski w zachodniej Ukrainie i Białorusi.

Skutki powodzi błyskawicznej w Serbii, 15 czerwca 2023

Najbliższej doby na 17 czerwca, główne ryzyko burz z ulewami i gradem w Europie obejmuje miejscami zachodnie, północne i północno zachodnie dzielnice Polski przez wschodnią połową Niemiec i Danię po północne Włochy, gdzie będzie duże prawdopodobieństwo gradobić. Burze wystąpią również miejscami w krajach wschodniej i południowej Europy.

Prognoza burz dla Europy z 17-18 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy na 17-18 czerwca 2023

Z kolei w ciągu doby z 17-18 czerwca ryzyko burz szczególnie obejmie zachodnie i północno zachodnie dzielnice Polski przez częściowo Niemcy, Norwegię po Francję i Hiszpanię. Między tymi krajami będzie bardzo poważne ryzyko gradobić. Burze wystąpią także na wschodzie i południowym wschodzie kontynentu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!