| |
Zagrożenie!
Potężne burze gradowe powodują zniszczenia. Gradziny na drogach osiągały 5 cm. Rolnicy załamują ręce

Potężne burze gradowe powodują zniszczenia. Gradziny na drogach osiągały 5 cm. Rolnicy załamują ręce

Tegoroczny sezon wiosenno letni szczególnie dotyka mieszkańców Włoch, gdzie ponownie uaktywniły się niezwykle silne burze gradowe z ulewami. Minionej doby w wielu regionach wystąpiły potężne gradobicia z gradzinami o średnicy kilku cm. Rolnicy i sadownicy załamują ręce, bo straty dotykają coraz większy obszar kraju nie tylko ze względu na niedawne powodzie. Wyjątkowo duży grad spadł w rejonie miejscowości Pisa na obszarze Toskanii. Kule lodowe osiągały 5 cm. Silne gradobicia wystąpiły również w regionie Lombardii i Umbrii.

Skutki potężnego gradobicia we włoskiej Toskanii, 25 maja 2023. Foto: FB Nicholas Ligori

Potężne burze gradowe we Włoszech, duże gradziny w Toskanii, Lombardii i Umbrii, maj 2023

Potężne burze gradowe szalały we Włoszech szczególnie w rejonie miejscowości Bonorva, Brescia, Impruneta, Cascina, Buti i Pisa. We wszystkich tych regionach grad osiągał co najmniej 2-5 cm średnicy. Miejscami niszczył uprawy, zasypywał drogi i powodował inne szkody na posesjach i parkingach. Gradobicia w miniony czwartek 25.05 wystąpiły szczególnie także miejscami w Bułgarii, Turcji i lokalnie w Hiszpanii.

Silne burze zanotowane w południowej i południowo wschodniej Europie między 25-26 maja 2023 do godziny 12:30

Ogromne burze gradowe w Europie, zasypane drogi i zniszczone uprawy we Włoszech, maj 2023

Grad o średnicy 5 cm niszczył także samochody. Miejscami doszło do uszkodzenia karoserii i szyb, szczególnie w rejonie włoskiej miejscowości Pisa. Sadownicy i rolnicy liczą straty, które będą sięgać wielu milionów euro.

Skutki gradobicia we Włoszech w rejonie Pisa, 24 maja 2023

Liczba raportów burz gradowych w Europie rośnie w bardzo szybkim tempie. Od początku 2023 roku zanotowano już oficjalnie potwierdzonych ponad 1027 miejscowości z gradem o średnicy co najmniej 2 cm. Co ciekawe, tegoroczny sezon burzowy do tej pory w Polsce jest dla nas bardzo łaskawy, bo zaledwie 3 raporty widnieją z większymi gradobiciami do 25 maja w bazie ESWD. Większość silnych burz gradowych jest notowanych na południu Europy, od Francji i Hiszpanii przez Włochy po Turcję.

Skutki silnego gradobicia we Włoszech w miejscowości Grosseto, 25 maja 2023

Ryzyko silnych burz gradowych najbliższej doby z 26/27 maja obejmuje w Europie przede wszystkim Bałkany, od Chorwacji przez Bośnię i Hercegowinę po Bułgarię i częściowo Włochy, ponadto lokalnie Hiszpanię. Silne burze gradowe są prognozowane również w Turcji, a także na południu Rosji po Armenię i Gruzję.

Prognoza burz dla Europy na 27-28 maja 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 27 maja 2023

Kolejnej doby między sobotą 27.05 i niedzielą 28.05 ryzyko burz miejscami z gradem utrzyma się w południowym i południowo wschodnim pasie Europy. Burze gradowe mogą wystąpić we Włoszech, na południu Francji, między Portugalią i Hiszpanią oraz w zachodniej połowie Turcji i na Cyprze. W Polsce będzie spokojnie za sprawą oddziaływania wyżu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!