| |
Zagrożenie!
Potężna wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą uszkodzone dachy i linie energetyczne

Potężna wichura uderzy w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h. Będą uszkodzone dachy i linie energetyczne

Niestety, pogoda w Polsce w kolejnych dniach nadal będzie bardzo dynamiczna. Przed nami nowa wichura, ale tym razem będzie jeszcze groźniejsza i potężniejsza, bo obejmie praktycznie cały kraj. Wiatr miejscami przekroczy 100 km/h, a na przeważającym obszarze kraju osiągnie co najmniej 70-95 km/h. Jest to już siła żywiołu, która potrafi łamać drzewa i konary, uszkadzać lub zrywać pokrycia dachowe i linie energetyczne. Miejscami wichura będzie bardzo niebezpieczna. Sprawdźmy, kiedy wichura uderzy i gdzie wiatr będzie najsilniejszy.

Wichura uderzy w Polskę. Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą, 17 stycznia 2022

Potężna wichura uderzy w Polskę, prognoza wiatru 17 stycznia 2022, mapa

Bardzo silny wiatr w Polsce ponownie wywoła gradient ciśnienia, jaki powstanie między wyżem znad zachodniej Europy i schodzącym z północy przez Rosję ośrodkiem niżowym, dodatkowo rozwinie się niż wtórny. Różnica ciśnienia między północno wschodnimi krańcami Polski i południowo zachodnimi może osiągać nawet 27-30 hPa. 

Prognozowane położenie wyżu nad Francją i niżu nad Finlandią schodzącego nad Rosję. Polska znajdzie się pomiędzy ośrodkami barycznymi. Noc 16/17 stycznia 2022

Prognoza wichury w Polsce, wiatr przekroczy 100 km/h, mapa wiatru 17 stycznia 2022

Z niżem wtórnym będzie związany front atmosferyczny na którym pojawią się miejscami opady deszczu, śniegu i krupy śnieżnej, a lokalnie nie możemy również wykluczyć burz z gradem, tak jak to miało miejsce w piątek 14.01. Sytuacja ponownie będzie bardzo niebezpieczna. Całkiem prawdopodobne, że powstanie liniowy układ konwekcyjny z silnym wiatrem i lokalnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Właśnie na tym obszarze porywy wiatru mogą być najsilniejsze. 

Wichura w Polsce. Wstępnie prognozowane porywy wiatru, do godziny 04:00, 17 stycznia 2022

Silna wichura uderzy w Polskę, 17 stycznia 2022, prognoza wiatru

Wichura zacznie wkraczać do północnej Polski w drugiej połowie nocy z 16/17 stycznia. Wówczas wiatr nasili się szczególnie na wybrzeżu, a także w głębi województwa pomorskiego, warmińsko mazurskiego i zachodniopomorskiego. W ciągu dnia wichura wraz z frontem będzie się rozprzestrzeniać z północy w głąb kraju. W zasadzie w całej Polsce może być wtedy niebezpiecznie. Aktualne prognozy wiatru wskazują na możliwe porywy wiatru do 100-115 km/h nad samym morzem oraz do 70-100 km/h w głębi kraju. Tak obecnie wylicza niemiecki model ICON. Jeszcze silniej znacznie powyżej 100 km/h powieje wysoko w górach.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie wichury w Polsce, 17 stycznia 2022. Model ICON

Wichura w Polsce, prognoza maksymalnych porywów wiatru 17 stycznia 2022

Niepokojąco wygląda obecnie prognoza amerykańskiego modelu GFS. Przewiduje on możliwą wichurę w Polsce z wiatrem do 80-100 km/h na przeważającym obszarze kraju. Przy takich wartościach często interwencje strażaków są liczone w tysiącach.

Wichura w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, 17 stycznia 2022. Model GFS

Pogoda w Polsce, wichura uderzy 17 stycznia 2022, mapa wiatru

Taka prognoza świadczy o bardzo dużym ryzyko przemieszczania się liniowej formacji konwekcyjnej z opadami i wiatrem z północy na południe, w tym z możliwymi lokalnymi burzami. Sytuacja jest rozwojowa i miejmy nadzieję, że złagodnieje, bo ryzyko zagrożenia dla mienia i życia będzie bardzo duże. Prognozę tę potwierdza również model ECMWF, aczkolwiek najsilniejsze porywy wiatru do 100 km/h w głębi Polski przewiduje on na mniejszym obszarze kraju. Przed nami jeszcze kilka aktualizacji prognoz, dlatego możliwe są nieznaczne korekty. Nie zmienia to faktu, że pogoda w poniedziałek 17.01 w Polsce będzie niebezpieczna. Przed uderzeniem wichury podamy najnowszą prognozę wiatru dla Polski.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ewa

Dlatego polski klimat uwielbiam. Dla pasjonatów pogody to istny raj.

15 styczeń 2022 - 12:23
Odpowiedz
Konrad

A to ciekawe, bo od 29 lat jestem pasjonatem pogody i poza niekończącą się nudą w tym kraju w ciągu roku odnotowuję maksymalnie 2, 3 zdarzenia warte uwagi. Chyba mieszkamy w "innych Polskach" :-D

15 styczeń 2022 - 19:46
Odpowiedz