| |
Zagrożenie!
Potężna wichura uderzy w Sylwestra. Wiatr w centrum do 180 km/h. Czy dotrze do Polski?

Potężna wichura uderzy w Sylwestra. Wiatr w centrum do 180 km/h. Czy dotrze do Polski?

Odwilż coraz śmielej wkracza do Polski. Jest to związane ze zmianą kierunku adwekcji powietrza, a także ruszeniem cyrkulacji strefowej na Atlantyku. Potężna wichura uderzy w Sylwestra na zachodzie Europy. Wiatr w centrum rozpędzi się do 180 km/h. Sztorm może powodować 5-7 metrowe fale w pobliżu wybrzeża Irlandii. Sprawdźmy, czy wichura dotrze do Polski? Odpowiedź przynosi najnowsza prognoza porywów wiatru.

Wichura zbliżająca się w rejon Irlandii. Noc Sylwestrowa i Noworoczna, 31 grudnia/1 stycznia 2022

Potężna wichura w Sylwestra 2021/2022 uderzy na zachodzie Europy. Czy silny wiatr dotrze do Polski, prognoza wiatru

Potężna wichura pod koniec roku będzie związana z głębokim niżem przemieszczającym się przez Atlantyk. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 965 hPa. Silny wiatr z nim związany uderzy głównie w Irlandię, zwłaszcza w zachodnie dzielnice tego kraju. Porywy wiatru miejscami na lądzie osiągną do 80-120 km/h, a w głębi Atlantyku w centrum żywiołu do 180 km/h.

Prognozowane położenie niżu na Atlantyku niosącego wichurę w Irlandii, 1 stycznia 2022 o godzinie 01:00

Potężna wichura pod koniec roku 2021 w Europie, prognoza wiatru 31 grudnia - 1 stycznia 2022 

Zwróćmy uwagę, że pomiędzy niżem znad Atlantyku a Polską znajdzie się klin wyżowy nad zachodnią i południową Europą. W ten sposób niż nie wpłynie bezpośrednio na pogodę w naszym kraju, ponadto jego wejście nad część kontynentalną Europy zostanie zablokowane.

Prognozowane porywy wiatru w Europie, do godziny 07:00, 1 stycznia 2022

Wichura nad Irlandią, prognoza wiatru 31 grudnia i 1 stycznia 2022

Głęboki niż nad Atlantykiem wywoła silny sztorm. Wysokość fal miejscami w pobliżu irlandzkiego wybrzeża może osiągać do 5-7 m wysokości.

Prognozowana wysokość fal na Atlantyku w rejonie Irlandii i Wielkiej Brytanii. Noc 31 grudnia / 1 stycznia 2022. Dane: ECMWF / Windy

Sztorm na Atlantyku, silna wichura, prognoza wysokości fal, 31 grudnia i 1 stycznia 2022

Wiatr w noc sylwestrową nasili się w Polsce

Również w Polsce w czasie nocy sylwestrowej zacznie się nasilać wiatr, ale nie będzie on związany z niżem nad Atlantykiem. W tym czasie będzie w zasięgu niżu znad Rosji, jednocześnie bliskość klina wyżowego wywoła nieco większe zagęszczenie izobar. Wiatr w Polsce w czasie w porywach może osiągać do 40-65 km/h, jedynie w rejonach podgórskich i górskich, zwłaszcza w Sudetach, będzie silniejszy. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce w czasie nocy sylwestrowej, 31 grudnia / 1 stycznia 2022

Wichura w Europie, prognoza wiatru w Polsce noc sylwestrowa, 31 grudnia / 1 stycznia 2022

Wiatr będzie więc odczuwalny w noc Sylwestrową w Polsce, ale taka prędkość nie stanowi większego zagrożenia, gdyż jest poniżej progu pierwszego stopnia ostrzeżenia, z wyjątkiem miejscami rejonów podgórskich.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!