| |
Zagrożenie!
Potężne burze gradowe w kilku regionach. Gradobicia zniszczyły uprawy i zasypały drogi. Kule lodu osiągnęły 6 cm

Potężne burze gradowe w kilku regionach. Gradobicia zniszczyły uprawy i zasypały drogi. Kule lodu osiągnęły 6 cm

Silne burze gradowe ponownie uaktywniły się miejscami w południowej Europie i sięgnęły północnej Afryki. W ostatnich dniach potężne gradobicie wystąpiło szczególnie w Hiszpanii i Tunezji. Średnica gradzin dochodziła do 2-6 cm. Grad niszczył uprawy i zasypywał drogi. Burze gradowe były szczególnie silne w środkowej Tunezji, a to nie zdarza się często. Kolejne dni maja również przyniosą na obszarze Europy i północnej Afryki komórki burzowe niosące grad powodujący spore straty w uprawach.

Skutki potężnej burzy gradowej w środkowej Tunezji w rejonie El Ayaicha, 19 maja 2023. Foto: FB Prof Ameur Bahba

Potężne burze gradowe w Hiszpanii i Tunezji, gradziny do 6 cm, maj 2023

Burze z wbudowanymi superkomórkami w krótkim czasie generowały olbrzymie opadu gradu. W zaledwie 10-20 minut potrafiło spaść miejscami kilka cm gradu o średnicy około 2-6 cm. Gradobicia wystąpiły w miniony piątek 19.05 pod wieczór m.in. w rejonie tunezyjskiego Redeyef, Al-Matlawi, Mdhila, Gabes i Belkheir.

Burze zanotowane minionej doby między Europą i północną Afryką

Silne burze gradowe Tunezji i Hiszpanii, zanotowane gradobicia maj 2023

Najwięcej silnych burz w ciągu minionych 24 godzin odnotowano na obszarze między wschodnią i południowo wschodnią Hiszpanią przez Sardynię, Sycylię po północną i północno zachodnią Afrykę w Tunezji, Algierii i Maroku. Burze przynosiły opady gradu, ulewny deszcz i silne porywy wiatru.

Skutki potężnego gradobicia w Tunezji, 19 maja 2023

Dzień wcześniej bardzo silne burze gradowe z ulewami dały się we znaki mieszkańcom Hiszpanii w rejonie m.in. miejscowości Maribanez i Los Palacios Villafranca w Andaluzji. Z jednej strony burze przyniosły oczekiwany zbawienny deszcz w regionie, który zmaga się z ogromną suszą, ale z drugiej strony grad niszczył uprawy pomidorów, papryki, drzew migdałowych, zbóż, słonecznika i ciecierzycy. Grad niszczył uprawy również w szklarniach, gdyż przebił szklane pokrycia i wiele upraw zostało uznane za stracone. Gradobicie niszczyło również samochody i zasypywało drogi w Hiszpanii. Obfite opady deszczu były przyczyną podtopień, co najmniej kilkudziesięciu domów.

Skutki potężnego gradobicia w Hiszpanii w Los Palacios Villafranca koło Sewilli, 18 maja 2023

Niestety, w kolejnych dniach maja zjawisk burzowych z ulewami i gradem w różnych regionach Europy oraz w pobliżu naszego kontynentu nadal nie będzie brakować. W sobotę 20.05 największe ryzyko wystąpienia opadów gradu występuje miejscami szczególnie na włoskiej Sycylii, a także w zachodniej połowie Turcji.

Prognoza burz dla Europy, od godziny 08:00 21 maja, do godziny 08:00 22 maja 2023

Prognoza burz w Europie, 21 maja 2023, gdzie będą gradobicia

Kolejnej doby między 21/22 maja ryzyko burz gradowych obejmie szczególnie rejon północno zachodnich Niemiec i północnej Holandii, ponadto pogranicza Węgier i Serbii oraz Niemiec, Szwajcarii i Francji, lokalnie Włoch, Chorwacji i Turcji po południową Hiszpanię i pogranicze Algierii i Maroka. W Polsce również zjawiska burzowe miejscami wystąpią o czym na bieżąco informujemy w stosownych prognozach. Zalecamy zaglądanie do zakładki prognoza burz z przewidywanym ich codziennym prawdopodobieństwem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!