| |
Zagrożenie!
Potężna wichura Nadia zbliża się do Polski. Będą zerwane dachy. Jest dokładna prognoza wiatru

Potężna wichura Nadia zbliża się do Polski. Będą zerwane dachy. Jest dokładna prognoza wiatru

Z wielkim zapałem śledzimy prognozę wichury Nadia, jaka zbliża się do Polski. To będzie potężne uderzenie wiatru, miejscami osiągającego lub przekraczającego 100 km/h i to na nizinach. W tej sytuacji musimy się liczyć z możliwością powstania zniszczeń, w tym uszkodzonych lub zerwanych dachów, połamanych drzew oraz ryzykiem utraty życia. Wichura będzie bardzo silna, ponadto potrwa wiele godzin. Pojawią się miejscami liczne przerwy w dostawie prądu. Strażacy będą mieć mnóstwo pracy. Mamy bardzo dokładną prognozę wiatru opartą o najnowsze wydania modeli numerycznych. Sprawdźmy, niemal godzina po godzinie, gdzie i kiedy wichura Nadia będzie najsilniejsza między 29-30 stycznia 2022.

Na zdjęciu satelitarnym położenie rozwijającego się niż Nadia w rejonie Islandii i kierunek przemieszczenia wichury. Dane: Eumetsat, godzina 09:30, 28 stycznia 2022

Potężna wichura Nadia zbliża się do Polski. Dokładna prognoza wiatru, 30 stycznia 2022, mapy pogodowe

Aktualnie na zdjęciach satelitarnych Europy w podczerwieni obserwujemy rozwój niżu nad północnym Atlantykiem w rejonie Islandii. W ciągu kolejnej doby niż nadal będzie się pogłębiać w trakcie stopniowego przesuwania na wschód i południowy wschód. Wichura Nadia stanie się potężnym niżem, gdyż rozwija się w osi silnego prądu strumieniowego w środkowej i górnej troposferze. Prognozy nadal podtrzymują, że szybka intensyfikacja niżu nastąpi nad rejonem Gór Skandynawskich. Później niż błyskawicznie przemieści się nad Bałtyk i zacznie bezpośrednio ze strefami frontowymi wpływać na warunki atmosferyczne w Polsce.

Prognozowane położenie niżu Nadia niosącego wichurę w Polsce o godzinie 02:00, noc 29/30 stycznia 2022. Dane: ECMWF / Pivotal Weather

Potężne wichura Nadia uderzy w Polsce, najnowsza prognoza wiatru, 30 stycznia 2022

Niż Nadia przyniesie nie tylko wichurę, ale również opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie możliwa będzie również krupa śnieżna, bądź drobny grad, gdyż spodziewamy się rozwoju pasm konwekcyjnych z możliwymi lokalnymi burzami. W ich rejonie porywy wiatru, będą bardzo silne. Wichura związana z niżem Nadia rozpocznie się w zachodniej i północnej Polsce w sobotni 29.01 wieczór, a w nocy 29/30 stycznia, silny wiatr zacznie się przemieszczać w głąb całego kraju, aczkolwiek nocą najsilniej powieje w zachodniej połowie Polski.

Najnowsza prognoza wichury Nadia. Przewidywane maksymalne porywy wiatru

Jesteśmy nieco ponad dobę przed rozpoczęciem wichury, dlatego prognozy wiatru są pewne i nie ulegną większej zmianie. Przygotowaliśmy zestawienie 3 najnowszych wiodących prognoz.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce. Wichura Nadia, model GFS

Najnowsza prognoza wiatru, wichura Nadia w Polsce, 30 stycznia 2022, model GFS

Amerykański model GFS nadal podtrzymuje najsilniejszy wiatr niemal w całej zachodniej połowie kraju oraz miejscami w centrum po Mazowsze i południowo wschodnie dzielnice Polski. Na tym obszarze wiatr w porywach może osiągnąć, do 85-120 km/h.

Wstępnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 30 stycznia 2022. Model ECMWF

Prognoza wichury w Polsce, najnowsza dokładna mapa wiatru, wichura Nadia, 30 stycznia 2022

Prognozę amerykańską GFS potwierdza również europejski model ECMWF, ale w tym przypadku potężna wichura obejmie praktycznie cały kraj, szczególnie zachodnią i południową połowę Polski. Wiatr w tej prognozie na nizinach osiąga miejscami do 80-120 km/h. Jak na polskie warunki, to bardzo silny niszczący wiatr, biorąc pod uwagę, że jest prognozowany nie tylko nad morzem, ale w głębi kraju.

Godzinowa dokładna prognoza wichury Nadia w Polsce, od 29, do 31 stycznia. Model ICON

Niemiecki model ICON również potwierdza prognozy wcześniejszych modeli. Według najnowszych wyliczeń, wiatr w górach, zwłaszcza w Sudetach w rejonie Śnieżki przekroczy 150 km/h.

Wichura w Polsce. Prognoza maksymalnego wiatru. Model ICON

Dokładna prognoza wiatru, wichura Nadia, mapa 30 stycznia 2022

Nasza prognoza długoterminowa w której już tydzień temu wskazywaliśmy ponowne ryzyko silnej wichury pod koniec stycznia w Polsce, niestety sprawdzi się co do joty. Przed dotarciem wichury naładujcie telefony komórkowe, uprzątnijcie balkony i tarasy, przestawcie samochody w bezpieczne miejsca i unikajcie przebywania pod drzewami. Zalecamy śledzenie komunikatów pogodowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!